شب شیخ آقا بزرگ تهرانی
|۱۶:۴۷,۱۳۹۸/۱۱/۲۱| بازدید : 294 بار

 

 

دبا: "شب شیخ آقا بزرگ تهرانی" با همکاری مجله بخارا و مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی برگزار می شود.

شیخ آقا بزرگ تهرانی،عالم ودانشمند بزرگ جهان اسلام و تشییع  در شب  یازدهم ربیع‌الاول 1293.ق  در محله پامنارتهران به دنیا آمد. در سنین ابتدای جوانی برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه نجف رفت. در سال 132.ق  پس از درگذشت آخوند خراسانی به کاظمین و سپس در همان سال به سامرّا کوچید و تا سال 1354.ق در این شهر زندگی کرد. سال 54 به نجف رفت و تا پایان عمر در آنجا ماند و در دوازدهم اسفند 1348.ش درگذشت. بر پایه وصیتش در کتابخانه‌اش در نجف به خاک سپرده شد.

فقه، حدیث، تراجم و کتابشناسی، چهار رشته تصصی ایشان بود. بیش از سی عنوان کتاب از آقا بزرگ تهرانی باقی ماند که شامل هفتاد جلد می‌شود. «طبقات اعلام الشیعه» (یازده جلد)، «الذریعه الی تصانیف الشیعه» (29 جلد) که دربرگیرنده دوازده هزار صفحه وزیری است و در آن بیش از 55 هزار اثر شیعه معرفی شده است.

 اکنون بیش از صد سال از نگارش اثر بی‌مانند شیخ آقا بزرگ تهرانی می‌گذرد. فرهنگ مکتوب شیعه وامدار این کتاب و نویسنده‌اش است و بدرستی می‌توان گفت او آغازگر تألیف دایره‌المعارف در جهان شیعه است.

در " شب شیخ آقا بزرگ تهرانی " سخنرانان : سید کاظم موسوی بجنوردی ، سید عبدالله انوار ، محمد علی مهدوی راد ، رسول جعفریان ، احمد پاکتچی ، سید محمد منصور طباطبا یی و علی دهباشی درباره وجوه کار سترگ و ماندگار آ ثار  زنده یاد شیخ آقابزرگ تهرانی سخنرانی خواهند کرد و فیلم مستندی به کارگردانی عبدالعلی حسینیون درباره زندگی و اثار اقابزرگ تهرانی به نمایش در می اید .

 این مراسم در ساعت پنج بعد از ظهر شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ در مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی برگزار می شود.

نشانی: تهران، نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه، شماره 210، مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

 

 

 اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما