ثبت ملی 5 اثر میراث ناملموس در استان مرکزی
|۱۱:۲۷,۱۳۹۶/۱۰/۲۰| بازدید : 312 بار

 

افسانه آروند: رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: پنج اثر ناملموس از شهرستان های خمین، محلات و دلیجان هفته گذشته در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.

اسماعیل شراهی افزود: این آثار شامل مهارت بافت قالی بند ریحان خمین، آیین علم بندان نیم ور، آش اسفندی دلیجان، باسلق و کاچی سنتی نیم ور، پس از بررسی نهایی، ثبت ملی شد.

وی ادامه داد: ثبت آثار تاریخی گویای هویت ملی مردم هر منطقه است و در دولت تدبیر و امید توجه ویژه به شناسایی و ثبت آثار ملموس و ناملموس می شود.

شراهی در ارتباط با اثر قالی بند ریحان خمین اظهارکرد: قالی بندِ ریحان به عنوان نمایی از کهن ترین اسطوره ایران همانند یک کتاب تصویری از آیین ها و اسرار فراوان در قالب نمادها و علایم تصویری است.

وی افزود: بافندگان قالی بند ریحان بدون هیچ نقش و طرحی، تنها براساس آموخته های ذهنی اقدام به بافت این قالی می کنند و این هنر اصیل و کهن سینه به سینه حفظ شده و استادان قالیباف روستایی این هنر را به دختران نوآموز با شوق و ذوق آموزش می دهند.

شراهی ادامه داد: در بافت این نوع قالی، پنج تا هفت رنگ شامل قرمز در اصطلاح محلی دوغی، قرمز کم رنگ، شتری، سرمه ای، سبز، سفید و سیاه استفاده می شود.

وی در ارتباط با آش اسفندی دلیجان نیز گفت: مردم دلیجان پختن آش اسفندی در آخرین ماه زمستان را نمادی از سرآغاز تحول در طبیعت و آمادگی برای ورود به فصل بهار می دانند.

شراهی افزود: آش اسفندی یکی از آئین های باستانی دلیجان است که به پاس شکرگزاری از نعمات خداوند، نزولات آسمانی و نوید بهار پخته می شود.

وی گفت: باسلق نوعی شیرینی مقوی و سنتی در نیم ور محلات است که برای تهیه آن از آرد گندم ، شیره انگور، شکر، زعفران، گلاب و هل استفاده می شود.

شراهی ادامه داد: برای پخت کاچی نیز از روغن محلی، آرد گندم، آرد کاچی، نبات و آب استفاده می شود.

وی در خصوص علم بندان نیم ور محلات نیز گفت: همزمان با هفتمین روز ماه محرم، آیین سنتی علم بندان در بافت های قدیمی و سنتی محلات برگزار می شود.

وی گفت: در این آیین سنتی مردم با حضور در محل حسینیه ها و امامزاده ها در آیین علم بندان که همان ساخت علم ماه محرم است شرکت و به عزاداری می‌پردازند.

47 اثر تاریخی در دلیجان ، 27 اثر در خمین و 25 اثر در شهرستان محلات ثبت ملی شده است.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما