فراخوان مقاله همایش علمی - پژوهشی ((طالقانی و زمانه ی ما))
|۱۱:۲۱,۱۳۹۸/۲/۲۴| بازدید : 259 بار

 

مجتمع فرهنگی آیت الله طالقانی در نظر دارد به مناسبت چهلمین سال درگذشت آن زنده یاد همایشی علمی – پژوهشی تحت عنوان ((طالقانی و زمانۀ ما)) با نگرش به نیازهای روز در آبان ماه 1398 برگزار کند. آیت الله طالقانی نقش مؤثر و فراگیری در رشد و بالندگی جامعۀ ایران در تاریخ معاصر داشته و جریان آگاهی بخشی و بیدارسازی ایشان بوسیلۀ قرآن و سنّت تأثیر عمیقی بر روی افراد گذاشته است.

از علاقه مندان به شرکت در این همایش دعوت می شود مقالات خود را در یکی از موضوعات زیر به دبیرخانه همایش ارسال کنند. مقالات پس از داوری در کمیتۀ علمی، به تناسب، برای ارائه در همایش، چاپ در پوستر یا مجموعۀ مقالات، برگزیده می شود. بدیهی است مقالاتی که جنبه ی نوآوری داشته باشد در اولویت قرار خواهد گرفت.

آخرین مهلت ارائه چکیدۀ مقالات 31 خردادماه 98، اعلام نتیجۀ چکیده ها 31 تیرماه و ارسال اصل مقاله 30 شهریور خواهد بود.

محورهای مقالات :

هستی شناسی و انسان شناسی طالقانی

توحید و شرک، خدا و جهان، انسان و جهان، مادّه و معنا، اختیار و مسئولیت، اومانیسم، عرفان نظری، عملی و سلوک، الهیات رهایی بخش.

 

طالقانی، اخلاق و مسئولیت اجتماعی

حقوق بشر، تسامح، خود و دیگری،جذب و دفع، نظام اخلاقی، معنویت، سبک زندگی.

 

طالقانی و تجربه های زیستی

سرچشمه های اندیشگی طالقانی، منش و شخصیت، مشی سیاسی، مبارزه، روابط با افراد در زندان، تعلیم، تربیت و آموزش های عمومی، زندگی خصوصی، خانواده.

 

طالقانی و  اندیشه های دینی

علم و دین، بنیاد گرایی، دین و مدرنیته، مکتب فقهی طالقانی، تقریب بین مذاهب اسلامی، ایرانیّت و اسلامیّت، احیای اندیشه های دینی، خرافه زدایی، ادیان قبل از اسلام، حقوق زن (حجاب، قضاوت و ... ).

 

طالقانی و قرآن

تعریف قرآن، روش، گرایش و نظریۀ تفسیری، هرمونتیک و فهم قرآن، وحی و کلام خدا، نوآوری های تفسیری، قرآن و نیازهای روز انسان، زبان و موسیقی قرآن، قرآن و علم.

 

 طالقانی و اقتصاد

فقر و نابرابری، قسط و عدالت، سرمایه داری و سوسیالیزم، مالکیت.

 

طالقانی، جامعه و امر سیاسی

گفتگو، رواداری، کثرت گرایی دینی، دین و دولت، جامعه ی مدنی، تحزّب، اقوام و مذاهب، صلح و همزیستی،آزادی، شورا، دموکراسی، قدرت و حکومت، وحدت و همبستگی، اصلاحات و اصلاح طلبی، نهضت های آزادیبخش (الجزایر، فلسطین،مصر)، جوان.

 

آدرس ارسال چکیده و اصل مقالات: تهران، انتهای بزرگراه مدرس (نرسیده به میدان هفت تیر)، نبش خیابان مشاهیر، پلاک 4 طبقه همکف، واحد جنوبی.

تلفن تماس: 02188317351

زمان تماس: روزهای زوج از ساعت 9 صبح تا ساعت 12

آدرس ایمیل:Info@taleghani.org

شماره تلفن همراه جهت ارتباط تلگرام و واتساپ: 09903333158

 

 برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما