خِرد، جان‌مایه شاهنامه فردوسی است
|۱۵:۱۹,۱۳۹۹/۲/۲۴| بازدید : 149 بار

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، محمدتقی صابری در پیامی بمناسبت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با تبریک این روز به تمامی علاقه مندان این حماسه سرایِ بزرگ ایرانی، نوشت:

در گاه شمار ایران، روز ۲۵ اردیبهشت به نامِ روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی نام گذاری شده است.

سفیر ایران در این پیام خاطر نشان کرد: شاهنامه اگرچه بی گمان، شاهکاری ماندگار و اثری گرانمایه برای ایرانی تباران و همهی پارسی زبانان است؛ بی‌شک پیام حق طلبانه و جهان شمول آن، در کنار برجستگی‌های ادبی و داستان‌های حماسی آن، علاقمندان این اثر ماندگار را از مرزها فراتر برده و ادیبان و پژوهشگران بسیاری را در جای جایِ جهان، بر خوان رنگین آن نشانده و بن‌مایه پژوهش‌های فراوان درباره این کتاب شده است.

 صابری با تجلیل از این شاعر پارسی گو گفت: بقا و دوام زبان پارسی وام‌دار تلاش‌های ارزنده فردوسی بزرگ است. تلاش وی در حافظه تاریخ نگارش شده و میراث فردوسی تا همیشه، ماندگار خواهد بود چرا که به گفته ی او:

 

نمیرم از این پس که من زنده‌ام

که تخم سخن را پراکنده‌ام

 

سفیر ایران در این پیام تصریح کرد: تاثیر فردوسی بر ادیبان و شاعران دیگر، شگرف است و به راستی می‌توان گفت شاهنامه فردوسی الهام بخش بسیاری از آثار حماسی در ادب فارسی، بوده است. اگر خوب به ژرفای شاهنامه بنگریم، می‌بینیم خرد جانمایه این کتاب ارزشمند میباشد.

سفیر کشورمان در پایان این پیام،  شعری از بانو گلرخسار شاعرتاجیک در وصف شاهنامه فردوسی را  آورده است:

شاهنامه سخن است،

شاهنامه خرد است،

شاهنامه ادب است،

ادبی کز ثمرِ سبزِ درختش، جاودان بهره بگیریم.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما