بخش پرونده‌های علمی

کار این بخش تعیین منابع لازم برای تألیف مقالات و تهیۀ کپی از آنها و گردآوری در پرونده‌ای است که در اختیار مؤلف قرار می‌گیرد. مراحل مختلف کار چنین است:
1. رئیس بخش، مدخل های تأیید شده را به ترتیب دفتر طرح با توجه به موضوع، در اختیار پژوهشگران بخش که هر یک از آنان در یک یا چند رشتۀ اختصاصی فعالیت دارند، قرار می‌دهد.
2. پژوهشگران با استفاده از منابع معرفی شده از سوی بخش گزینش عناوین و هماهنگی با بخش علمی مربوط به شناسایی منابع اولیه برای آشنایی بیشتر با مدخل می‌پردازند و منابع لازم را گرد می‌آورند. اگر برخی از منابع در کتابخانه موجود نباشد، برای یافتن آن در داخل و یا خارج از کشور اقدامات لازم صورت می‌گیرد. به هر حال، پژوهشگران کپی مطالب مربوط به موضوع را در پرونده‌ای گرد آورده، به رئیس بخش تحویل می‌دهند.
3. رئیس بخش پرونده را در اختیار پژوهشگر دیگری می‌گذارد، تا ضمن بررسی منابع اگر نقصی در پرونده مشاهده کرد، آن را برطرف کند.
4. برخی از مدخلها به چند بخش علمی ارتباط دارد و لازم است که پژوهشگران متخصص رشته‌های مختلف پروندۀ آن را تشکیل دهند. در این صورت، پرونده در اختیار هر یک از آنان قرار می‌گیرد.
5. پرونده‌های مربوط به عناوین کتاب و اشخاص صاحب تألیف به بخش کتاب‌شناسی که از اجزاء بخش پرونده‌های علمی است، واگذار می‌گردد تا کتابهای مربوط و نسخ آنها شناسایی و معرفی شود. در این مرحله فهرست های بسیاری از کتابخانه‌های جهان که در کتابخانۀ مرکز موجود است، بررسی می‌شود تا گزارش لازم تهیه گردد. در گزارشی که پژوهشگران این بخش تنظیم می‌کنند، نسخه‌های خطی، عکسی و چاپ شدۀ کتابهای مربوط به موضوع و نیز آثار منسوب به مؤلفان معرفی می‌شود.
 

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما