جشنواره گل غلتان میراث معنوی صد ساله دامغان
|۱۱:۳۸,۱۳۹۷/۲/۱۵| بازدید : 377 بار

 

جشنواره ملی و مذهبی گل غلتان یکی از آیین های سنتی و میراث معنوی صدساله دامغان است که در آن نوزادان تازه متولد شده برای شادابی و طراوت ادامه زندگیشان در میان گل های محمدی غلتانده می شوند.

این جشنواره که به عنوان اولین اثر معنوی استان سمنان به ثبت ملی رسیده است بیش از 100 سال قدمت دارد که نوزادان تا یک ساله در این آیین حضور دارند.

در باور اهالی منطقه، غلتاندن بدن نوزاد در میان برگ های گل محمدی، سبب حفظ طراوت و شادابی و دور ماندن از بیماری های مختلف به ویژه آلرژی و حساسیت های فصلی می شود.

این جشنواره هر ساله در ماه رویش گلهای محمدی، در ماه اردیبهشت در بخش امیریه دامغان برگزار می شود که زنان کهنسال این منطقه می گویند غلتاندن نوزادان در میان برگهای گل محمدی از چروک شدن پوست بدن کودک نوزاد جلوگیری کرده و کودک را خوش رو، چاق و سرحال می کند.

در گذشته خانواده های اعیان برای انجام این آیین از نوازندگان محلی دعوت می کردند و در سال های اخیر این آیین در خانه پدر نوزاد و با حضور جمعی از زنان فامیل و به صورت متمرکز انجام می شود که با جشن همراه است.

کهنسالان این شهر انجام این آیین را از زمان خردسالی به یاد دارند که بر این اساس آیین گل غلتان از نسل های پیشین به یادگار مانده و در زمره میراث معنوی ناملموس شهرستان دامغان استان سمنان به شمار می رود.

 

**جشنواره گل غلتان از امروز در دامغان آغاز شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان گفت : یازدهمین جشنواره معنوی گل غلتان شهر امیریه دامغان همزمان با ایام نیمه شعبان از امروز به مدت دو روز در این شهر آغاز شده است.

معصومه داوودیان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : در باور برخی اهالی این شهرستان، انجام گل غلتان نوزاد سبب مصون ماندن کودک در سالیان عمر خود از انواع حساسیت های فصلی مرتبط با ذرات گل و گیاه به خصوص در فصل بهار می شود.

وی اظهارداشت : گشایش غرفه های صنایع دستی و هنرهای تجسمی مردم شهر، آیین سمنو پزان، گلیم بافی ، آواز خوانی سنتی و بازیهای بومی محلی در روز نخست جشنواره برگزار می شود.

وی آیین گل چینان ، روایی خوانی ، پر پر کردن گل های محمدی ، گل غلتان نمادین نوزاد، گلباران مزار شهدا از جمله برنامه های جنبی این آیین برشمرد.

داودیان اضافه کرد : پس از انجام آیین گل غلتان نوزادان، اهالی منطقه گلبرگ های مورد استفاده را خشک کرده و در مصارف گوناگونی همچون درمان سنتی بیماری ها، معطر ساختن جانماز استفاده می کنند و برخی زنان گل های خشک شده را در میان کیسه های کوچک پارچه ای ریخته و آن را در میان اقلام جهیزیه عروس قرار می دهند.

هر ساله بازدیدکنندگان قابل توجهی از نقاط مختلف ایران به منظور شرکت در جشنواره و یا گل غلتان نوزادان خود به این شهر سفر می کنند.

محمد عوض آبادیان شهردار شهر امیریه به ایرنا گفت : تاکنون بیش از 140 نوزاد از 9 استان کشور برای شرکت در این آیین ثبت نام شدند.

وی سطح زیر کشت گل محمدی را در این شهر را بیش از پنج هکتار ذکر و اضافه کرد : این شهر دارای ظرفیت مناسبی در کاشت گل محمدی است که باوجود زمین های مستعد برای توسعه کشت این محصول با کمبود منابع آبی مواجه ایم.

شهردار امیریه خاطرنشان کرد : جشنواره گل غلتان قدمت صدساله دارد و این در حالی است که برخی از شهرهای ایران این آیین را جشن می گیرند اما تنها شهر امیریه به عنوان جشنواره، این آیین را برگزار می کند.

حسین جهانیان، دبیر یازدهمین جشنواره گل غلتان امیریه نیز گفت: در طول برگزاری جشنواره، بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری شهر از جمله کاروانسرا، قلعه تاریخی، کویر ، چشمه های انگورستانی و قل قل و عمارت دختر شاه قاجار انجام می شود که بازدیدکنندگان می توانند از تولیدات صنایع دستی این شهر به ویژه کرباسبافی در قلعه شهر مراجعه کنند.

وی اضافه کرد : از ابتدای اردیبهشت تا پایان این ماه، آیین گل غلتان با حضور خانواده های مختلف از اقصی نقاط کشور در منازل شهر امیریه انجام می شود.

دبیر یازدهمین جشنواره گل غلتان نوزادان تصریح کرد : به منظور پیروی از شعار سال و تحقق آن، تعداد 25 غرفه در این جشنواره برپا شده و در تمامی غرفه ها محصولات ایرانی عرضه می شود که بیشتر آن ها از محصولات سنتی و صنایع دستی بومی شهر امیریه و استان سمنان می باشد که برپایی این نمایشگاه می تواند گامی موثر در اقتصاد داخلی منطقه باشد.

جشنواره گل غلتان نوزادان سال گذشته با حضور بیش از 100 نوازد از استان های مختلف کشور و با حضور مسوولان استانی و محلی در شهر امیریه از توابع دامغان برگزار شد.

جشنواره گل غلتان در سال 89 با شماره ثبت 177 به عنوان نخستین اثر معنوی استان سمنان و دومین اثر معنوی کشور بعد از عید باستانی نوروز ثبت شده است.

در بیش از پنج هکتار از اراضی کشاورزی شهر امیریه از توابع شهرستان دامغان گل محمدی کشت می شود.

شهر امیریه با بیش از سه هزار نفر جمعیت در 20 کیلومتری شهر دامغان قرار دارد.

منبع: ایرنا

 

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما