معاون میراث‌فرهنگی کشور: شوش 1200 هکتاری ثبت جهانی می‌شود
|۱۱:۳۷,۱۳۹۳/۴/۲۹| بازدید : 573 بار

 

 

ارزیابان یونسکو قرار است به‌زودی برای بررسی پرونده ثبت جهانی شوش وارد شوش شوند. اما هنوز توافقات صورت گرفته میان مسُولان داخلی برای ثبت جهانی عرصه 400 یا 1200 هکتار از این شهر باستانی قطعی نشده است. پیشتر مدیرپایگاه شوش از ثبت جهانی 400 هکتار گفته بود اما معاون میراث‌فرهنگی کشور از ثبت رقمی گفت که به تایید باستان‌شناسان و کارشناسان رسیده است.

کمتر از یک ماه به آمدن کارشناسان یونسکو به شهرستان شوش نمانده است تا پرونده این شهر تاریخی را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند. عرصه‌ای که باستان‌شناسان وسعت واقعی‌ آن را 1200 هکتار اعلام کرده‌اند.

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی شوش پیشتر گفته بود که به‌دلیل پیچیدگی‌های این شهر باستانی ثبت جهانی شوش با عرصه‌ای بیش از 400 هکتار عملی نیست و در واقع شوش 400 هکتاری ثبت جهانی می‌شود.

اتفاقی که اعتراض بسیاری از کارشناسان و باستان‌‌شناسان را برانگیخت و سبب شد که فعالان و کارشناسان شهرستان شوش نسبت به ثبت جهانی شوش با عرصه‌ای 400 هکتار واکنش نشان داده و به‌شدت مخالفت کنند.

 همین امر سبب شد خبرنگاران حوزه میراث‌فرهنگی در مراسم معارفه رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، عرصه 400 هکتاری شوش را مورد نقد قرار دهند و از معاون میراث‌فرهنگی کشور راجع به این موضوع سوالهایی را بپرسند.

 چنانچه «محمد حسن طالبیان» در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران از ثبت جهانی عرصه‌ای گفت که مورد تایید باستان‌شناسان قرار دارد.

پیشتر محمد تقی عطایی و شهرام زارع پس از تعیین حریم این شهر باستانی عرصه واقعی شوش را 1200 هکتار اعلام کرده بودند که این عرصه به‌دلیل گستردگی با مخالفت‌هایی روبرو شد.

با این‌حال معاون میراث‌فرهنگی در جمع خبرنگاران عرصه 1200 هکتاری که باستان‌شناسان تعیین کرده‌اند را مورد تایید قرار داد و تاکید کرد که این عرصه برای ثبت جهانی شوش مشخص شده است.

خبرگزاری میراث فرهنگی

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما