جهان در سوگ روح الله/ محمود فاضلی
|۱۳:۶,۱۳۹۹/۳/۱۳| بازدید : 182 بار

 

واکنش‌ها و بازتاب بین‌المللی ارتحال امام خمینی

امام خمینی به اعتراف بسیاری از شخصیت‌ها و صاحب نظران از کشورهای مختلف، شخصیتی بود که در چارچوب تنگ جغرافیایی و ملی نمی‌گنجید و متعلق به تمام جهان اسلام و بلکه بشریت بود. برای اثبات این مطلب نظریات برخی شخصیت‌ها و اندیشمندان مسلمان و غیر مسلمان از کشورهای مختلف درباره ایشان در ادامه اشاره می‌شود.

 

به مناسبت ارتحال ایشان دهها پادشاه، رئیس جمهور، نخست وزیر از جمله کشورهای مالزی، برونئی، سریلانکا، فیلیپین، اندونزی، کره شمالی، ژاپن، بنگلادش، پاکستان، افغانستان، ترکیه، آلمان شرقی، قبرس، اتیوپی، موزامبیک، بورکینا فاسو، نیکاراگوئه، مکزیک و دبیرکل سازمان ملل، رئیس جمهوری سابق شوروی» با ارسال پیام فقدان امام خمینی را تسلیت گفتند. همچنین روسای مجالس ترکیه، پاکستان، وزرای خارجه و سایر وزرای کشورهای ژاپن، بنگلادش، سوریه، آلمان شرقی و برونئی با ارسال تلگرافهایی این ضایعه را به مقامات و مردم ایران تسلیت گفتند. کشورهای سریلانکا، هند، پاکستان، لبنان، الجزایر در سطوح معاون اول رئیس جمهور و یا رئیس مجلس هیات‌های مستقلی را برای شرکت در مراسم اعزام داشتند. علما و رهبران مسلمانان پاکستان، اندونزی، مالزی، چین و انجمن‌ها و احزاب کشورهای مختلف اسلامی و اروپایی پیام‌های تسلیت ارسال داشته و کشورهای هند، پاکستان، کوبا و نیکاراگوئه پرچم‌های خود را نیمه افراشته نمودند.

 

در بسیاری از کشورهای جهان شخصیت‌های سیاسی – فرهنگی، روزنامه‌نگاران و نویسندگان و علاقه‌مندان ایشان، با ارسال پیام تسلیت، حضور در سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور، ارسال دسته گل و یا امضای دفتریادبود در سفارتخانه‌های ایران به ستایش از ایشان پرداختند. همچنین طبقات مختلف مردم، گروه‌ها و انجمن‌های اسلامی در مراسم سوگواری فقدان امام در مساجد و حسینیه‌ها شرکت کردند.

 

در این مقاله به شکل فشرده مواضع شخصیت‌های بین‌المللی به وِیژه جهان اسلام در خصوص شخصیت امام خمینی مورد اشاره قرار گرفته است:

 

دکتر کلیم صدیقی، رئیس مرکز مطالعات اسلامی لندن: «تأثیر قابل توجه انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی آن است که اسلام و مسلمانان به عنوان نیروی سیاسی و مذهبی جدی تلقی شدند و در نتیجه مسلمین و تفکر آن‌ها موضعی بسیار قوی‌تر از سابق در محاسبات و ارزیابی‌های سیاسی ابر قدرت‌ها پیدا کرد.»

 

پاپ ژان پل دوم، رهبر سابق کاتولیک‌های جهان: «در مورد آیت‌الله خمینی و آنچه او در بخش وسیعی از جهان انجام داد، باید با احترامی عظیم و تفکری عمیق اظهار نظر کرد.» تورگوت اوزال، رئیس مجلس این کشور از رهبر ایران به عنوان کسی یاد کرد که انقلابی عظیم در تاریخ ایران بوجود آورد. وی دستور داد تا پرچم‌ها بر فراز کاخ ریاست جمهوری و قبر آتاترک به صورت نیمه افراشته درآیند. اما این امر با مخالفت رئیس جمهور ترکیه و برخی جراید مواجه شد.

 

دکتر جرج موستاکیس نویسنده مسیحی از یونان که وصیت نامه امام را به زبان یونانی ترجمه کرده است، می گوید:«من یک مسیحی هستم ولی به امام خمینی رحمه الله علاقه بسیار زیادی دارم. امام خمینی (ره) اصلاح کننده بزرگ امت اسلامی بوده است. من و سایر مسیحیان آزاده وظیفه خود می‌دانیم که از ایشان پیروی کنیم. زندگی مذهبی و سیاسی امام خمینی رحمه الله و مبارزات ایشان برعلیه استعمار به روشنی در روند تاریخ ثبت است». وی احساس خود را به «حسینیه جماران» چنین بیان کرده است:«اینجا زیباترین مسجدی است که در عمرم دیده‌ام، زیبایی و تقدس آن به خاطر مادیات نیست. به خاطر این نیست که از طلا و یا نقره و یا بلور ساخته شده باشد، بلکه به خاطر روح بزرگ امام خمینی است.»

 

پدر استقلال مسلمانان و مستضعفان جهان

پرفسور حامد الگار، استاد اسلام‌شناسی دانشگاه برکلی امریکا:«هر کس که سعادت حضور در کنار امام خمینی را داشته است می‌داند، زیارت وی حتی هنگامی که او یک کلمه سخن نیز نمی‌گفت، عمیق‌ترین تأثیر را بر روی آدم می‌گذاشت. محمد العاصی، امام جمعه واشنگتن دی.سی: «امام تمام معادلات سیاسی جهان را در هم ریخت. او پدر استقلال برای تمام مردم مسلمان و مستضعف جهان بود.» وی همچنین ادامه می دهد:«یك مسلمان هرچه قدر بخواهد از یك شخصیت‏بزرگ معنوی تعریف و تمجید كند، به خاطر آنكه بزرگی و عظمت تنها از آن خداست و نمی‏توان شخصی غیر از خداوند را با این صفات خواند، بهتر است در عوض به كارگیری چنین لفظی گفته شود كه عظمت و بزرگی خداوند بنحو نادری در آن فرد جلوه پیدا كرده و او را به آیتی از «الله‏» مبدل ساخته است. امام خمینی رحمه الله قطعا چنین آیتی بود. هركس كه سعادت حضور دركنار او را داشته باشد می‏داند، زیارت وی حتی هنگامی كه او یك كلمه سخن نیز نمی‏گفته، عمیق‏ترین تاثیر را بر روی آدمی می‏گذاشت. راز این تاثیر در همان ویژگی الهی نهفته است.»

 

هنری کسینجر مشاور رئیس جمهوری آمریکا در دهه 70 میلادی معتقد است «امام خمینی مردی بود که توده‌ها را با کلام خود مسحور کرد وی به زبان مردم عادی سخن می‌گفت و به طرفداران فقیر و محروم خود اعتماد به نفس می‌بخشید. این احساس آنها را قادر ساخت تا هر کسی را که سر راهشان بایستد از بین ببرند وی به مردم نشان داد که حتی می‌توان در برابر قدرت‌هایی مثل آمریکا ایستاد و نهراسید.»

 

غلام اسحاق خان، رئیس جمهور اسبق پاکستان: «شخصیت امام خمینی، قدرت معنوی، دانش و رهبری ایشان جاودانه در تاریخ باقی خواهد ماند. حضرت امام نه تنها رهبر ایران بلکه رهبر همه مسلمانان جهان است. حضرت امام برای ایفای حقوق مستضعفین و مظلومین بسیار فعالیت کردند و جهان اسلام مدیون ایشان است.»

 

خانم بی‌نظیر بوتو، نخست وزیر پاکستان:«رهبرانی مانند امام خمینی یک بار در قرن‌ها زاده می‌شوند. انقلاب اسلامی ایران از حضرت امام خمینی الهام گرفته و رهبری می‌شد و نه تنها در جامعه ایرانی بلکه در تمامی دنیای اسلام یک تغییر اساسی به وجود آورده و اعتقاد امت را با پیام جاودانه اسلام احیا نمود.« پیام‌های امام خمینی در آینده نیز چراغ هدایت مسلمانان است و ملت‌های مسلمان در آینده نیز از پرتو نورانی افکار و اندیشه‌های والای حضرت امام استفاده خواهند کرد. سید ساجد نقوی  رهبر شیعیان پاکستان بر این باور است «در مورد شخصیت الهی حضرت امام سخنان زیادی ایراد شده، اما هنوز این مردم خدا شناخته نشده است و باید بیش از پیش در راه شناخت زندگی این امام بزرگ تلاش کرد و آن را معیار خودسازی قرار داد. یاد امام برای همیشه در دل‌های محرومان و مستضعفان باقی خواهد ماند.

 

راجیو گاندی پسر ایندیرا گاندی رهبر فقید هند:«آیت‌الله خمینی رهبر بزرگی بودند که باایمان و اعتقاد توانست انقلاب اسلامی را به پیروزی برساند و رژیم شاهی را سرنگون کند.» مرحوم مولانا بخاری، رهبر مسلمانان هند نیز ایشان را چنین توصیف کرده است:«امام خمینی(ره) تاریخ ساز و معمار سه دهة اخیر بود.»

 

برهان الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلامی افغانستان: «وفات امام خمینی بزرگمرد تاریخ معاصر جهان اسلام، ضایعه‌ای است جبران ناپذیر و حادثه‌ای است دردناک که مسلمانان متعهد را در نقاط مختلف جهان سخت تکان داد. چه، شخصیت‌های بزرگ مذهبی و سیاسی در جهان اسلام در حدود مرزهای جغرافیایی کشور و زادگاه خویش محدود باقی نمی‌مانند.»

 

کیم ایل سونگ، رهبر سابق کره شمالی: «آیت‌الله خمینی در قیام مقدس خود علیه هر نوع سلطه‌گری و سلطه‌پذیری و مقابله با امپریالیسم خدمت درخشانی را عرضه نمودند و از این رهگذر پیروزی انقلاب اسلامی را در ایران تضمین کردند و موجب توسعه مستقلانه و موفقیت کشورشان شدند. نام ایشان در اعماق وجود ملت ایران جاودانه باقی خواهد ماند.»

 

روزنه امید صدها میلیون مسلمان

تراب زمزمی، نویسنده تونسی:«امام خمینی روزنه امید صدها میلیون مسلمان و میلیاردها انسان تحت ستم در سراسر جهان بود، راه امام، همانا راه الله بود. امروز امام خمینی دیگر در میان ما نیست اما هزاران خمینی در سراسر جهان حیات می‌یابند. شیخ سعید شعبان، رهبر جنبش توحید اسلامی لبنان: «خداوند امام خمینی را از مزایای بی‌مانندی برخوردار کرد و او را در عصر کفر و جاهلیت به جهان اسلام اهدا نمود تا اسلام را تجدید حیات بخشد».

 

محمد حسنین هیکل، نویسنده و محقق مصری: «او مردی بزرگ بود که از دوران دیگری آمده بود.» مولانا بخاری، رهبر مسلمانان هند: «امام خمینی تاریخ ساز و معمار سه دهه اخیر بود.»حسن الباش اندیشمند معروف فلسطینی و عضو برجسته جنبش جهاد اسلامی فلسطین: «امام خمینی با انقلاب خود ثابت کرد که اسلام یک قدرت حقیقی است که توانست به مسلمانان عزت بخشد. ایشان با انقلاب خود توانست تغییرات بزرگی را در مردم و هویت و شخصیت آنان ایجاد کند، به طوری که مسلمانان هم اکنون با افتخار به مسلمان بودن خود می‌بالند.»

 

حافظ اسد، رئیس جمهور سوریه: «امام خمینی با عظمت زیست و با عظمت دارفانی را به سوی ابدیت در حالی ترک کرد که با ارزش‌ترین الگوهای ایمان، زهد و تقوا را در جهان امروز باقی گذاشت. امام خمینی با اقتدار تمام از ارزش‌های اسلام دفاع کرد.

 

ژنرال مصطفی طلاس وزیر دفاع سویه «هرگز در طول حیات سیاسی – نظامی خود حادثه ای چون خبر رحلت رهبر کبیر انقلاب، این چنین مرا تکان نداده است. ای امام بزرگوار! ما به تو عشق ورزیده‌ایم، زیرا تو الهام بخش مکتب متعالی  اسلام بوده‌ای. تو با طاغوتیان زمان نبرد کرده‌ای‌ و راه مبارزه  واقعی را به همه مسلمانان آزاده جهان آموختی. ما راه تو را ادامه می‌دهیم و همه جنایتکاران از جمله صدام را که به نیابت از سوی امپریالیزم جنگی راعلیه ایران عزیز تحمیل کرد، به سزای اعمال خود خواهیم رساند.»

 

عمر کرامی، نخست وزیر اسبق لبنان«حضور امام خمینی در این برهه حساس که خطرات گوناگونی امت اسلامی را تهدید کرده و جنایات اسرائیل در نابودی مسلمین فزونی یافته است، بسیار سرنوشت‌ساز و با اهمیت بود.»

 

وحشت در دل مستکبران

احمد جبرئیل، دبیرکل جبهه آزادی‌بخش برای آزادی فلسطین:«دستور امام دستور قرآن است و اسوه او پیامبر اکرم بود و امام با این پشتوانه محکم و جهاد عظیم، عرش‌های طاغوتیان را به لرزه درآورد و در قلب‌های مستکبران وحشت برانگیخت و محرومان و مستضعفان را به سوی صراط مستقیم و راه آزادی قدس هدایت کرد.» اوهمچنین معتقد است «بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، اسلام را از انزوا نجات داد. دیدگاه مرتجعانه نسبت به این دین مبین را که دشمنان در طول صدها سال ارائه کرده بودند، از میان برد و مقوله دین افیون ملت‌ها را منسوخ کرد و اسلام را در سطح بین المللی به‌عنوان یک نیاز انسانی در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، مادی و معنوی مطرح کرد. امام خمینى توانست جهان اسلام را از خواب بیدار کرده، به مسلمانان حیات جدیدی ببخشد.»

 

عمر البشیر، رئیس جمهور سودان:«جمهوری اسلامی ایران اولین دولت اسلامی تشکیل شده در قرن اخیر است. مردم سودان خواستار اجرای احکام اسلامی در کشور خود هستند و در این رابطه به تجربیات ایران نیازمندند. صادق المهدی، نخست وزیر سابق سودان:«امام خمینی و انقلاب اسلامی در ایران به نیروی مبارزاتی و جهاد امت عرب و خلق فلسطین علیه صهیونیسم و امپریالیسم جان تازه‌ای بخشیدند. مردم ایران با اتکا به دین قیام کردند و برای پیروزی آن شهید دادند.»

 

شازلی بن جدید، رئیس جمهور اسبق الجزایر:«امام خمینی این فقید نابغه، حیات خود را وقف دین حنیف کرده بود.» بن‌بلا نخستین رئیس‌جمهور الجزایر نیز گفت«ملل عرب باید زنده شدن اسلام را در قرن بیستم مدیون انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی بدانند. این انقلابی است که دنیای غرب را اجباراً دگرگون خواهد ساخت و بسیاری از رژیم‌های موجود در جهان عرب دیر یا زود سقوط خواهند کرد زیرا آوای نهضت امام خمینی در دورافتاده‌ترین نقاط جهان اسلام به گوش می‌رسد.»

 

 معمر قذافی، رهبر سابق لیبی:«امام خمینی از بزرگ‌ترین انبیای انقلاب و دشمن سرسخت امپریالیسم، صهیونیسم و استکبار جهانی بود. بی‌شک نام ایشان در تاریخ اسلام برای همیشه ثبت خواهد ماند.»  عبد السلام جلود، نخست وزیر سابق لیبی:«انقلاب اسلامی ایران موجب عزت و سرافرازی تمامی ملل اسلامی و مستضعفان و شکل‌گیری روح مقاومت و پایداری در برابر استکبار جهانی است. ایران سند و پشتوانه‌ای قوی برای اسلام و مسلمانان و اعراب است. علت محبوبیت امام خمینی و انقلاب اسلامی ایران در میان ملت‌های جهان آن است که انقلاب اسلامی و رهبری آن با امریکا و ارتجاع مقابله کرده و آزادی قدس را از اهداف نهایی خود اعلام کرده است.»

 

 علی حسین موسووینی، رئیس جمهور متحده تانزانیا:«امام خمینی معمار و مشخصه انقلاب اسلامی ایران بود که پیروزی و قدرت مستضعفان بر مستکبران را به منصه ظهور رسانید. این انقلاب، اصالت ایران و منابع آن را در راه ایجا یک نظام صحیح سیاسی، اقتصادی و فرهنگی عادلانه بسیج نمود. این انقلاب نیروی خود را مصروف مبارزه برای آزادی آفریقا از استعمار و نیز مبارزه جهانی علیه ظلم و استثمار نمود.»

 

ابراهیم بابانگیه‌دار، رییس جمهور نیجریه:«امام خمینی سمبل صلح و رهبری بزرگ برای اسلام بودند. ژنرال موسی ترائوره، رئیس جمهوری مالی: «امام خمینی شخصیت استثنایی بود که تأثیر جاودانه در تاریخ معاصر ایران و امت اسلامی جهان بر جا گذاشت. امام خمینی تجلی تمام ایده‌آل‌های رهبری و استقلال ملی است.» محمد زیاد باره، رئیس جمهوری سابق سومالی: «فوت غیرقابل جبران ایشان ضایعه سنگینی برای امت اسلام در سراسر جهان می‌باشد. ایشان به خاطر خصائل بزرگ و تعهدش به اسلام در خاطره‌ها خواهد ماند.»

 

ژزف ساید ومامو، رئیس جمهوری سیرالئون:«با ارتحال امام خمینی بشریت خسارت دیده است و همین دلیلی است که همه دنیا غمگین می‌باشند. بلیز کمپائوره، رئیس جمهور بوورکینا فاسو: «امام خمینی که یک مرد معتقد به اصول بوده است که با مقاومت و مبارزه سرسختانه خود علیه امپریالیسم و سلطه‌جویی تحت هر شکلی بر عصر ما تأثیر داشته است. رابرت موگابه، رئیس جمهور زیمباوه:«امام خمینی شخصیتی است که تمامی ملت ایران را در مسیر یکی از بهترین انقلابات رهبری کرد که جهان تا به حال به خود ندیده است. نلسون ماندلا، رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی:«رهبری منحصر به فرد امام بود که توانست با دست خالی، انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی برساند. امام خمینی فرزند مشهور اسلام بود. او در امر نشان دادن راه درست به نسل های حاضر و آینده مسلمانان سهم بسزایی داشته است.

 

بازتاب ارتحال امام خمینی در مطبوعات جهان

رحلت امام خمینی بنیانگذار و رهبر انقلاب اسلامی در 14 خرداد سال 1368 از جمله مهم‌ترین رویدادهای قرن بیستم بود، که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت. خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با اشاره به سابقه مبارزاتی و نقش برجسته امام خمینی در پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 نوشت: «آیت‌الله خمینی امام ایرانیان و دشمن آمریکا درگذشت.» روزنامه واشنگتن‌پست با پوشش این خبر نوشت:«آیت‌الله خمینی، شاه ایران را برانداخت و آمریکا را تحقیر کرد.» روزنامه انگلیسی «هرالد تریبون» می‌نویسد«آیت‌الله خمینی، انقلابی خستگی‌ناپذیری بود که تا آخرین لحظه حیات به آرزوی خود برای پی‌ریزی یک جامعه اسلامی و حکومت اسلامی در ایران وفادار ماند، ایشان در آنچه برای سرزمین و ملت خود می‌خواست لحظه‌ای درنگ نکرد.»

 

اعتماد بخشیدن به طبقات فقیر و محروم

روزنامه «تایمز» انگلیس در گزارشی با اشاره به شخصیت رهبر انقلاب نوشت: «آیت‌الله خمینی مردی بود که مردم عادی را با کلام جادویی خود مسحور می‌کرد، به زبان مردم عادی سخن می‌گفت و به طبقات فقیر و محروم اعتماد به نفس می‌بخشید که این احساس آن‌ها را قادر ساخت تا در جریان انقلاب هرکسی که در برابرشان ایستادگی کنند از سر راه بردارند». روزنامه انگلیسی دیلی‌تلگراف می‌نویسد:«آیت‌الله خمینی با اتکا به ارزشهای اسلامی و پس‌زدن هرگونه نفوذ سیاسی غرب در صحنه سیاست ایران و تأکید بر استقلال کشور ایران به همچنین مقامی دست یافت. صحنه‌هایی که از هیجان و اندوه و ماتم مردم ایران در مراسم خاکسپاری ایشان دیده می‌شود، هشداری است که میراث رهبر ایران این توان را دارد که مردم را به راحتی علیه دشمنان این کشور متحد کند.»

 

«ایندیپندنت» نوشت:«کمتر دیده شده که تغییر مسیر تاریخ به عهده یک مرد، آنهم دست‌تنها گذاشته شود، این همان کاری بود که آیت‌الله خمینی از عهده آن برآمد. او یک نظریه‌پرداز برجسته سیاسی بود که موفق شد اندیشه خود را در مورد یک حکومت اسلامی که به نظر می‌رسید باید در عرض 2 - 3 قرن تحقق یابد در مدتی کوتاه به ثمر رساند. این روزنامه همچنین در مطلب دیگری نوشت «خمینی بت شکن ممکن است تنها پیامبری در سرزمین خود بوده باشد، و ایده‌های وی هرگز به ایسمی جهانی تبدیل نگردد. وی شاید تنها رهبری ملی به حساب آید که کوشید کشوری را از غرب جدا کند و به زندگی ساده و شیعه گرایی ایرانی بازگرداند.»

 

«فایننشال تایمز» با اشاره به حضور گسترده مردم ایران در مراسم تشییع نوشت:«همه کسانی که پیش‌بینی می‌کردند که با درگذشت آیت‌الله خمینی سیاست‌ها و خصوصیات انقلاب اسلامی ناگهان تغییر می‌کند، با دیدن صحنه‌های پرهیجان و خروشان از جمعیت میلیونی تشییع‌کننده پیکر آیت‌الله خمینی همه امیدهای خود را بر باد رفته دیدند.»

 

روزنامه « آبزرور» در مقاله خود نوشت«رمز توفیق امام خمینی خلوص عقیده و تقابل عقیدتی با اسودگیهای غرب بود و این رمز توفیق وی احساس افتخار پیروان اوست.» خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت«چهره مصمم و پولادین ایشان هرگز نشانه‌ای از تردید و اشوب داخلی که معمولا بسیاری از افراد بر سر قدرت دچار آن می‌شوند به همراه نداشت.»

 

بازگرداندن شخصیت و غرور به مردم

رادیو بی‌بی‌سی نیز در خبر خود اعلام داشت «امام خمینی به عنوان یکی از قدرتمندترین رهبران انقلابی قرن اخیر در خاورمیانه محسوب می‌شود و موفق شد به مردم عادی ایران شخصیت و غرور آنان را بازگرداند. مردی بود که توانست کشور ایران را که پرچمدار نفوذ غرب در خاورمیانه و آسیای شرقی بود به اولین جمهوری انقلابی اسلامی مدرن عالم مبدل سازد. ایشان جهان اسلام را بیش از هر رویداد دیگری در قرن حاضر یا حتی در قرون دیگر تکان داد.»

 

به نوشته «تایمزمالی»، انتخاب سریع جانشین برای امام نشان می‌دهد در داخل رژیم به اندازه کافی همبستگی و اتحاد برای نشان دادن عکس‌العمل در مواقع بحرانی وجود دارد. همه کسانی که انتظار داشتند با فوت آیت‌الله خمینی سیاست‌های ایران ناگهان تغییر کند، باید با دیدن صحنه‌های پر هیجان و خروشان جمعیت تشییع  کننده پیکر آیت‌الله خمینی همه امیدهای خود را بر باد رفته ببینند. به ندرت اتفاق می‌افتد که یک مرد به تنهائی بتواند سیر تاریخ را عوض کند، اما این درست همان کاری بود که آیت‌الله خمینی از عهده آن برآمد.»

 

دور از هرگونه تجملات دنیوی

هفته‌نامه آلمانی «اشپیگل» در گزارشی اختصاصی درباره زندگی سیاسی ایشان نوشت:«فقط امام خمینی بود که به اعتراف حتی دشمنانش در تمام عمر یک زندگی همراه با تواضع و محقر و دور از هرگونه تمایلات و تجملات دنیوی داشت و کوچکترین لکه سیاهی در زندگانی‌اش دیده نمی‌شود. مردم ایران آیت‌الله خمینی را تجسم انقلاب اسلامی می‌دانستند، شاه را که مورد تنفر مردم بود از ایران فراری داد. آیت‌الله خمینی شخصی بود که به یکصد میلیون شیعه جهان اعتماد به نفس و غرور داد.»

 

روزنامه «دویچه تساتیونگ» چاپ آلمان غربی در صفحه اول با چاپ عکس ایشان نوشت: «صحنه‌های غیرقابل توصیفی در حین تشییع پیکر آیت‌الله خمینی روی داد.» رادیو کلن اعلام کرد: «بدون تردید نام امام خمینی در تاریخ جهان در ردیف نام مردانی ثبت خواهد شد که واقعیت سیاسی قرن بیستم را تغییر دادند.» خبرگزاری آلمان نیز اعلام کرد:«امروز اکثر شیعیان جهان برای درگذشت مردی که او را مسیح قرن بیستم می‌دانند، عزاداری می‌کنند.»

 

رادیو کلن طی گزارشی تاکید داشت«بدون تردید نام امام خمینی در تاریخ جهان در ردیف مردانی ثبت خواهد شد که واقعیات سیاسی قرن بیستم را تغییر دادند. اگر کسی (امام) خمینی را یک فرد متعصب بداند که توانسته بود توده‌های عوام و بی‌اطلاع را در یک کشور شرقی به فریبب دنبال خود بکشاند درباره او قضاوتی سطحی کرده است‌. البته (امام) خمینی سیاستمداری به معنی متعارف کلمه نبود بلکه در درجه اول مردی بود پیرو اصول دین اسلام و یک مبارز مذهبی که سرعقاید خود حاضر به مصالحه و معامله نبود.»

 

تلویزیون دانمارک با پوشش مراسم گزارش داد: «مراسم عزاداری ایرانیان برای درگذشت آیت‌الله خمینی بزرگترین مراسم پس از تظاهرات آغاز انقلاب اسلامی در 1979 بود.در این مراسم میلیون‌ها نفر از مردم ایران به منظور ادای احترام و وداع با رهبر خود در این مراسم حضور یافتند».

 

تلویزیون بلژیک اعلام کرد:«این گردهمایی با تمامی اجتماعات گذشته در ایران فرق داشت واین تعداد جمعیت تا به حال در ایران سابقه نداشت. مراسم تشییع در روزنامه‌‌ها و کانال‌های مختلف تلویزیون فرانسه بازتاب بسیار وسیعی داشت. روزنامه لوسوار‌ بلژیک نیز نوشت:«تاثیر مردم به هیجان تبدیل شد. دوشنبه ایران با حضور انبوهی از مردم همانطوری که تنها جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه می‌تواند انجام بدهد، تاثیر خود را در سوگ امام خمینی نشان داد. میلیون‌ها ایرانی به طرف تهران که از ساعت شش صبح جنازه ایت الله برای وداع مردم درآنجا به نمایش گذاشته بود، سرازیر شدند‌. هیجان و فشار جمعیت باعث کشته شدن 8 نفر و زخمی شدن 500 نفر گردید شاهدان عینی براین نکته اتفاق نظر دارند که پایتخت ایران دوشنبه شاهد بزرگترین اجتماع از زمان بازگشت افتخار آمیز امام خمینی در سال 1979 بود.»

 

خبرگزاری فرانسه گزارش داد:«با آنکه یک روز از تشییع پیکر امام خمینی می‌‌گذرد، هنوز هم هزاران نفر بر گرد آرامگاه او در بهشت زهرا اجتماع کرده، دعا می‌‌خوانند و با دو دست بر سر و سینه می‌زنند.همه متقاعد شده‌‌اند که این محل به یکی از اماکن والامقام جهان اسلام تبدیل خواهد شد».

 

 

تأثیرات پیام امام در کشورهای مختلف

«ال پائیس» پر تیراژترین روزنامه اسپانیا در تفسیری پیرامون شخصیت امام نوشت:«راز پیروزی امام خمینی در شخصیت و خمیره او بود، همان خمیره‌ای که تمام شخصیت‌های بزرگ مذهبی باید داشته باشند. امام خمینی فوت کرد، امّا راه او ادامه خواهد داشت. امروز تأثیرات پیام امام در الجزایر، تونس، مصر، فلسطین، افغانستان و دیگر کشورهای مسلمان حتّی آنها که دارای اکثریت سنّی مذهب هستند، به چشم می‌خورد.» روزنامه«داگل بلات» چاپ نروژ  نوشت:«از زمانی که امام خمینی به ایران بازگشت، رهبر بلامنازع ایران بود. سخن او قانون و قانون او کتاب قرآن بود.»

 

رادیو مسکو طی خبری اعلام کرد «انسانی چشم از جهان فرو بست که مردم ایران را برای پیکار علیه حکومت سلطنتی برانگیخت و به سلطنت 2500 ساله ایران خاتمه داد. فعالیت‌های وی موجب تحولات و دگرگونی‌های بی‌نظیری در حیات اقتصادی، سیاسی و معنوی جامعه ایران شده است. ایشان اندیشه های اصلی خویش را بار دیگر در وصیتنامه خود مطرح ساخت.

 

هفته نامه پونتیکی یونان در گزارش خود نوشت:«امام خمینی به تمام معنی یک زاهد بود و حتی تا آخرین لحظه خانه محقر و کوچک خود را برای زندگی در یک خانه بزرگتر ترک نکرد. هنگامی که ایشان در پاریس بودند در همدردی با مردم ایران که در زمان انقلاب با کمبود سوخت روبرو بودند از استفاده از وسایل گرم کننده در محل اقامت خود امتناع کرد. شخصیت ایشان باعث شد که همه از درک احساسات ویژه و شخصی ایشان عاجز بمانند.»

 

روزنامه «الدیار» لبنان نوشت:«مردی که ازعظیم‌ترین رجال قرن حاضر محسوب می‌شد چشم از جهان فرو بست. مردی که با ساده‌ترین زندگی دنیا را به لرزه درآورد و انقلابی عظیم در ارکان جهان ایجاد کرد که صدای آن همچنان در اذهان تاریخ باقی خواهد ماند.» روزنامه لبنانی«السفیر» در گزارش خود آورده است:«دریای بیکران جمعیت شرکت  کننده در مراسم تشییع پیکر مقدس امام امت بیانگر ارتباط عمیق ملت ایران با رهبر قهرمان و تاریخی‌اش و انعکاسی از اثرات انقلاب اسلامی در وجدان این ملت بود.»

 

هفته‌نامه «العهد» ارگان حزب‌الله لبنان به اوج کینه دشمنان انقلاب اسلامی اشاره می‌کند و می‌نویسد:«شرکت گسترده مردم لبنان، فلسطین، پاکستان، هند، افغانستان و دیگر کشورهای اسلامی در غم ارتحال امام عزیز نشان دهنده این است خط جهادگرای وی  در قلب تمامی مردم زنده خواهد ماند.»

 

 

امام علیه توطئه‌های استکبار جهانی و صهیونیزم

روزنامه «الوطن»  سوریه نوشت:«ایشان با درایت و تدبیر کاروان انقلاب را از طوفان‌های مخوف جهان به سوی نور هدایت کرد. منشور مبارزه او با ظلم و استبداد، ابدی وجاودانه باقی خواهد ماند. روزنامه«تشرین» چاپ دمشق نوشت: «جهان اسلام شخصیتی را از دست داد که تاریخ نظیر او را کمتر به خود دیده است. امام خمینی با روح بلند و با درک عمیق مسئولیت خود در برابر تاریخ، انقلاب بزرگی را علیه شاه که هم  پیمان امپریالیزم و صهیونیزم بود به ثمر رساند. امام با قدرت خلاّقه خود کلّیه توطئه‌های استکبار جهانی و صهیونیزم بین‌المللی را خنثی کرد. امام خمینی خطی را ترسیم کرد که به عنوان منشور ابدی و جاودانه انقلاب باقی خواهد ماند و این منشور مبارزه مستمر با ظلم، نژادپرستی، استعمار و صهیونیزم است.

 

رحلت امام خمینی نه تنها برای ایران بلکه برای جهان اسلام و امّت عرب ضایعه بزرگی محسوب می  شود... و براستی کسانی که تصوّر می  کنند با رحلت امام خمینی انقلاب اسلامی از مسیر و راه اصلی خود منحرف می‌ شود سخت در اشتباهند... انقلاب اسلامی ایران به وسیله نسلی هدایت خواهد شد که تعلیم و رهنمودهای روشنگر و جاودانه امام علیه در زوایای قلب و روح آنان ریشه دوانده است.

 

روزنامه «الرایه» چاپ ابوظبی در مقاله‌ای به مناسبت رحلت امام خمینی نوشت: «امام خمینی رهبر، فرمانده و عالمی بزرگ بود که در برابر شاه و سیاست های غرب گرایانه محکم ایستادگی کرد و انقلاب مردم بی  نظیری را رهبری نمود.»

 

روزنامه «الاخبار» چاپ مصر نوشت: «شخصیت ارزنده امام خمینی قابل احترام و ستایش است. وی بزرگترین شخصیت دنیای معاصر است و خدا رحمتش کند.» روزنامه «الاهرام» مصر نیز از قول محمد حسنین هیکل نوشت: «او مردی بزرگ بود که از جهان دیگری آمده بود».

 

روزنامه «ماینیچی» ژاپن ضمن پوشش مراسم خاکسپاری نوشت:«آیت‌الله خمینی نه‌تنها بنیانگذار و رهبر مذهبی انقلاب اسلامی ایران بود بلکه ایشان به عنوان نیروی محرکه تجدید حیات اسلام‌گرایی در جهان به شمار می‌رفت. روزنامه انگلیسی «ژاپن تایمز» چاپ توکیو با ستایش از امام نوشت: «مورّخان دوره‌های آینده مطمئنا آیت‌الله خمینی را به عنوان بزرگترین و پرتلاش رهبر عصر حاضر معرفی خواهند کرد، رهبری که در میان شخصیت‌های متعدد تاریخ کمتر رقیب داشت. آیت‌الله خمینی ایران را به قدرتی مهم در خاورمیانه تبدیل کرد.» روزنامه «ملیت»ترکیه در واکنش به رحلت امام نوشت: «آیت‌الله خمینی به جهانیان درس‌های زیادی آموخت. او قیام در برابر ظلم وستم را به ملت‌ها آموخت، درس عزت و شرف وایستادگی در برابر کفار را به همه یاد داد.» روزنامه «نشنال هرالد» ارگان حزب حاکم کنگره هند نیز نوشت:«ملت غمگین ایران به خاطر درگذشت پدر انقلاب 1979 که موجب سقوط پادشاهی 2500 ساله شد، به سوگواری پرداختند.»

منبع: سازندگی

 

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما