«پاسخ‌نامه وقف» منتشر شد
|۱۲:۵۱,۱۳۹۷/۸/۲۱| بازدید : 270 بار

 

به نقل از روابط عمومی انتشارات آستان قدس رضوی، حسین سعیدی اظهار کرد: کتاب «پاسخ نامه وقف» در شش فصل به قلم روح الله بیدرام تالیف و از سوی انتشارات آستان قدس رضوی به مناسبت دهه وقف منتشر شده است.

 

وی افزود: تاریخ وقف، فقه وقف، حقوق وقف، اقتصاد وقف، جامعه‌شناسی وقف و مدیریت وقف، فصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند. «تاریخ وقف» در فصل نخست این کتاب به پیش از اسلام و پس از آن تقسیم بندی شده است. در فصل دوم بحث «فقه وقف» به مفاهیم، واژگان، انوع وقف و شروط آن پرداخته شده که موضوعات وقف، دلایل و نمونه های آن به همراه احام وقف مورد بررسی قرار گرفته شده است.

سعیدی با بیان اینکه فصل سوم کتاب به «حقوق وقف» و قوانین آن اختصاص دارد، گفت: در فصل چهارم این کتاب با عنوان«اقتصاد وقف» مباحثی همچون عرضه، تقاضا و هزینه های مرتبط با وقف بیان شده است. در فصل پنجم با عنوان «جامعه‌شناسی وقف» موضوعاتی همچون کارکردها، آسیب‌ها و وظایفی که آحاد افراد جامعه درباره وقف برعهده دارند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیرعامل به‌نشر با اشاره به اینکه فصل ششم و آخر این کتاب با عنوان «مدیریت وقف» به مباحث وقف در مورد اشخاص حقوقی و حقیقی پرداخته، بیان کرد: نقش عوامل طبیعی در آسیب به موقوفات و مدیریت فرهنگی وقف از دیگر مباحث این فصل است.

در قسمتی از مقدمه این کتاب آمده است: «یکی از اموری که لازم است در بنای جامعه اسلامی مورد توجه و عنایت خاص قرار گیرد، احیای سنت‌های اسلامی است؛ سنت‌هایی که اگر به‌طور جدی در جامعه رایج شوند، قادرند بسیاری از مشکلات و مسائل جامعه را بدون دخالت قوه قهریه با تکیه بر انگیزه معنوی مردم حل کنند. در این میان یکی از سنت‌های حسنه و کارهای نیکو و شایسته‌ای که همچون صدقه جاریه باقی می‌ماند و اثرات و برکات آن نصیب افراد جامعه می‌شود، سنت حسنه «وقف» است... وقف نمادی از روح خیرخواهی، تعاون، همزیستی و عطوفت انسانی و برخاسته از ایده والا و ایمان است. وقف می‌تواند راهگشای حل مسائل، مشکلات و نیازهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی جامعه باشد. لازم است این فرهنگ ادامه یابد و تداوم آن در گروی آشنایی و همدلی نسل جوان با مفهوم وقف و آثار و کارکردهای آن است.»

 

کتاب «پاسخ نامه وقف» در قطع وزیری با شمارگان 500 نسخه به بهای 35 هزار تومان از سوی به‌نشر راهی بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما