نشست دفاعیات سقراطی برگزار می‌شود
|۱۳:۵۱,۱۳۹۸/۱۱/۲۱| بازدید : 137 بار

 

گروه فلسفه غرب مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران نشست دفاعیات سقراطی را با ارائه سید نعمت‌الله عبدالرحیم‌زاده برگزار می‌کند.

 

گزنفون و افلاطون دو شاگرد سقراط هستند که دفاعیات او را در دادگاه با فاصله‌ زمانی بسیار کمی به رشته‌ تحریر درآوردند و این دو دفاعیه تا به امروز حفظ شده است. هر دو در نگارش دفاعیه‌ خود رویکرد متفاوتی را دنبال می‌کنند و بررسی این دو رویکرد بخش نخست بحث را تشکیل می‌دهد تا به این دو مسئله پاسخ داده شود: نخست این‌که چه سقراطی در این دو دفاعیه به نمایش درآمده و دوم این‌که سقراط بنا بر دفاعیه‌ این دو به چه نحو در دادگاه از خود دفاع کرده است.

 

علاوه بر دفاعیات، این دو در دیگر نوشته‌های خود نیز سعی دارند تا از سقراط در برابر دو اتهام مذکور در کیفرخواست دفاع کنند اما در این نوشته‌ها نیز همان تفاوت رویکرد در آن دو دفاعیه دیده می‌شود. بررسی این نوشته‌ها و به‌خصوص دو محاوره‌ هم‌نوشی (یا سومپوزیون) از افلاطون و گزنفون مبنای بحث در بخش دوم است.

 

این نشست سه‌شنبه، ۲۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۶ در خیابان نوفل‌لوشاتو، خیابان شهید آراکلیان، پلاک ۴، مؤسسه‌ی پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار خواهد شد.

 

شرکت برای عموم افراد آزاد است.

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما