دینانی: بدون تفکر، نه گذشته معنا دارد، نه آینده
|۹:۲۷,۱۳۹۳/۲/۱۳| بازدید : 699 بار

 

چهره ماندگار فلسفه گفت: دکارت ۴۰۰ سال پیش با یک کلمه آینده را نشان داد و گفت عالم در امتداد و اندیشه خلاصه می‌شود. امتداد با ریاضیات تعیین می‌شود که اساس همه علوم است.

 غلامحسین ابراهیمی‌دینانی عصر روز 11 اردیبهشت در سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب تهران در مراسم رونمایی از کتاب جدیدش با عنوان «معمای زمان» و «حدوث جهان» گفت: اگر تفکر نباشد نه آینده معنا دارد و نه گذشته.

وی ادامه داد: تفکر به 2 چهره مهم زمان یعنی گذشته و آینده معنا می‌دهد. در نگاه سطحی زمان دارای 3 ساحت است یعنی گذشته، حال و آینده اما با نگاه فلسفی حال وجود دارد زیرا تا می‌گوییم حال، زمان حال از بین می‌رود. بودن حال یعنی نبودن آن. گذشته است و قابل تغییر هم نیست. آینده خواهد بود و چه بسا بتوان آن را تغییر داد اما زمان حال اینگونه نیست ولی باید بدانیم که مدخل ورود به گذشته و آینده همین زمان حال است.

استاد فلسفه دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: دکارت 400 سال پیش با یک کلمه آینده را نشان داد و گفت عالم در امتداد و اندیشه خلاصه می‌شود. امتداد با ریاضیات تعیین می‌شود که اساس همه علوم است.

وی با بیان اینکه هر فیلسوفی در هر جای عالم و در هر مکانی باشد با همه فیلسوفان در هر زمان و مکانی هم زبان است، افزود: با اینکه حوزه‌های کاری من و استاد داوری‌اردکانی خیلی متفاوت است و از آسمان تا زمین تفاوت دارد، اما بیشتر از هر کسی من با ایشان احساس نزدیکی می‌کنم.

ابراهیمی‌دینانی اظهار کرد: در قرآن کلمه عقل و معنای عقلانیت 49 بار تکرار شده است اما اسم عقل به کار نرفته بلکه به صورت فعلی به کار رفته است. شاید به این دلیل باشد که عقل یعنی همان عقلیدن است و عقل می‌‌عقلد. فکر همان فکر کردن است و فهم هم همان فهمیدن است، ما فهمی بدون فهمیدن نداریم بنابراین عقل یک فعل و کُنش است نه یک اسم.

خبرگزاری تسنیم

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما