«مشروطه به روایت کسروی» منتشر شد
|۱۴:۷,۱۳۹۹/۳/۱۲| بازدید : 57 بار

کتاب «مشروطه به روایت کسروی» به کوشش مهدی نورمحمدی به چاپ رسیده است.

 

این کتاب دارای ۲۰۱ مدخل در شرح مجاهدان مشهور و گمنام مشروطه، بدخواهان مشروطه و عکس‌ها و اسناد تاریخی درباره مشروطه با قیمت ۷۵هزار تومان در  نشر علم به چاپ رسیده است.

 

در معرفی «مشروطه به روایت کسروی» عنوان شده است: احمد کسروی (۱۲۶۹ – ۱۳۲۴ خورشیدی) درباره انقلاب مشروطیت صاحب دو اثر به نام «تاریخ مشروطه ایران» و «تاریخ هجده ساله آذربایجان» است که از مهم‌ترین مدارک و منابع مربوط به مطالعات مشروطه محسوب می‌شود و همواره مرجع پژوهشگرانِ این عرصه بوده است. با این وجود از بدو انتشار تاکنون، نظرات متفاوتی در موافقت و مخالفت با این دو کتاب ابراز شده است.

 

کتاب «مشروطه به روایت کسروی» بر اساس یادداشت­‌های کسروی در روزنامه «پرچم» در سال های ۱۳۲۰ و ۱۳۲۱ خورشیدی فراهم آمده و سومین اثر او  درباره مشروطیت است که برای اولین‌بار در قالب کتاب به چاپ رسیده است.

 

یادداشت‌های کسروی در روزنامه «پرچم» درباره رجال و حوادث انقلاب مشروطه که ارکان و ساختار کتاب حاضر را تشکیل می‌دهد، شامل شش موضوع است:

 

۱- هواخواهان مشروطه

۲- بدخواهان مشروطه

۳- گروه سوم

۴- یک سند تاریخی

۵  یک عکس تاریخی

۶- از این‌جا و از آن‌جا

 

این اثر علاوه بر این‌که خلاصه کتاب ‌های «تاریخ مشروطه ایران» و «تاریخ هجده‌ساله آذربایجان» است،  ادامه و تکمله کتاب های یادشده نیز به شمار می‌آید، زیرا دارای تفاوت ها، افزوده ها، داوری ها، اظهارنظرها و توضیحاتی است که در آن کتاب‌ها نیامده است.

منبع: ایسنا

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما