بهره‌برداری از لوله کشی آب تهران

1397/5/20 ۰۹:۵۲ , 150 بازدید

بهره‌برداری از لوله کشی آب تهران

روز 30 تیر 1326 نخستین کلنگ لوله‌کشی آب تهران در محله سنگلج (پارک شهر) به زمین زده شد. در سال 1329 طرح اولیه لوله کشی تهران برای جمعیتی معادل 900 نفر اجرا و دو خط لوله فولادی به قطر 40 اینچ و با ظرفیت 242هزار متر مکعب در شبانه روز برای انتقال آب از آبگیر بیلقان به نخستین تصفیه خانه تهران (جلالیه) در نظر گرفته شد. روزنامه اطلاعات سه‌شنبه بیستم مرداد ۱۳۳۲در گزارشی به فروش آب توسط بنگاه لوله کشی آب تهران می‌پردازد که می‌خوانید.

 

حسن مجیدی: روز 30 تیر 1326 نخستین کلنگ لوله‌کشی آب تهران در محله سنگلج (پارک شهر) به زمین زده شد. در سال 1329 طرح اولیه لوله کشی تهران برای جمعیتی معادل 900 نفر اجرا و دو خط لوله فولادی به قطر 40 اینچ و با ظرفیت 242هزار متر مکعب در شبانه روز برای انتقال آب از آبگیر بیلقان به نخستین تصفیه خانه تهران (جلالیه) در نظر گرفته شد. روزنامه اطلاعات سه‌شنبه بیستم مرداد ۱۳۳۲در گزارشی به فروش آب توسط بنگاه لوله کشی آب تهران می‌پردازد که می‌خوانید.

بنگاه لوله کشی آب تهران از اول ماه جاری اقدام به بهره‌برداری و فروش آب به مصرف‌کنندگان کرده و تاکنون از این راه بالغ بر چهارهزار تومان درآمد داشته که به حساب مخصوص (بهره‌برداری از لوله کشی آب تهران) در بانک ملی ریخته شده است. این برنامه بتدریج با کارهای لوله کشی محلات شهر تکمیل می‌شود و توسعه پیدا می‌کند. درحال حاضر این برنامه اجرا و مأموران فنی و کارگران لوله کشی به منازل مراجعه و آب مصرفی مورد فروش گذارده می‌شود.آبی که فروخته می‌شود از چاه‌های عمیقی که توسط شهرداری حفر شده است تأمین می‌شود.نرخ فروش آب طبق آیین نامه مصوب از قرار متر مکعبی 5 ریال  محاسبه می‌ شود و از روی کنتور که سر لوله‌ها نصب است، تحویل شده بهای آن به‌ صورت تمبرهایی که مشترکان قبلاً کتابچه آن را از باجه‌های مخصوص بنگاه لوله کشی خریداری کرده باشند دریافت می‌شود.باجه‌های بنگاه لوله کشی در نقاط زیر که فعلاً عمل فروش آب انجام می‌گیرد تأسیس شده است. محلات واقع در داخل منطقه‌ای که ما بین خیابان سی متری و خیام قرارداشته و از شمال به خیابان بوذرجمهری و کوچه آقا شیخ هادی و خیابان باباطاهر محدود شده و از جنوب به خیابان شوش منتهی می‌شود.

این عمل برای محلات پایین خیابان‌های پهلوی و شاهپور نیز به مورد اجرا گذاشته شده و مرتب ادامه دارد و برنامه کار طوری تنظیم شده که به هر درخواست کننده، 14 روز یکبار می‌توان آب فروخت. فروش آب به ساکنان محلات ما بین سی متری و پهلوی از امروز شروع شد واکیپ‌های سه نفری مرکب از یک کارگرفنی و دو کارگر ساده به کوچه‌ها و خیابان‌های این محلات اعزام شده‌اند. اجرای برنامه فوق در محلات ما بین شاهپور و خیام بزودی شروع خواهد شد.این عمل را سازمان لوله کشی آب به فراخور تدارک و مسائل و ممکنات و بدون اینکه احتیاج به تقاضا باشد به سایر قسمت‌های شهر که شبکه بتدریج تکمیل و تحویل می‌شود و آب مورداطمینان موجود باشد توسعه خواهد داد و البته با انجام انشعابات و توزیع آب تحت فشار دائمی، ترتیب فوق تعطیل خواهد شد.

سازمان لوله کشی آب امیدوار است تا هنگام تکمیل شبکه لوله‌کشی، از راه فروش آب بطریق فعلی درآمد قابل توجهی پیدا نماید و بتواند وام خود را به بانک ملی بپردازد.

منبع: روزنامه ایران

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: