«یادداشت‌های تاریخی از روزگار صفوی» با تصحیح رسول جعفریان منتشر شد
|۱۲:۳۴,۱۳۹۵/۵/۳| بازدید : 503 بار 
کتاب «یادداشت‌های تاریخی از روزگار صفوی: وقایع سال‌های 892-1042 هجری قمری» با تصحیح رسول جعفریان منتشر شد.


 
کتاب «یادداشت‌های تاریخی از روزگار صفوی: وقایع سال‌های 892-1042 هجری قمری» برگرفته از نسخه‌ای با عنوان «یادداشت‌های تاریخی» است که به کوشش رسول جعفریان تصحیح شده است.

مصحح معتقد است که عنوان «یادداشت‌های تاریخی» همان است که کسی روی نسخه 20197 ملی نوشته، گرچه جایی در متن چنین نامی یا نام دیگری نیامده است.
 
این نسخه درباره روزگار صفوی از سال 892-1042ق. است که شواهد نشان می‌دهد کسی در همان روزگار آن را فراهم آورده است. فرضیه دیگر آن است که کسی اوراقی را به‌دست آورده که مثلا تا یک دوره خاص بوده و او اطلاعات سال‌های جدید را بر آنها افزوده است. نگارش وقایع از سال 987 به بعد کوتاه‌تر و بسیار خلاصه و بسا ارزشمندتر است؛ از این رو به نظر می‌رسد، نویسنده معاصر دوره شاه عباس اول و شاه صفی است. در هر صورت نویسنده سعی کرده به اجمال رویدادهای مهم این دولت را با تمرکز روی سلاطین صفوی، جنگ‌ها، و تحولات مهم سیاسی و گاه نکات دیگر که از نظر او اهمیتی داشته، ثبت کند.
 
کتاب «یادداشت‌های تاریخی از روزگار صفوی: وقایع سال‌های 892-1042 هجری قمری» توسط انتشارات مورخ منتشر شده است و هم اکنون با شماره ثبت 76332 و رده‌بندی کنگره 1395 22ی72ج/DSR1176 در دسترس علاقه‌مندان و پژوهشگران کتابخانه ایرانشناسی مجلس شورای اسلامی است.

منبع: ایبنا

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما