توفیق و 8 دهه طنزپردازی
|۸:۳۴,۱۳۹۹/۳/۱۳| بازدید : 104 بار

 

ماشاالله خطیر: درگذشت حسن توفیق در بعدازظهر روز یكشنبه ۱۱ خرداد، سبب آن شد تا ضمن انعكاس گسترده خبر در رسانه‌های فارسی‌زبان، زمینه‌ای فراهم شود تا زندگی و كارنامه فرهنگی این كاریكاتوریست و طنزپرداز پیشكسوت مورد بازخوانی قرار گیرد.

 

توفیق كه نود و پنجمین سال زندگی خود را می‌گذراند، چند روز قبل از درگذشتش به دلیل كهولت سن كه آثار آن در كماشتهایی و وخامت حال جسمی نمایان بود در بیمارستان آسیا تهران بستری شد و حدود ساعت 3 بعدازظهر روز یكشنبه قلبش برای همیشه از حركت باز ایستاد و از دنیا رفت.

 

حسن توفیق ۱۱ اسفند ۱۳۰۴ به دنیا آمد. او حدود 3 دهه مدیر مسوول مجله معروف توفیق بود و برادر بزرگ حسین و عباس توفیق. دوره مدیر مسوولی او در مجله توفیق، طولانی بود و 29 سال ادامه داشت. سال‌هایی كه كه دوره سوم انتشار مجله را دربر می‌گیرد. مرری بر زندگی او ما را به خاندان حسین‌خان توفیق می‌رساند. كسی كه به سال 1301 مجله توفیق را پایه گذاشت. حسن، حسین و عباس از نوادگان دختری حسین‌خان توفیق بودند.  حسن دوره دبستان تا پایان متوسطه را در مدرسه دارالفنون گذراند. سپس راهی دانشگاه تهران شد تا حقوق قضایی بخواند و پس از فارغ‌التحصیلی از رشته حقوق دانشگاه تهران، كارمند وزارت دارایی شد و مدتی در دانشگاه ملی درس خواند.

 

حسن توفیق از سال 1322 رسما به جمع طنزپردازان مجله توفیق پیوست و از آنجایی كه علاوه بر طنزپردازی، توان مدیریت تحریریه را هم داشت بعدا سردبیری مجله را با همكاری برادرانش برعهده گرفت. بیشتر كاریكاتورهایی كه در دوره‌های دوم و سوم مجله توفیق متنتشر شده، كار حسن توفیق است. خودش از آموخته‌هایش از محضر كاریكاتوریست‌ معروف، روح‌الله داوری گفته و اینكه در ابتدای كار از راهنمایی‌های او بسار بهره برده است.

 

از دیگر فرازهای كارنامه فرهنگی حسن توفیق این است كه او برای اولین ‌بار به مساله آموزش كاریكاتور در ایران پرداخت.  مجله توفیق در تیر ماه ١٣۵٠ توقیف شد و اگرچه حسن و برادرانش همه سعی خود را مصروف فراهم شدن زمینه انتشار مجدد مجله كردند اما این امكان فراهم نشد. قرار است پیكر حسن توفیق امروز سه‌شنبه در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا به خاك سپرده می‌شود.

منبع: روزنامه اعتماد

 

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما