چاپ مطلب

مدیرانتشارات بریل از دائرةالمعارف بزرگ اسلامی دیدن کرد

تاریخ انتشار ۱۳۹۵/۲/۲۹ , ۱۳:۵۲

 

دبا: دکتر یود الیخ مدیر انتشارات بریل، همراه با موریتس فان دن بوخت، از ویراستاران آن شرکت که برای دیدار از بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برای اولین بار در ایران حضور داشتند، روز یکشنبه 19 اردیبهشت ماه از مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی دیدن کردند و ضمن بازدید از کتابخانۀ مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، از نزدیک با فعالیت ها و پروژه های این مرکز آشنا شدند.

در این دیدار که با حضور آقای کاظم موسوی بجنوردی- رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی- دکتر صادق سجادی، دکتر سید جواد طباطبایی، دکتراحمد پاکتچی و اعضاء تیم ویرایش اسلامیکا در تهران، صورت گرفت؛ طرفین بر اهمیت ادامۀ پروژۀ اسلامیکا تأکید مجدد کردند و همچنین برای همکاری های بیشتر از جمله تبادل کتاب توافق کردند.

در این جلسه از طرف موسسه بریل پیشنهاد شد که این موسسه در ترجمه و چاپ پروژه ها و دستاوردهای دیگر مرکز مانند تاریخ جامع ایران همکاری کند و نیز به علت محدودیت های مالی از مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی خواستند که آثار خود را در مجلدات مورد توافق  طرفین تلخیص کنند و برای چاپ و انتشار در اختیار آنها قرار دهد.

از آنجا که آثار اسلامی منتشر شده توسط موسسه بریل قیمت بالایی دارد و از طرفی در ایران مورد استقبال محققین است، مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی پیشنهاد کرد که موسسه بریل همانطور که در برخی کشورها مانند هند و مالزی شعبه دارد در ایران هم شعبه ای دایر کند و آثار خود را در ایران هم به چاپ برساند تا با قیمت کمتری در اختیار علاقمندان و محققان ایرانی قرارگیرد.

لازم به توضیح است که انتشارات بریل یک شرکت نشر کتاب‌های علمی و دانشگاهی در شهر لایدن هلند است. این شرکت در سال ۱۶۸۳ تاسیس شد و از آن زمان کتاب‌های نفیس و مهمی را در زمینه‌های علوم انسانی و تاریخ و ادیان منتشر کرده است.

دانشنامه اسلامیکا  ترجمۀ دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، به زبان انگلیسی است.

انتشارات بریل از قدیمی ترین مراکزی است که متون اسلامی را چاپ می کند و تا کنون ترجمهٔ انگلیسی پنج مجلد از دائرةالمعارف بزرگ اسلامی را تحت نظارت ویلفرد مادلونگ و فرهاد دفتری چاپ کرده‌است. به گواهی انتشارات بریل - که سابقه‌ای ۳۰۰ ساله در انتشار کتب و معارف در اروپا دارد- دائرةالمعارف بزرگ اسلامی یکی از جامع‌ترین منابع شناخت اسلام و دنیای مسلمانان است. «یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این دائرةالمعارف توجه به تشیّع و میراث غنی و رنگارنگ آن است که این مرجع را مکمل دیگر دائرةالمعارف‌ها می‌کند.»

 

چاپ مطلب