جمشید کیانفر: احیای آثار سدیدالسلطنه خدمت بزرگ احمد اقتداری بود
|۱۰:۶,۱۳۹۸/۲/۴| بازدید : 261 بار

 

اقتداری از جمله کسانی بود که عشق به زبان فارسی در وجودش ریشه داشت

 جمشید کیانفر پژوهشگر حوزه تاریخ در گفت‌وگویی به مناسبت درگذشت احمد اقتداری گفت: اقتداری انسان زحمت‌کشی بود و کارهای بسیار خوبی در زمینه مطالعات خلیج فارس انجام داد. به‌ویژه احیای آثار سدیدالسلطنه که به وسیله ایشان صورت گرفت در این زمینه کار بسیار پراهمیتی بود.

 

این پژوهشگر در توضیح اهمیت آثار سدیدالسلطنه چنین گفت: سدیدالسلطنه که خود در زمانی عامل حکومتی در مناطق جنوبی ایران بود شناخت کافی و وافی هم نسبت به جزایر خلیج فارس داشت و هم سواحل جنوبی آن. سدیدالسلطنه همچنین بر تمامی قواعد خلیج فارس از نوع ماهیان تا صید مروارید تلسط داشت. کتابی هم در زمینه صید مروارید نوشته بود که مرحوم اقتداری آن را منتشر کرده است. احیای این آثار در نوع خود بسیار مهم است.

 

وی افزود: مرحوم اقتداری جنوبی بود و احیاگر آثار بسیاری از اندیشوران جنوب بود. کتاب‌هایی که او با دقت و موشکافی کشف و منتشر کرد ممکن بود هرگز به دست ما نرسند. کتابهایی که تالیف و جمع‌آوری شده‌اند و ما روحمان از وجودشان اطلاع ندارد بسیارند و حضور امثال آقای اقتداری برای انتشار چنین آثاری بسیار مغتنم بود.

 

به گفته کیانفر: اقتداری از جمله کسانی بود که عشق به زبان فارسی در وجودش ریشه داشت. او در سخن گفتن هم رعایت نکات دستوری را می‌کرد و همین را در نوشته‌هایش می‌بینیم.

 

او در پایان گفت: از میان رفتن اندیشه‌ورانی چون او ضایعه بزرگی است و ما نمی‌توانیم بگوئیم در نبود این‌گونه افراد کسانی پیدا خواهند شد و جای آنها را خواهند گرفت. خاصه اینکه در جهان رسم نیست که کسی جای فردی دیگر را پر کند و اینکه افرادی در این سطح از کیفیت علمی پیدا شوند امری نادر است.

منبع: ایبنا

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما