مقرب بارگاه حقیقت / ناصر تکمیل همایون
|۱۱:۲۳,۱۳۹۷/۹/۲۷| بازدید : 279 بار

 

افادات فرهنگی استاد فرهیخته، جناب آقای محمدعلی موحد برای ملت شریف ایران، همانند برخورداری زادگان خاک از سایه درخت تنومندی است که ریشه در خطه آزادمردان دلاور آذربایجان قهرمان دارد. همه جای ایران زمین را دلارامی و حیات می‌بخشد.

سایه این درخت مینویی نه تنها زمین اهورا آفرینش را درنوردیده، بلکه زمان تاریخ ساز و صیرورت تاریخ ساخته را نیز در برگرفته و به گونه‌ای عصاره فرهنگ و تمدن ملت پایدار، برازندگی جاودانه پیدا کرده است و شگفتی در این است که آن «آیت خجسته» پس از نود و چند سال بالندگی هنوز جوانی و سرزندگی و نویابی و نوبخشی خود را از دست نداده است و هرگاه به سخنگویی و سخن نگاری می‌پردازد بی‌اختیار ارادتمندان خود را برآن می‌دارد که بگویند «غزل گفتی و در سفتی بیا و خوش بخوان حافظ».

محمدعلی موحد ادیب است، حقوقدان است، اهل عرفان است، با مولوی دمساز است، هنرشناس است. سیاستگر نیست اما سیاست شناس است، وطن دوست است، آزادی خواه است و نفت و مسائل علمی، فنی و حقوقی آن را بدرستی می‌شناسد.

در این روزگار وانفسا «خواب آشفته نفت» را که بلای جان ایرانیان و طلای حیات غارتگران سلطه طلب است را بخوبی«تعبیر می‌کند.» و بدرستی «شاهنامه آزادی» را می‌شناسد و الهامات ملی و راهگشای آن را با دقت تمام به نگارش درمی آورد. او مصدق را می‌شناسد و می‌شناساند و نوشته‌هایش برای نسل امروز ما و نسل‌های آینده از معتبرترین سندهای دفاع از استقلال ایران است.

نگارنده که خود را یکی از کوچک‌ترین شاگردان نهضت ملی ایران می‌داند و با آثار گوناگون محمد علی موحد در رشته‌های مختلف به اندازه وسع و درک خود بهره‌برداری کرده است با قدردانی فراوان از ایشان و در سپاس از آفریدگار پاک و بی‌همتا که توفیق برخورداری لازم را به او عنایت کرده، آن مرد بزرگ متعهد و مبارز، دانشمند و دانش پرور را چونان بسیاری از بزرگان « السابقون السابقون» در زمره«مقربون» بارگاه حقیقت و حقیقت گویی دانسته و با همه وجودم او را حکیم محمدعلی موحد می شناسم و سعادت و به‌روزی معظم له را همواره آرزومندم.

منبع: روزنامه ایران

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما