«باداراک» در ردیف ۷ ‌آیین مقدس مسیحیان جهان
|۹:۴,۱۳۹۷/۴/۲۵| بازدید : 172 بار

 

«باداراک» یکی از هفت آیین مقدس مسیحیان جهان است که به صورت سالانه در قره کلیسای شهرستان چالدران از توابع آذربایجان غربی برگزار می شـود؛ آیینی که نام آن برای مسیحیان اقصی نقاط جهان آشناست.

ریشه این آیین بین المللی به آخرین شامی برمی‌گردد که مسیح (ع) در شب دستگیری خود توسط سربازان رومی با حواریون خورده و از آنجا که یکی از آن حواریون با نام تادئوس مقدس در قره کلیسا دفن شده، این کلیسای باستانی از اهمیت ویژه ای برای ارامنه برخوردار است.

محل شهادت تاتائوس یا تادئوس مقدس در منتهی الیه محراب این کلیسای تاریخی واقع شده و این مکان در جهان مسیحیت یکی از مهم ترین مراکز مذهبی به شمار می رود.

عشای ربانی، زیارت، نیایش، نذر و نیاز، غسل تعمید کودکان، مراسم عقد و مراسم مرتبط با فروع دین مسیحیت از جمله بخش‌های مختلف آیین باداراک محسوب می‌شود. ارامنه بر این عقیده هستند که تعمید فرزندانشان در نخستین کلیسای مسیح و محل شهادت حواری آن حضرت با خیر و برکت همراه است و گروه دیگری نیز فرزندان ۱۵ تا ۲۰ ساله خود را با نذر و نیت در آنجا غسل می دهند.

بازدیدکنندگان این کلیسا در شصت و چهارمین آیین مذهبی باداراک طی روزهای اخیر از دختربچه‌ها و پسر بچه‌ها تا میانسالان و کهنسالان را شامل می شد؛ جوانان با پوشش‌های رنگارنگ هیجان خود از حضور در این مکان مذهبی و باستانی را نشان داده بودند.«مایکل سرکیس» ادامه داد: مراسم‌های مذهبی و فرهنگی بدون هیچ مشکلی در ایران برگزار می شود و مسیحیان قدردان این امکان هستند.رییس شورای خلیفه گری کل ارامنه آذربایجان نیز گفت: اجرای آیین مذهبی قره کلیسا با عنوان باداراک، الگوی برگزاری مناسک دینی مسیحیان در کشورهای مختلف دنیاست.

پنج عکس از شهید سرگون آکویانس، شهید هرمز باباخانی، شهید قایچاق داوتیان، شهید آلبرت قوتسا و شهید فریدون عیوضی مزین کننده این یادمان است اما کمی جلوتر حرکت خودروها به سمت بنای جهانی قره کلیسا از برگزاری یک رویداد مهم فرهنگی حکایت داشت.

قره‌ کلیسا در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران و بر روی مزار تاتائوس، یکی از حواریون حضرت مسیح(ع) احداث شده است و تاریخچه ساخت آن به عنوان اولین کلیسای جهان مسیحیت بر اساس اسناد موجود به بعد از شهادت تاتائوس مقدس توسط جانشین پادشاه ارمنستان برمی‌گردد.

بعد از شهادت حواری حضرت مسیح (ع) او را در محل کنونی کلیسای تاتائوس به خاک سپرده‌اند و بعدها روی قبر او نمازخانه کوچکی ساخته‌اند؛ این نمازخانه در قرن هفتم میلادی به کلیسای بزرگ و مجللی تبدیل شده است. بنای قره‌کلیسا (کلیسای تاتائوس مقدس) جزو ۲ اثر ثبت شده جهانی آذربایجان غربی است و بیشتر صاحب‌ نظران آن را قدیمی ‌ترین کلیسای جهان می دانند. بازدیدکنندگانی از کشورهای فرانسه، ارمنستان، چین، نروژ و سنگاپور در مراسم باداراک امسال از ۲۱ تا ۲۳ تیر سال جاری شرکت کردند.

منبع: روزنامه اطلاعات

 

 

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما