فناوری فوق پیشرفته برای رمزگشایی از نسخه‌های خطی پاک شده مصر باستان
|۱۵:۱۵,۱۳۹۶/۶/۲۶| بازدید : 323 بار


 

باستان شناسان با استفاده از فناوری بسیار پیشرفته قادر به کشف متن‌هایی باستانی شده‌اند که در زیر دست نوشته‌هایی قدیمی مخفی شده‌اند.

 پوست حیوانات تا قبل از اختراع کاغذ یکی از کاربردی‌ترین وسیله‌ها برای نگارش بوده و دربسیاری از تمدن‌های باستانی به ویژه مصر متن‌های بسیاری روی پوست نوشته شده است که برای دانشمندان امروزی بسیار با ارزش است.

باستان شناسان این بار با استفاده از یک دوربین فیلم برداری فوق پیشرفته که می‌تواند از جهت‌های مختلف از یک وسیله عکس برداری هم زمان انجام دهد موفق به کشف متن‌هایی دست نویس در زیر متن‌هایی جدیدتر برروی پوست حیوانات شده اند.

در گذشته رایج بوده است که پس از مدتی متن روی پوست را پاک می‌کردند و متنی جدید برروی آن می‌نوشتند واکنون فناوری جدید بهدانشمندان اجازه می‌دهد متن‌های قدیمی پاک شده را نیز مطالعه و رمزگشایی کنند.

متن‌های جدید بدست آمده در یک مکان باستانی در شبه جزیره سینا متعلق به کشور مصر به نام سنت کاترین (Saint Catherine) بدست آمده که یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های دنیا با قدمت یک هزار وپانصد سال است.

بیشتر متن‌های کشف شده با خطی بسیار کهن و باستانی نگارش شده اند و نیاز به تحقیق فراوان برای بازخوانی دارند، اکثر آن‌ها اسناد و راهکار‌های درمانی متعلق به یونانیان باستان هستند که در مصر زندگی می‌کردند.

درفناوری عکس برداری فوق پیشرفته جدید، از متن‌ها با زاویه‌های مختلف عکس برداری انجام می‌شود و سپس با استفاده از الگوریتم‌های ریاضی کلمات در کنار هم قرار می‌گیرند و جمله‌ها مشخص می‌شوند.

کارشناسان اعلام کرده اند این فناوری می‌تواند برای بازخوانی متن‌هایی که بر روی پوست حیوانات نگارش شده و از دوران باستان بسیاری از تمدن‌ها برجای مانده مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 

منبع:بساتین

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما