برگزیدگان جایزه کتاب سال شانزدهم بهمن معرفی می‌شوند
|۸:۱۹,۱۳۹۷/۱۱/۱۴| بازدید : 165 بار

 

 

 

پدیدآورندگان ۱۴ اثر برگزیده داخلی و ۱۰ اثربرگزیده خارجی جایزه کتاب سال ۱۶ بهمن معرفی می شوند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مدیرعامل خانه کتاب گفت: امسال ۶ هزار و ۴۱۳ اثرتازه منتشرشده در سال ۹۶ در ۱۰ حوزه مختلف ادبیات ، کلیات، دین ، روانشناسی، کلام و فلسفه، تاریخ ، جغرافیا، علوم خاص ، علوم کاربردی و علوم اجتماعی بررسی شده است.

 

نیکنام حسینی پور، افزود: آثار در سه حوزه تالیف،ترجمه و تحقیق با همکاری ۵۸۰ داور بررسی شده است و ۲۷۲ کتاب به مرحله نهایی راه یافته که ۱۴ کتاب برگزیده و ۴۱ کتاب نیز شایسته قدردانی شناخته شده است واز پدیدآورندگان کتاب‌های شایسته قدردانی هفته کتاب سال آینده تجلیل می شود.

 

حسینی پور گفت: جایزه کتاب سال در مدت زمان برگزاری ۶۳۱ پدید آورنده برتر حوزه کتاب را شناسایی و معرفی کرده است که ۱۱۰ نفر از آنان بدرود حیات گفته اند و البته ۹۰۰ پدید آورنده شایسته قدردانی را نیز تا کنون شناخته ایم.

 

مدیرعامل خانه کتاب افزود: امسال بیست و ششمین جایزه کتاب سال نیز همزمان با برگزاری جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزار می شودو ده برگزیده آن از کشورهای آمریکا،آلمان ،ایتالیا،ایرلند،ترکیه،فرانسه و لبنان معرفی خواهندشد.

 

حسینی پور گفت: جایزه جهانی کتاب سال در دو حوزه اسلام شناسی و ایرانشناسی آثار پدیدآورندگان خارجی را بررسی می کند و امسال ۲ هزار عنوان کتاب در این دو عرصه داوری شده است.

 

مدیرعامل خانه کتاب افزود:برای خرید آثار خارجی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حدود ۱۰۰ میلیون و در بخش‌های دیگری مانند نمایشگاه کتاب فرانکفورت و غیره حدود ۵۰میلیون هزینه صرف شده است .

 

حسینی پور گفت: ما بایددر پی تقویت جایزه جهانی کتاب سال باشیم زیرا بسیاری از ایرانشناسان در سال‌های اخیر درگذشته اند واین خطر حس می شود که کرسی‌های ایرانشناسی در کشورها به سوی تعطیلی برود و این وظیفه وزارت خارجه و بنیادهایی چون سعدی را سنگین تر می کند که با همت بیشتری در این حوزه حضور داشته باشند.

 

مدیرعامل خانه کتاب افزود: در بخش داخلی جایزه کتاب سال می خواهیم امسال کتاب دو جلدی آیینه دوران شامل برگزیدگان کتاب سال را همزمان با سی وششمین مراسم این جایزه رونمایی کنیم.

 

حسین پور گفت: اکنون برترین‌های کتاب سال برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی و خرید کتابشان توسط معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اولویت دارند.

 

مدیرعامل خانه کتاب افزود: ما می کوشیم تا با ارائه پیشنهاد‌هایی به بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه‌ها برای مثال تاثیر این جایزه در ارتقا رتبه علمی عضو هیات علمی دانشگاه مزیت‌هایی را برای برگزیدگان جایزه کتاب سال ایجاد کنیم.

منبع: روزنامه اطلاعات

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما