جلد دوم «من تقی‌زاده هستم» منتشر شد
|۱۲:۲۵,۱۳۹۹/۳/۱۳| بازدید : 57 بار

 

جلد دوم کتاب «من تقی‌زاده هستم» منتشر شد.

جلد اوّل کتاب «من تقی‌زاده هستم» به دوران مشروطه تا کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ مربوط بود و جلد دوم به اتفاقات و حوادث دوران پهلوی اول و دوم تا سال ۱۳۴۸ که سال وفات تقی‌زاده است، می‌پردازد.

 

در معرفی این کتاب عنوان شده است: هدف از پژوهش و تألیف این دو جلد کتاب، در درجه اول روایت تاریخ معاصر در دوره بسیار حساس نهضت مشروطه و استیلای رژیم پهلوی با کودتای انگلیسی سوم اسفند ۱۲۹۹ از زبان رجلی است که در بیشتر حوادث این دوران سرنوشت‌ساز و عبرت‌آموز شرکت و حضور داشته است. در درجه دوم معرفی و شناخت شخصیت و افکار و اقدامات سیدحسن تقی‌زاده است که آیینه‌ای است برای سنجش افکار و اقدامات بسیاری از سیاستمداران و مدعیان امروز که چون او فکر و عمل می‌کنند و تقی‌زاده‌های امروزی‌اند یا افرادی انقلابی و جهادی؟

 

در جلد دوم «من تقی‌زاده هستم» اقدامات و عملکرد تقی‌زاده و روایت حوادث تاریخی دوره پهلوی اوّل و دوم در سه فصل ارائه شده است.

 

فصل اوّل مربوط است به حوادث و دورانی که از خروج تقی‌زاده از کشور بعد از صدور حکم فساد ملک سیاسی او توسط مراجع نجف اشرف تا مراجعت او به کشور پس از حدود ۱۴ سال اتفاق افتاده است و وی در این مدت ترکیه، لندن، آمریکا و آلمان اقامت داشته است.

 

فصل دوم مربوط است به رخدادهایی که از سال ۱۳۰۳ که تقی‌زاده به ایران بازگشته تا پایان جنگ جهانی دوم سال ۱۳۲۶ که مشتمل بر دو بخش است. بخش اوّل از سال ۱۳۰۳ تا سال ۱۳۱۲ که تقی‌زاده در مسئولیت‌های مختلف حکومت استبدادی رضاخان حضور دارد و بخش دوم از سال ۱۳۱۲ تا سال ۱۳۲۶ است که وی مجدداً به مدت ۱۴ سال در اروپا اقامت می‌کند.

 

فصل سوم به حوادثی اختصاص دارد که از سال ۱۳۲۶ و حضور مجدد تقی‌زاده در داخل کشور و در مسئولیت‌های نمایندگی مجلس شورای ملی، نمایندگی و ریاست مجلس سنا و حضورش در فعالیت‌های متنوع و متعدد فرهنگی کشور رخ داده است.

 

در فصل دوم در نامه‌ای که تقی‌زاده به محمود افشاری در سال ۱۳۰۰ نوشته این‌طور آمده است:

 

«اگر مطلب عمده که به عقیده این‌جانب کشیدن آمریکائی‌ها به ایران و دست دادن آنها در ادارات  است سربگیرد عن‌قریب کارها به جاده اصلاح می‌افتد. باید آنچه ممکن است کوشش کرد که پای آمریکا را به ایران کشید. امتیازات داد. مستشاران عالی و فواید عامه و زراعت و طرق و شوراع و تلگراف از آنها آورده مدارس آمریکایی را تقویت نمود.»

 

این کتاب توسط گروه تحقیق مؤسسه فرهنگی قدرولایت تألیف شده و در ۳۲۶ صفحه قطع وزیری با قیمت ۳۰هزار تومان به چاپ رسیده و در دسترس عموم قرار گرفته است.

 

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب «من تقی‌زاده هستم» می‌توانند با تلفن‌های ۰۹۳۵۲۳۰۰۵۶۴ ـ ۶۶۴۱۱۱۵۱ تماس بگیرند.

منبع: ایسنا

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما