موسیقی «عاشیقی» جشنواره مستقل خواهد داشت
|۱۱:۱۳,۱۳۹۴/۱/۳۱| بازدید : 465 بار

پژوهشگر موسیقی قشقایی از برگزاری یک جشنواره‌ی موسیقی مستقل ویژه‌ی عاشیق‌های ایران و خارج از کشور خبر داد.

دامون شش‌بلوکی اظهار کرد: درصدد هستیم هفته‌ی اول خردادماه جشنواره‌ای در تهران و در فرهنگسران نیاوران برگزار کنیم که مخصوص موسیقی عاشیقی است.

او با اشاره به این‌که طراحی و دبیری این فستیوال را خودش برعهده دارد، گفت: موضوع این جشنواره، فرهنگ موسیقی عاشیقی است که عاشیق‌های آذربایجان‌، ترکمن‌، شمال خراسان‌و ... را دربر می‌گیرد. البته چند کشور دیگر از جمله جمهوری آذربایجان‌، ترکمنستان‌، قزاقستان و گرجستان نیز به این جشنواره دعوت خواهند شد.

وی ادامه داد: این فستیوال در مدت سه روز برگزار خواهد شد که در روز اول به سمینار و کنفرانس پژوهشی خواهیم پرداخت. روز دوم به اجرای موسیقی و روز سوم نیز به اختتامیه و مراسم بزرگداشت اختصاص دارد.

شش‌بلوکی یادآوری کرد: سعی می‌کنیم در این راستا از استادان دانشگاهی در زمینه ادبیات‌و موسیقی نیز دعوت کنیم. همچنین بخشی را به معرفی کتاب و در واقع برپایی نمایشگاه کتابی با موضوع موسیقی عاشیقی اختصاص دهیم.

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا بخش دولتی هم از این جشنواره حمایت می‌کند، گفت: قطعا بدون حضور بخش دولتی، برگزاری چنین جشنواره‌ای غیرممکن است. ما رایزنی‌های متعددی با سیدعباس سجادی (مدیر بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران) داشته‌ایم و او کمک‌های زیادی به ما خواهد کرد.

عاشیق نغمه‌سرایی است که ساز می‌زند و می‌خواند. آ‌ن‌ها برای نواختن معمولا از بالابان، قوپوز و قاوال استفاده می‌کنند.

ایسنا

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما