رفتارشناسی اخوان المسلمین در تحولات اخیر مصر بررسی می شود

1392/9/16 ۱۰:۱۴ , 653 بازدید

رفتارشناسی اخوان المسلمین در تحولات اخیر مصر بررسی می شود

دبا : نشست «رفتار شناسی اخوان المسلمین در تحولات اخیر مصر از انقلاب تا کودتا» 16 آبان با حضور کارشناسان در پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار می شود.اخوان المسلمین یک جنبش فراملی اسلام‌گرای سنی است که طی 80 سال گذشته، تأثیرات شگرفی در خاورمیانه و جهان اسلام و عرب داشته است و در بسیاری از کشورهای عربی طرفدار دارد.

 

دبا : نشست «رفتار شناسی اخوان المسلمین در تحولات اخیر مصر از انقلاب تا کودتا» 16 آبان با حضور کارشناسان در پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار می شود.اخوان المسلمین یک جنبش فراملی اسلام‌گرای سنی است که طی 80 سال گذشته، تأثیرات شگرفی در خاورمیانه و جهان اسلام و عرب داشته است و در بسیاری از کشورهای عربی طرفدار دارد. این جنبش در سال ۱۹۲۸ میلادی به رهبری حسن البنا تحت تأثیر اندیشه‌های سید قطب، محمد الغزالی، سیدجمال‌الدین اسدآبادی و محمد عبده در پاسخ به چرایی انحطاط داخلی مسلمانان و سلطه بیگانگان بر کشورهای اسلامی، در مصر بنیان نهاده شد و سپس فعالیت خود را به دیگر کشورهای عربی و اسلامی گسترش داد. فعالیت‌های جنبش در طی دوران فعالیت خود در اغلب مواقع، نیمه مخفی یا ممنوع بود و رهبران اخوان بارها در دوره جمال عبدالناصر و انورسادات به زندان افتادند.

 

در سال ۲۰۱۱ میلادی در پی سرنگونی حسنی مبارک در مصر، جمعیت اخوان‌المسلمین رسمیت یافت و فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی خود را آغاز کرد. در این زمان خوان با تشکیل حزب آزادی و عدالت، کوشید نظریه‌های خود را به بوته آزمایش گذارد و در پی شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس سنا و مجالس محلی به پشتوانة پایگاه اجتماعی خود توانست بیشترین آرا را به‌دست آورد، بی‌آنکه برای ورود به قدرت خود را نیازمند ائتلاف با احزاب غیردینی ببیند. در نخستین انتخابات ریاست جمهوری دموکراتیک در مصر که در سال ۲۰۱۲ میلادی برگزار شد، محمد مرسی رییس حزب آزادی و عدالت در رقابت با ژنرال احمد شفیق پیروز شد. و اخوان‌المسلمین عملاً اداره امور در مصر را عهده‌دار شد.

 

پس از کودتای ۲۰۱۳ ارتش علیه دولت محمد مرسی و دستگیری تعداد زیادی از هواداران او، مرسی برکنار شد و حزب التجمع که یک حزب چپ‌گرای مصری است، دادخواست انحلال جماعت اخوان را به دادگاه برد و در تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۳ دادگاه، اخوان‌المسلمین را ممنوع‌الفعالیت و تمامی اموال آن را مصادره کرد. دادگاه قاهره پس از جلسه اعلام کرد که فعالیت اخوان المسلمین از این پس غیرقانونی است و تمام اموال آن به نفع دولت ضبط می‌شود.

 

به همت گروه تاریخ جریان‌های فکری جهان اسلام نشست «رفتار شناسی اخوان المسلمین در تحولات اخیر مصر از انقلاب تا کودتا» 16 آذرماه با حضور دکتر محمدحسین اردوش، حجت الله جودکی و دکتر عباس برومند در محل پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار می شود.

 

این پژوهشکده در تهران عباسپور (توانیر)، خیابان رستگاران، کوچه شهروز شرقی، پلاک 9 واقع است.

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: