الفت ملی / کاظم موسوی بجنوردی
|۱۱:۱۱,۱۳۹۹/۱/۲۰| بازدید : 181 بار

 

هر اتفاقی که رخ دهد ناگزیر پیامدهائی دارد. هیچ اتفاق و حادثه‌ای نیست که بدون پیامد باشد. امروز همۀ ما مجبور به قرنطینه خودخواسته خانگی شده‌ایم. شبانه‌روز با همسر و فرزندان و از طریق تلفن با دوستان و همکاران چه به صورت صوتی و چه به صورت نوشتاری ارتباط برقرار می‌کنیم. این مسأله کمک می‌کند که همه با هم الفت بیشتری پیدا کنیم و از آن مهمتر همه با هم صحبت می‌کنیم و از شادیها و غمها و گرفتاریها، از دردها و شکوه‌ها با یکدیگر گفتگو می‌کنیم و این گفتگو جوهر اساسی ارتباط روحی با یکدیگر است. این گفتگو به صورت طبیعی ایجاد مودّت می‌کند و نسبت به هم شناخت بیشتری پیدا می‌کنیم. این مودّت و الفت از خانواده و بستگان دور و نزدیک فراتر می‌رود و به همسایه‌ها و همکاران نیز تسری پیدا می‌کند و در نهایت چنانچه به طول بینجامد اعجاز همبستگی ملی را می‌آفریند. می‌توان پایه‌های الفت ملی را به قرار زیر بیان کرد:

1. تقویت نهاد خانواده و همدلی زوجین و گفتگو با فرزندان که اساس تربیت و معنویت محبت‌آفرین و ایجاد روابط عاشقانه است. درواقع چگونه می‌توان بدون گفتگو و روابط تنگاتنگ خانوادگی محبت‌ورزیدن و عشق را به فرزندان آموخت و آنان را مزیّن به ملکات اخلاقی نمود؟ تعلیم دین راستین هم در همین راستا تجلی می‌یابد و مؤثر واقع می‌شود و مآلاً به مودّت راه می‌جوید.

 

2. بلای اپیدمی کووید 19 چنان فاجعه‌ای را آفریده است که همه مردم درد مشترک پیدا کرده‌اند تا آنجاکه همه به نحوی زندگی همانندی دارند. درد مشترک، درمان مشترک و روش زندگی مشترک همراه با گفتگو از طرق مختلف و بازگوکردن حوادث زائیده از این بلای ملی و بین‌المللی چنان مشترکاتی را بین همه مردم به وجود آورده که ناگزیر به فهم بیشتر یکدیگر، و شکوه و نقد مشترک و زبان مشترک و درد و رنج مشترک ره سپرده و به هنگام دیدن موفقیتهای ملی در مواجهه با این کرونای لعنتی وضع روحی الفت مردم با یکدیگر مستحکم شده و در نهایت همین خرده الفتهای روحی است که جهش یافته و به الفت ملی راه می‌جوید. الفت ملی راز موفقیت و استحکام خودباوری ملی و بالارفتن توان ملی است.

 

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما