دیدار نظام الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان از مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی
|۱۲:۴۶,۱۳۹۸/۹/۲۳| بازدید : 343 بار

 

 

دبا: روز یکشنبه 17 آذر ماه 1398 پروفسور نظام الدین زاهدی سفیرتاجیکستان در ایران، از مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش های ایرانی و اسلامی) دیدن و با کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز گفت و گو کرد.

 

پروفسور زاهدی که تحصیلات دانشگاهی ایشان در حوزۀ ادبیات کلاسیک فارسی است و از این رو آگاهی عمیق دربارۀ فرهنگ و ادبیات مشترک مردم تاجیک و ایران دارد، ضمن اظهار خوشحالی از حضور در این مرکز، بیان داشت: پژوهش پیرامون اشتراکات فرهنگی مردم ایرانی تبار از ضروریات است و باعث نزدیکی هر چه بیشتر این مردم که امروزه در واحدهای سیاسی مختلف زندگی می کنند، می شود.

 

رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی دربارۀ چگونگی شکل گیری این موسسه پژوهشی و پروژه های مختلفی که تا کنون در این مرکز صورت گرفته به اختصارتوضیحاتی داد. وی افزون بر معرفی دائرةالمعارف بزرگ اسلامی که جلد 24 آن اخیراً منتشر شده است، به تدوین و تألیف تاریخ جامع ایران در 20 جلد و پروژه دانشنامۀ فرهنگ مردم ایران نیز اشاره نمود.

 

سپس جعفری قنواتی، ویراستار علمی دانشنامۀ فرهنگ مردم ایران توضیحاتی دربارۀ این دانشنامه و مدخل های آن ارائه داد.

سفیر تاجیکستان دربارۀ وجوه مشترک فولکلور تاجیکستان و ایرانیان و چگونگی بازتاب این مسائل در دانشنامه پرسید و موسوی بجنوردی در پاسخ گفت: به سبب گستردگی کار مبنای ما در ویرایش نخست در دانشنامۀ فرهنگ مردم ایران، ایران سیاسی است. اما قصد داریم در ویرایش دوم، که بلافاصله پس از پایان انتشار ویرایش نخست صورت می گیرد، به فولکلور مشترک مردم حوزۀ ایران فرهنگی نیز بپردازیم.

 

پس از آن پروفسور زاهدی با حضور دربخش دانشنامۀ فرهنگ مردم ایران ازکتابخانۀ اختصاصی این بخش دیدن کرد و برای تبادل کتاب های چاپی و نیز نسخه های خطی که میراث مشترک ملت تاجیک و ایران است وهمچنین همکاری های گسترده میان مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و مؤسسه های علمی تاجیکستان اظهار آمادگی کرد.

 

 اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما