گنج گوهرهای مثنوی
|۱۲:۴۴,۱۳۹۸/۲/۱۷| بازدید : 585 بار

 

کتاب گنج‌ گوهرهای مثنوی از آثار چاپ نشدۀ مرحوم همایون صنعتی‌زاده به همراه کتابخانه ایشان به مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهشهای ایرانی و اسلامی) سپرده و اهداء شده است، کتابخانه مرکز به استناد یکی از مواد آئین‌نامه مجموعه‌های اهدایی، موظف به انتشار آن است.

همایون صنعتی زاده درتوضیح چگونگی پدید آمدن اثر در  مقدمه کتاب می نویسد: « شاید بتوان گفت که در آغاز یکی از مؤثرترین عامل مجله ادبی سخن بود که علامه مرحوم دکتر پرویز خانلری آن را چاپ می‌کرد و از طرفداران و خوانندگان پر و پا قرص آن بودم. یک وقتی این پرسش را در مجله مطرح ساخته بود که اگر محکوم به تبعید به جزیره‌ای خالی از سکنه شوید و اختیار داشته باشید که تنها یک کتاب فارسی با خود داشته باشید کدام عنوان را انتخاب خواهید کرد. به طور اجمال خاطرم هست که همان وقت پس از خواندن نظرهای گوناگون خوانندگان با خود تصمیم گرفتم در صورت چنین اتفاقی کتاب مثنوی مولانا را با خود بردارم.»

قطعاً خوانندۀ محترم پس از مطالعه آن علّت چنین تألیفی را در ایامی خاص درخواهد یافت.

همایون صنعتی زاده، نویسنده ، مترجم و ناشر ایرانی (تهران1388 – 1304) دمی از اندیشه آبادانی وطن غافل نبود و در طول عمر چندین موسسه فرهنگی و اقتصادی بنیان نهاد؛ از جملهانتشارات فرانکلین، شرکت چاپ افست، سازمان کتابهای جیبی، کاغذ سازی پارس، کشت مروارید کیش، شهرک خزر شهر، شرکت رطب زهره و در نهایت گلاب زهرا.

او در سال های میانی دهه پنجاه همراه همسر به زادگاهش کرمان نقل مکان کرد و فرصت یافت تا به دلبستگی های همیشگی خود، ایران باستان و کشاورزی بپردازد. او در این دوره چندین کتاب در موضوعات علمی، تاریخی، داستان و شعر ترجمه و تألیف کرد.

گنج گوهرهای مثنوی، تألیف همایون صنعتی زاده، به کوشش پریسا سنجابی توسط انتشارات مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهشهای ایرانی و اسلامی) منتشر شد.

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما