چاپ مطلب

کتاب میرعابدینی درباره جمال‌زاده منتشر شد

تاریخ انتشار ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ , ۱۰:۲۴

 

کتاب «شهروند شهرهای داستانی؛ تحلیل زندگی و آثار محمدعلی جمال‌زاده» نوشته حسن میرعابدینی منتشر شد.

میرعابدینی درباره این کتاب که در مجموعه «کلاسیک‌های ادبیات معاصر» منتشر شده است به ایسنا گفت: این مجموعه درباره  نویسندگانی است که در مسائل فرهنگی و ادبی دوران خود تأثیرگذار بوده‌اند. این کتاب هم تحلیلی از زندگی و آثار محمدعلی جمال‌زاده است. در این کتاب کوشش بر این بوده تا در قالب متنی فشرده و موجز حداکثر اطلاعات و مفاهیم راجع‌به کار جمال‌زاده ارائه  شود. این کتاب شامل  هر آن‌چه درباره آثار جمال‌زاده و نگاه‌هایی که به آثار او بوده، است.

این پژوهشگر با بیان این‌که «شهروند شهرهای داستانی» اولین کتاب از  مجموعه «کلاسیک‌های ادبیات معاصر» است،  اظهار کرد: بزرگ علوی و صادق هدایت کتاب‌های بعدی این مجموعه خواهند بود. این مجموعه سعی دارد کار ادبی برجسته‌ترین نویسندگان ایران را که به  تعبیری الان کلاسیک شده‌اند، بررسی کند، نویسندگانی که چه با کار آن‌ها موافق باشیم و یا مخالف، نمی‌توانیم آن‌ها را نادیده بگیریم.

او افزود: این نویسندگان در دوران خود درباره مسائل فرهنگی و ادبی تأثیرگذار بوده‌اند. مجموعه «کلاسیک‌های ادبیات معاصر» شامل بررسی موجز از این نویسندگان  است. سعی کرده‌ام به این سوال پاسخ دهم که چرا این نویسندگان در تاریخ ادبیات معاصر ماندگار شده‌اند.

میرعابدینی خاطرنشان کرد: تلاش من  بر این بوده  تا نشان دهم نوآوری‌های ادبی هرکدام از این نویسندگان چه بوده است. من علت ماندگاری آن‌ها را در نوآوری‌های ادبی که داشته‌اند می‌دانم و  سعی کردم این موضوع  را در این کتاب‌ها نشان دهم.

او یادآور شد:  دنبال این هستم تا تأثیرگذاری‌ای را که این نویسندگان  بر فضای فرهنگ و ادبیات دوره خود داشتند و این‌که آیا هنوز نقشی برای جامعه امروز ما دارند یا خیر، نشان دهم. همچنین برای هریک از این نویسندگان  سعی می‌کنم فهرست منتخب خودم را از داستان‌هایی که فکر می‌کنم می‌شود آن‌ها را خواند ارائه بدهم. برخی از آثار نویسندگان مشمول مرور زمان می‌شود و امروزه شوری برنمی‌انگیزد.

میرعابدینی درباره این‌که در این مجموعه به کارهای  چه کسانی  غیر از صادق هدایت و بزرگ علوی پرداخته خواهد شد، گفت:  فکر می‌کنم ۱۰ نویسنده هستند که همچنان جای کار دارند و می‌توان درباره آن‌ها کار کرد. صادق چوبک، جلال آل احمد، غلامحسین ساعدی، بهرام صادقی و سیمین دانشور از جمله این افراد هستند.

کتاب «شهروند شهرهای داستانی؛ تحلیل زندگی و آثار محمدعلی جمال‌زاده» از حسن میرعابدینی در ۱۴۴ صفحه  با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۱۲ هزار تومان در انتشارات دنیای اقتصاد عرضه شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: «مجموعه کلاسیک‌های ادبیات معاصر» با این هدف شکل گرفته است که خواننده در قالب کتابی موجز، با جنبه‌های گوناگون جهان داستانی نویسندگان طراز اول ایران آشنا شود. در این رویکرد، تأکید بر ابداع‌هایی است که جواز ورود هر نویسنده به تاریخ ادبی تلقی می‌شود. نخستین دفتر این مجموعه به جمال‌زاده اختصاص یافته است. او از آغازگران ادبیات معاصر و یکی از مشهورترین نویسندگان فارسی‌زبان در جهان است. اما بسیاری از منتقدان ایرانی، بی آن‌که همه آثارش را خوانده باشند، درباره کار ادبی او نظر داده‌اند. جمال‌زاده را باید از نو خواند، زیرا بسیاری از نوآوری‌های شکلی، زبانی و بخش عمده‌ای از آرای او همچنان مطرح است. خیلی از آدم‌های دور و برمان انگار از داستان‌های جمال‌زاده بیرون جَسته‌اند. حتی اگر جامه بدل کرده باشند، بُن‌مایه طبایع‌شان همان است که بود. آیا این از هنر جمال‌زاده است یا از وضع جامعه ما ناشی می‌شود که درِ آن بر همان پاشنه‌ای می‌گردد که در آن روزگارانِ به تاریخ پیوسته می‌گشت؟

منبع: ایسنا

 

 

چاپ مطلب