افتتاح موزه نسخ خطی اسلامی در مرکز منطقه ای
|۸:۳۱,۱۳۹۲/۱۲/۶| بازدید : 513 بار

 

موزه قرآن های نفیس و نسخ خطی اسلامی در محل مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افتتاح گردید.

در تاریخ یکشنبه مورخ 4/12/92 موزه قرآن های نفیس و نسخ خطی اسلامی، همزمان با سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در محل مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افتتاح گردید.

بر اساس اعلام روابط عمومی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، این مراسم با حضور حضرت آیت الله ایمانی، نماینده محترم ولی فقیه در استان فارس، آیت الله سید علی اصغر دستغیب، عضو محترم مجلس خبرگان رهبری، غلام مهدی حقدل،رییس شورای شهر شیراز،  علیرضا پاک فطرت ، شهردار شیراز، تعدادی از اعضای مجمع خیرین فرهنگ ساز و مدرسه ساز شیراز ، ادبا، شعرا و روسای دانشگاه های مستقر در شیراز این موزه را افتتاح کردند.

دکتر مهراد رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در این باره به خبرنگاران گفت: قرآن های نفیس و تفاسیرموجود در این موزه مجموعه ای ارزشمند است که توسط داریوش نویدگویی، از شخصیت های فرهنگی و ادبی شیراز به پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اهدا شد.

دکتر جعفر مهراد با اشاره به اینکه آثار مورد نظر به مناسبت سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن مجید در شیراز با حضور شخصیت های برجسته استان به بهره برداری رسید، بیان کرد: در این مراسم که آیت الله ایمانی امام جمعه شیراز و آیت الله دستغیب نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری، روسای دانشگاه ها و علما و ادبا حضور یافتند، از قرآن های گرد آوری شده مربوط به قرون، اعصار و ادوار تاریخی مختلف که در نوع خود بی نظیراند بازدید صورت گرفت.

وی تفاوت قرآن های موجود در این موزه را برشمرد و گفت: خطاطی، تذهیب، تجلید و دوره تاریخی این کتب ویژگی های منحصر به فردی برای آثار این موزه رقم زده است.

مهراد با اعلام اینکه بسیاری از قرآن های این موزه از کشورهای اسلامی گردآوری شده افزود: بسیاری از این کتب قرآنی به مناسبت های ویژه در میهن اسلامی چاپ شده که هریک منحصربه فرد هستند.

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، تاکید کرد: قرآن ها و تفاسیر موجود در این موزه برای علما و دانشمندان از نظر مطالعات علوم قرآنی و تصحیح و مقابله حایز اهمیت است.

وی این موزه را برای دانشگاه های استان فارس با ارزش افزوده عنوان کرد و گفت: واحدهای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه های استان برای انجام مطالعات در این مجموعه های نفیس در حالیکه این مجموعه ها برای دانشکده علوم قرآنی و گروه های آموزشی علوم و معارف اسلامی نیز کاربرد دارد، میتواند زمینه های توسعه و پیشرفت را در تحقیقات علمی به دانشگاه ها فراهم کند.

دکتر مهراد در ارزیابی امکانات این موزه خاطر نشان کرد: تجهیزاتی که برای پویش قرآن ها و تفاسیر موزه تعبیه شده از نظر فنی موجبات تولید و تکثیر نسخه های متعدد را فراهم می آورد به ترتیبی که دانشجویان و پژوهشگران می توانند نسخه های مورد نظر خود را همراه داشته باشند.

وی نسخه های موجود در موزه را اهدایی و رایگان عنوان کرد و افزود: کلیه هزینه های تولید و تکثیر نسخ قرآنی و تفاسیر این موزه بر عهده پایگاه استنادی علوم جهان اسلام است.

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اعلام اینکه این موزه در دو طبقه ساختمان مرکز منطقه ای قرار دارد، خبر داد: طبقات هشتم و نهم این ساختمان پایگاه که در مجموع 33 طبقه است با مساحتی معادل 1500 متر مربع در اختیار موزه قرار گرفته است. از این رو آثار موزه که افزون بر 1700 نسخه از انواع قرآن ها و تفاسیر مختلف است در این محل قرار گرفته است.

وی دوره های تاریخی آثار موجود موزه را مورد اشاره قرار داد و گفت: این آثار به ویژه از دوره های شکوفایی علم و تمدن اسلامی از قرن دوم هجری را در بر می گیرد.

دکتر مهراد تاکید کرد: اهداکننده مجموعه گسترش این موزه را مورد نظر قرار داده و پایگاه استنادی علوم جهان اسلامی نیز از علاقه مندی خود برای واگذاری فضای بیشتر به منظور گسترش موزه استقبال می کند.

وی با اشاره به اینکه قرآنی منسوب به حضرت علی (ع) نیز در این موزه قرار دارد، گفت: 80 درصد آثار این موزه به صورت اصل اهدا شده است.

وی همچنین اعلام کرد: چنانچه مجموعه داران آثار نفیس علاقه مند به اهدا مجموعه خود باشند مدیریت پایگاه استنادی این امکان را برای عموم فراهم کرده تا با اهدا فضایی بسیار مناسب با تجهیزات در خور توجه  این مجموعه ها را نگهداری کند.

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در پایان اظهار کرد: موزه قرآن های نفیس و تفاسیر قرآنی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برای بازدید و استفاده پژوهشگران و دانشجویان دوره های عالی آماده خدمت رسانی است.

امام جمعه شیراز نیز در این مراسم که شهردار، رئیس شورای شهر و مدیران فرهنگی شیراز وی را همراهی می کردند در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: هر آنچه در خدمت قرآن قرار گیرد ارزشمند است و در پیشگاه خداوند یزدان مورد اجر قرار می گیرد.

آیت الله ایمانی قرار گرفتن این مجموعه را در مرکز علم و دانش مورد تاکید قرار داد و گفت: همین که این موزه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و رسیدن به علوم 57 کشور اسلامی قرار دارد نشان دهنده این است که این نمایشگاه ارزشمند در جای دیگری معنا پیدا نمی کرده است. چرا که این پیوند دارای معناست و هویت دیگری به مرکز و موزه داده و این اقدام حاصل حرکت های علمی دنیای اسلام است.

امام جمعه شیراز تلاش های موسس موزه را در کنار اقدامات پایگاه استنادی علوم جهان اسلام مورد قدردانی قرار داد و گفت: تنوع آثار و نمونه های ارایه شده در این موزه ستودنی است.

 

منبع: لیزنا

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما