گفتگو


انتخاب گروه : انتخاب سال : انتخاب ماه :
كاظم موسوی‌بجنوردی: نباید ایرانیان را تحقیر كرد | ۸:۵۷,۱۳۹۹/۴/۱۸|

محسن آزموده: دائرةالمعارف‌نویسی و تهیه دانشنامه به عنوان یك كار پرهزینه، دسته‌جمعی و نیازمند استمرار و تداوم، كار ساده‌ای نیست. در جامعه كوتاه‌مدت ما كه در آن «هر كه آمد عمارتی نو ساخت» شاید بتوان گفت این كار محال است. یعنی چطور می‌شود كه در همان سال‌های اول انقلاب كسی به فكر تدوین دائرةالمعارف بیفتد و كاری را شروع كند كه دیدرو و دالامبر در قرن هجدهم در فرانسه كردند و عصر روشنگری را رقم زدند؟

فلسفه و معنای بحران در گفت‌وگو با نوید گرگین | ۱۰:۱۴,۱۳۹۹/۴/۱۶|

اسلاوی ژیژك، فیلسوف جنجالی و بحث برانگیز اسلوونیایی در ایام اوج‌گیری كرونا - كه همه جا بر قرنطینه و كار نكردن و تعطیلی تاكید می‌شد - از قضا یكی از فعال‌ترین و پركارترین افراد بود و مدام می‌نوشت و گفت‌وگو می‌كرد و دیدگاه‌هایش را مطرح می‌كرد.

زخمه‌هایی كه موسیقی شرق و غرب را به دیدار كشاند | ۸:۲۵,۱۳۹۹/۴/۱۵|

14 تیر ماه زادروز كیوان ساكت است؛ نوازنده تار و سه‌تار و آهنگسازی كه می‌گوید «هنرمند آیینه تمام‌ نمای تفكر، احساس، روابط اجتماعی، منش و رفتار مردمان روزگارش است.» او برای هنر مرز نمی‌شناسد و بارها با زخمه‌هایش موسیقی شرق و غرب را به نقطه دیدار كشانده است؛ ساكت بارها عشق خود را به موسیقی ایرانی فریاد زده؛ فریادی كه رنگ نظم، دقت، تكنیك و علم دارد؛ ساز ساكت، فریاد نت‌هاست در دنیای موسیقی و آیینه احساس مردمان روزگارش.او معتقد است، نیاز اصلی موسیقی ایرانی «آموزش بر پایه نگاهی است كه پای در اصالت‌ها و اندیشه‌ها و احساس ایرانی و نگاه به آینده داشته باشد.»

چرا خشونت فرهنگی درباره‌ شخصیت‌های فرهنگی داریم؟ | ۱۲:۴۱,۱۳۹۹/۴/۱۴|

چندی پیش مصطفی ملکیان در مصاحبه‌ای درباره دکتر علی شریعتی او را یک خطیب دانست تا یک مدرس. او در سخنانی گفت: «شما وقتی به سخنرانی دکتر علی شریعتی گوش می‌کنید، خیلی احساسات و عواطف و هیجانات دارید، غلیان پیدا می‌کنید. می‌گویید حق با اوست، آفرین و هورا… اما وقتی سخنرانی‌اش تمام شد، اگر کسی از شما بپرسد که عصاره‌ی سخنرانی دکتر شریعتی چه بود، آن گاه می‌بینید مثل ماهی که از چنگ‌تان می‌گریزد، چیزی در مشت ندارید.

هیچ اثری مانند شاهنامه زنان خردمند و ستوده ندارد | ۱۴:۲۱,۱۳۹۹/۴/۱۱|

گرچه واژه «زن» در آثار سعدی، حافظ، فردوسی، عطار و سنایی اشتراک لفظی دارد، ولی نوع تلقی و حضور و بازتاب جلوه‌های آن بسیار متفاوت است. برخلاف آثار عرفانی و عاشقانه ادبیات کلاسیک ایران چون حافظ و سعدی و مولوی، در شاهنامه که اثری حماسی است، زن دارای نقشی تاریخی و عینی است، همچنین در شاهنامه بیت‌های بسیاری در توصیف و ستایش ویژگی‌های ظاهری و معنوی نیكوی زنان آمده است. برای بسط این موضوع و توجه به جایگاه زن در شاهنامه ایبنا گفت‌وگویی با خدیجه ططری، استاد ارتباطات دانشگاه سوره و شاهنامه‌پژوه انجام داده است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید

طومارها؛ آیینه تمام‌نمای فرهنگ ایرانی در مواجهه با شاهنامه | ۱۲:۱۱,۱۳۹۹/۴/۹|

اصطلاح سینه‌به‌سینه را بسیار شنیده‌ایم. منظور هم این است که من یک چیز تعریف کنم، و شخص دیگری آن را به حافظه بسپرد و برود برای آدم دیگری درباره‌اش حرف بزند. شاید شاخ‌وبرگی هم به آن بدهد و با آب‌وتاب بیشتری به گوش نفر بعدی برساندش. لغت فولکلور را هم زیاد شنیده‌ایم. معنی‌اش این است که چیزهایی وجود دارد، مانند ضرب‌المثل‌ها، آوازها، خرافات، داستان‌ها و سنت‌ها، که مربوط است به آن دسته از آموزه‌ها و روایت‌ها که به همان روش سینه‌به‌سینه، حالا به گوش ما می‌رسد. و اینجاست که ما به ساحت ادب مردم (عامه) وارد می‌شویم.

گفت‌وگو با رسول جعفریان درباره 4 دهه تاریخ‌نگاری و كتابداری | ۱۰:۱,۱۳۹۹/۴/۹|

رسول جعفریان متولد 9 تیر 1343 خوراسگان اصفهان، از انقلابیان مسلمانی است كه در سال 1357 به دلیل گرایش‌های مذهبی خانوادگی جذب نیروهای مسلمان شد و از همان اوان انقلاب به قم رفت و در مدارس مذهبی مشغول به تحصیل شد. اما آنچه او را از سایر هم لباس‌هایش متمایز می‌ساخت، علاقه و گرایشش به تاریخ بود، معرفتی كه در میان علوم سنتی حوزوی، جایگاه واضح و متمایزی نداشت.

نوش‌آفرین انصاری:ادبیات کودک در نظام آموزش و پرورش خوب تعریف نشده است | ۱۴:۵۷,۱۳۹۹/۴/۸|

نوش‌آفرین انصاری استاد بازنشسته دانشگاه تهران، نویسنده و پژوهشگر علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی، عضو هیئت مدیره و دبیر شورای کتاب کودک و... نامی آشنا برای اهل ادب و فرهنگ و از چهره‌های سرشناس و فرهیخته روزگار ما است. بانویی که به حکم «بسیار سفر باید تا پخته شود خامی» و «خذ العلم من افواه الرجال»، شهرها و کشورهای جهان را درنوردیده است و توسط پدر داستان‌نویسی ایران و زبان فارسی، محمدعلی جمالزاده، هم او که عمو جمال صدایش می‌زد، به رشته کتابداری،‌ رهنمون شد.

تاریخ فرش بافی ایرانیان به زمان پادشاهی تهمورث بازمی گردد | ۱۵:۱۲,۱۳۹۹/۴/۷|

فرش نامی است که با «ایران» پیوند خورده است چرا که زادگاهش است. زادگاهی که از چندهزار سال پیش تاکنون هزاران طرح و نقش و رنگ را زاده و آفریده است. فرش نه‌تنها با ایران که با هر ایرانی نیز پیوند ژرف دارد، ایرانیان از کودکی نقش‌ونگار و نرمی فرش را لمس کرده‌اند و با آن بزرگ شده‌اند. نقش‌و‌نگارِ گل‌وبته و ماهی و آهو که همچون تابلوی نقاشی نه بر دیوار بلکه نزدیکتر از آن و ملموس است، دنیای بهتری برای اکنون می‌سازد

گفت‌و‌گو با احمد سیف به مناسبت انتشار کتاب «اقتصاد ایران به روایت اسناد در قرن نوزدهم» | ۱۱:۳۲,۱۳۹۹/۴/۷|

تاریخ اقتصادی ایران در قرن گمشده احمد سیف پژوهشگر و استاد اقتصاد دانشگاه استافوردشر انگلستان است. از او تعداد زیادی تألیف و ترجمه درباره اقتصاد، سیاست و تاریخ ایران منتشر شده است. یکی از موضوعات عمده‌ای که سیف در آثار خود به آن پرداخته اقتصاد و جامعه ایران در قرن نوزدهم است. از نظر او علل ساختاری ناكامی‌های اقتصادی ما در قرن بیستم ریشه در تحولاتی دارد كه بیش از همه در قرن نوزدهم بر ایران گذشته است.

سیاست‌ِ دوستی | ۱۲:۴۹,۱۳۹۹/۴/۲|

بحرانی که در پس شیوع کرونا ایجاد شد، بیش از پیش ضرورت همدلی و همبستگی را در جوامع برجسته کرد. اما چگونه از رهگذر دوستی می‌توان مسائل کلان سیاسی و اجتماعی را مرتفع کرد؟ واقعیت این است که «نمی‌توان یک شبه دشمنی‌ها را به دوستی بدل کرد، اما نقطه آغاز خوبی برای اندیشیدن و عمل ورزیدن است.» «دوستی» دغدغه این روزهای حسین مصباحیان، استاد فلسفه دانشگاه تهران است.

جهان پیش و پس از کرونا در گفت‌وگو با حمیدرضا یوسفی | ۱۲:۴۵,۱۳۹۹/۳/۳۱|

پروفسور حمیدرضا یوسفی استاد تاریخ فلسفه و روانشناسی تعامل در دانشگاه پتسدام و کوزانوس آلمان است. ایشان از صاحب‌نظران برجسته حوزه‌های مختلف روانشناسی و آسیب‌شناسی اجتماعی هستند و آثار متعددی مثل «زرتشت: آموزگار فراموش شده»، «عرصه‌های تفکر»، «نبرد اندیشه‌ها»، «روانشناسی اسلام‌هراسی»، «مبانی تعامل میان فرهنگی» و «تاریخ جهانی حقوق بشر» به زبان آلمانی منتشر کرده‌اند. در گفت‌وگوی پیش رو با او در مورد آسیب‌شناسی پرتگاه‌های ویروس کرونا و تاثیر آن روی روان انسان در کشورمان صحبت کرده و سعی کردیم پاسخی برای این پرسش بیابیم که جهان پس از کرونا به کدام سو می‌رود؟

علم و لیبرالیسم در گفت‌وگو با عبدالكریم سروش | ۱۱:۵۳,۱۳۹۹/۳/۳۱|

اقتضای گفت‌وگو در درجه اول این است كه طرفین گفت‌وگو، بی‌لكنت و بی‌آنكه حرفشان حمل بر شائبه‌های سیاسی و عقیدتی شود، سخنانشان را بگویند و درباره مسائل فیمابین رای و عقیده خویش را ابراز كنند. سخن در باره علوم انسانی نیز از همان مباحثی است كه گفت‌وگو درباره‌اش با رویكردهای سیاسی عجین شده، بر همین اساس، اصل و فرع موضوع در پس ابر ضخیمی از سوءتفاهم گرفتار مانده است.

احمدی، مجاهد علمی در گفت وگو با علامرضا اعوانی | ۱۰:۲۳,۱۳۹۹/۳/۲۵|

حکیم پارسا، مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی (۱۳۱۲ـ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷) محقق، مدرس، مترجم، مؤسس و مدیر سازمان انتشارات سمت، از سال ۱۳۶۰ تا پایان عمر عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بود و افزون بر پنجاه و پنج مقاله در موضوعات گوناگون، چندین کتاب نیز نوشت یا ترجمه کرد که از جملۀ آنهاست: تأملات در فلسفه اولی (اثر رنه دکارت)، نقد تفکر فلسفی غرب (از اتین ژیلسون)، تأسیس مابعدالطبیعۀ اخلاق (اثر امانوئل کانت)، بن‌لایه‌های شناخت، پادزهر در دفع انکار نزول وحی.

گفت‌وگو با مجید یونسیان جامعه‌شناس دوست و همکلاسی سید محمدامین قانعی‌راد | ۱۰:۱۳,۱۳۹۹/۳/۲۴|

24 خرداد دومین سال محرومیت جامعه ایران از حضور یکی از چهره‌های علمی است که در حوزه جامعه‌شناسی رد پای ماندگاری از خود به یادگار گذاشت و به همین بهانه دیدار و گفت‌وگویی با دوست محمدامین قانعی‌راد داشتم. سنگ بنای دوستی سید محمدامین قانعی‌راد و مجید یونسیان از مهر 1355 در باغ نگارستان که محل دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بود، گذاشته شد و تا واپسین روز زندگی‌اش برقرار بود.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما