بدرالزمان قریب، چهره ماندگار ایران / ژاله آموزگار
|۱۱:۱۱,۱۳۹۹/۵/۱۱| بازدید : 136 بار

 

درگذشت خانم دكتر بدرالزمان قریب دور از انتظار نبود ولی دانشمندانی نظیر ایشان نمی‌میرند و همیشه با آثارشان زنده‌اند. دكتر بدرالزمان قریب جزو كسانی بودند كه در طول حیات‌شان بارها مورد تكریم قرار گرفتند. ما ایرانی‌ها آدم‌های خوبی هستیم، خوب به این معنا كه قدر كسانی را كه واقعا خدمت كرده‌اند، می‌دانیم و تا آنجا كه می‌توانیم، می‌كوشیم از ایشان تجلیل كنیم.

 

به عنوان قدیمی‌‌ترین همكارشان بارها و بارها در مجالس بزرگداشت بدرالزمان قریب سخن گفته‌ام. ایشان بانویی فوق‌العاده تاثیرگذار در حوزه‌ای بودند كه تخصص‌ آن را داشتند كه همان زبان سغدی است. همه متخصصان این حوزه در ایران در حال حاضر دانشجویان بدرالزمان قریب بودند، ضمن اینكه اگر كسی علاقه‌مند به كار در حوزه زبان سغدی باشد چه در عرصه بین‌المللی و چه در داخل ایران، هرگز بی‌نیاز از رجوع به كار ایشان نیست و همین موضوع نشان از اثرگذاری بالای خدمات بدرالزمان قریب دارد. در طول حیات این استاد بارها مراسم تجلیل بر ایشان از سوی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه، دایره‌المعارف، مجله بخارا و... برگزار شد و از این جهت خوشحالم كه او در طول زندگی‌اش مشاهده كرد ما قدر او و كارهایش را می‌دانیم و به اهمیت این آثار واقفیم.

 

آخرین خاطره من از دكتر بدرالزمان قریب به حدود 10 روز پیش بازمی‌گردد، آن زمان هنوز به كرونا مبتلا نشده بودند. با ایشان تلفنی صحبت ‌كردم و می‌گفتم شما چهره ماندگار ایران هستید، اسم‌‌تان جزو تلاشگران فرهنگ این سرزمین باقی می‌ماند و خاطرتان هست كه چند بار در مراسم بزرگداشت شما سخن گفته‌ام.  نمی‌دانم به واسطه مشكلاتی كه پیش از كرونا هم داشتند چقدر متوجه سخنان من شدند اما زمانی كه با یكی از بستگان‌شان كه زمان گفت‌وگوی تلفنی ما در كنار ایشان بودند صحبت كردم، می‌گفت كه وقتی شما صحبت می‌كردید، او لبخند می‌زد. یادشان گرامی و راه‌شان پررهرو.

 

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما