مسجد جامعی: تقدیر از حامیان نسخ خطی باعث شکل گیری مسیری جدید می شود
|۱۲:۲,۱۳۹۳/۱۰/۹| بازدید : 444 بار

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: تقدیر از حامیان نسخ خطی باعث شکل گیری مسیری جدیدی در فرهنگ و تاریخ می شود.

'احمد مسجد جامعی' عصر دوشنبه در آیین چهاردهمین بزرگداشت حامیان نسخ خطی با حضور وزیر ارشاد افزود: باید از تمامی افرادی که به نحوی در حوزه پاسداشت نسخ خطی و میراث ارزشمند فرهنگی کشور فعالیت دارند تقدیر و تجلیل به عمل آید. کسانی این گونه به علوم مختلف اشراف دارند واقعا کمیاب هستند و باید از آنها بهره گرفت .

مسجد جامعی در ادامه سخنانش با بیان این مطلب که در سفر اخیر به عراق و شهر کربلا از کتابخانه حرم مطهر ابا عبدالله الحسین دیدن کرده است گفت: از مسئول کتابخانه کربلا در مورد نسخ خطی موجود در مجموعه آ نها پرسیدم و مسئول کتابخانه کربلا پاسخ داد که ازحدود یک هزار نسخه خطی در آن مجموعه نگهداری می کنند، اما نکته مهم فقدان فهرست نویسی مجموعه نسخ خطی کتابخانه کربلا و چند کتابخانه دیگر از این دست است.

وی در این مراسم که در کتابخانه ملی برگزار شد ، با اشاره به این که بخش بزرگی از میراث فرهنگی کشور به صورت نسخه های خطی علاوه بر شبه قاره هند و آسیای میانه در عراق وجود دارد گفت: این نیاز احساس می شود که می بایست کارهایی در این حوزه انجام شود.

وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی دوران اصلاحات ابراز امیدواری کرد که با مشارکت رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گام های موثری در این زمینه برداشته شود.

مسجد جامعی در پایان پیشنهاد فهرست نویسی مشترک نسخ خطی کتابخانه های جهان اسلام و ایران را داد و تاکید کرد: این کار بسیار با ارزش و پر اهمیت است.

چهارهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی عصر امروز با هدف تکریم عالمان و سرآمدان عرصۀ تحقیق در حوزۀ نسخه های خطی با حضور اندیشمندان و متخصصین این حوزه و شخصیت های دینی و سیاسی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

خبرگزاری ایرنا

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما