چاپ مطلب

نامه آیت الله محقق داماد به پاپ فرانسیس و پاسخ پاپ به این نامه

تاریخ انتشار ۱۳۹۹/۱/۳۱ , ۱۱:۵۰

 

آیت الله دکتر سید مصطفی محقق داماد، رییس بخش مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران، درپی اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی آمریکا علیه ملت ایران، نامه ای خطاب به رهبر کاتولیک‌های جهان نوشت.

این نامه از طریق وزارت خارجه و سفیر ایران در واتیکان، برای آقای پاپ فرستاده شده است.

 

متن این نامه خطاب به جناب پاپ فرانسیس به شرح زیر است:

حضرت عالی جناب پاپ فرانسیس، رهبر محترم کاتولیک‌های جهان

اطمینان دارد ، که این ایام  که زندگی بشر در سراسر جهان با مشکل بیماری کرونا روبروشده پدر مقدس با قلبی آکنده از اندوه برای رفع این بلای عمومی و تسکین آلام بشری  در کنار همه انسانهای دلسوخته به درگاه آفریدگار بی نیاز دست نیاز ودعا دارند.

 

عالیجنابا

این روزها عموم ملت ایران در این بلای دردناک، اعم از کودکان، سالخوردگان، زنان ومردان در شهرها و روستاها از یکسو با فراگیرشدن این ویروس منحوس مواجهند و هرلحظه جان دادن عزیزی را در کنار خود تجربه می کنند و از سوی دیگر با تحریم های دولت ایالات متحده که درد و رنج آنان را چندان برابر ساخته و باب بسیاری از راه حل مشکلات را به روی آنان مسدود نموده روبرو هستند. تحریم هائی که مستقیم بر آسایش و زندگی مردم ایران اثر نهاده و آنان را از حقوق طبیعی خود محروم نموده است.

 

اینجانب بدون توجه به علل واسباب این اقدام غیر انسانی از سوی دولت ایالات متحده، به عنوان یکی از روحانیون ایران از محضر آن پدر روحانی می خواهم که به عنوان رهبر محترم کاتولیک های جهان و جانشین پطرس مقدس، برای رفع این تحریم ها اقدام فرمایند. به یقین این اقدام بشر دوستانه موجب خوشنودی حضرت عیسی (ع) منادی صلح و بشارت و زمینه ساز رضایت خداوند قادر متعال و قبول دعاها به درگاه او خواهد بود.

* رییس بخش مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران /۱۵مارس ۲۰۲۰      

 

نامه پاپ فرانسیس که به امضای پیترو کاردینال پارولین، نخست وزیر واتیکان رسیده، از طریق سفارت برای وزارت امور خارجه ایران ارسال شده است. متن این پاسخ به نقل از سایت فرهنگستان علوم ایران، به شرح زیر است:

 

عالیجناب، آیت الله دکتر سیدمصطفی محقق داماد

جنابعالی در نامه مورخ 15 مارس  خطاب به پدر مقدس، پاپ فرانسیس، در ارتباط با وضعیت دشواری که کشور شما بخاطر شیوع بیماری COVID 19 درآن قرار گرفته است، و وخیم تر شدن شرایط بخاطر تحریم ها، درخواست کرده بودید که ایشان برای برداشتن تحریم ها  اقدام فرمایند.

 

در پی اطلاع دقیق از محتوی نامه فوق، پدر مقدس از اینجانب خواستند تا توسط جنابعالی مراتب همدردی معنوی ایشان را به مردم ایران و تمام مردم درگیر این ویروس در سراسر جهان در این دوران دشوار و رنج آور ابراز نمایند.

عالیجناب پاپ همواره دعا میکند تا خداوند یاور و شفابخش آلام آنان باشد و شفای عاجل برای مبتلایان به این بلا عطا فرماید و شر این مصیبت را از میان بردارد. با وجود جنبه های هراسناک، این مصیبت مبین آن است که بنی آدم اعضای خانواده یگانه بشریت هستند و باید ناسازگاری و تنفر را کنار بگذارند و در برابر پروردگار، برادارنه با هم در خانه مشترک خود، یعنی سیاره زمین، زندگی کنند.

 

با عنایت به چنین موارد و با چنین برداشتی، دفتر پاپ با سفیر کلی کرافت(Kelly Craft) ، نماینده دائمی ایالات متحده در سازمان ملل متحد، تماس گرفتند و مراتب نگرانی مقامات ایران را اعلام نمودند و خواستار توجه به این موضوع شدند.

متقابلا این دفتر اعتقاد دارد که مقامات ایرانی و جنابعالی از هیچ تلاش عملی برای برقراری صلح و وفاق دریغ نخواهید کرد و از انجام هر عملی که موجب افزایش تنش و همزیستی مسالمت آمیز می شود پرهیز خواهید کرد. با اغتنام فرصت و احترام، از جانب خود و پدر مقدس، بهترین ها را برایتان آرزومندیم.

 پیترو کاردینال پارولین، نخست وزیر عالیجناب پاپ.

 

پیش از این نیز دکتر محقق داماد با ارسال پیامی از بیانیه مشترک 24 دیپلمات ارشد آمریکا برای رفع تحریم های آمریکا علیه ایران قدردانی و تشکر کرد. متن پیام اینجا .

گروهی از 24 دیپلمات ارشد از جمله فدریکا موگرینی، رئیس کل امور خارجه سابق اتحادیه اروپا، مدیرکل سابق سازمان بهداشت جهانی و دیپلماتهای ارشد آمریکایی در دولت های بوش ، کلینتون و اوباما در بیانیه مشترکی برای دولت ایالات متحده آمریکا نوشتند: اینک که صدها هزار نفر به دلیل  کورونا ویروس در ایران جان خود را از دست داده اند، ضرورت دارد تا ایالات متحده از تحریم های ایران در میانه این همه گیر کرونا ویروس چشم پوشی کند.

منبع: خبر آنلاین

چاپ مطلب