«فرهنگ و تمدن اسلام و ایران»به رشته تحریر درآمد
|۱۲:۴۵,۱۳۹۲/۱۰/۲۳| بازدید : 1303 بار

 

 

«فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» عنوان کتابی است برای آشنایی با فرهنگ، تمدن، اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی ایران پس از اسلام به رشته تحریر درآمده است.

حمله اعراب به ایران در سال ۳۱ هجری، سقوط فرمانروایی ۴۲۸ ساله ساسانیان را در پی داشت. این امر موجب تحول تاریخی مهمی در ایران و فروپاشی ساختار طبقاتی آن شد. با گرویدن بسیاری از ایرانیان به دین اسلام، فرهنگ مشترک ایرانی – اسلامی به وجود آمد و زبان عربی، زبان رسمی شد ولی تمدن ایرانی از بین نرفت و حتی در اعراب نیز تاثیر گذاشت.

«فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» عنوان کتابی است که در دو بخش به تبار‌شناسی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران می‌پردازد. نگارنده در بخش نخست به شیوه‌های زندگی، تمدن و دستاوردهای مردم ایران تا پیش از شکست ساسانیان پرداخته و در بخش دوم ایران پس از ورود اسلام را شرح و بررسی می‌کند.

فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در 10 فصل نگاشته شده است:

نگارنده در فصل نخست به فرهنگ و شیوه زندگی در جامعه بر اساس خاستگاه فرهنگ و ویژگی‌های آن در راستای هنجار‌ها، تفاوت‌ها، انباشت و اشاعه، پس افتادگی‌ها و گسست‌های فرهنگی می‌پردازد.

در فصل بعدی با تمرکز بر مساله تمدن به عنوان غرورانگیز‌ترین دستاورد انسان، به سراغ تبیین ارتباط حاکم میان تمدن و فرهنگ و همچنین عوامل اقتصادی، سیاسی تمدن و البته عوامل موثر در شکل‌گیری تمدن‌ها می‌رود. در فصل سوم نیز با پرداختن به ده هزار سال فرهنگ و تمدن مردم ایران، تلویحا ابزار سنگی، دوره ابزار فلزی، کوچ آریایی‌ها به ایران و باورهای فرهنگی آنان را بررسی می‌کند.

در بخش بعدی و در فصل چهارم به ایران در روزگار ساسانیان می‌پردازد و جایگاه این سرزمین را به همراه تبیین موقعیت زن، خانواده، دین، هنر، زبان در عصر ساسانی بررسی کرده و علل سقوط این حکومت را بیان می‌کند. در فصل پنجم به دوران طلایی اسلام و تاثیر تمدن اسلامی در شکل‌گیری تمدن‌های اروپایی و نفوذ ایرانیان در دوران طلایی پرداخته و توضیح مختصری از پیشرفت‌های صنعتی، پزشکی، رشد و رونق مسلمانان ارایه می‌دهد.

در فصل ششم با پرداختن به قرآن به عنوان خاستگاه فرهنگ و تمدن اسلامی به سراغ فصل بعدی و جایگاه اسلام و هویت ایرانی می‌رود. وی با تبیین چیستی هویت و مولفه‌های آن، مفهوم ایران در دوره اسلامی را مشخص کرده و به عواملی که ایرانیان را به سوی اسلام سوق داد، می‌پردازد.

نگارنده در فصل هشتم به اندیشه‌های سیاسی در اسلام و ایران پرداخته تا بتواند در فصل نهم اندیشه‌های اجتماعی در اسلام و ایران را نقد و بررسی کند. وی در این فصل می‌کوشد اندیشه‌های اجتماعی فارابی، ابن سینا، ابن خلدون را بررسی کرده و به تبیین جامعه فاضله، جاهله، اعتقادی و همچنین ساختار سیاسی خانواده بپردازد.

سرانجام در فصل آخر به بررسی ویژگی‌ها و خاستگاه فکری و عملکرد سید جمال‌الدین اسد آبادی به عنوان آغازگر نهضت بیداری اسلامی می‌پردازد.

«فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» نگاشته هدایت‌الله ستوده در 208 صفحه است که از سوی انتشارات ندای آریانا در تهران و موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی در گرمسار منتشر شده است.

شماره ثبت این کتاب در کتابخانه شماره یک مجلس شورای اسلامی 502003 می‌باشد.

منبع: کتابخانه مجلس

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما