شب شیخ صدوق
|۱۲:۱۱,۱۳۹۸/۸/۱۹| بازدید : 274 بار

 

دبا: شب شیخ صدوق، از سری شبهای بخارا با همکاری مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی برگزار می شود.

 

محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی مشهور به شیخ صدوق، از علمای شیعه در قرن چهارم هجری قمری است و بزرگ‌ترین محدّث و فقیه مکتب حدیثی قم به شمار می‌آید. وی  دارای مرتبه بالایی در علم رجال بود وبه تصریح بزرگان سلف، قریب به سیصد کتاب و رساله تالیف کرده است. شیخ صدوق در قم پرورش یافت و ۲۰ سال با پدرش زندگی کرد و از وی و دیگر علمای قم دانش آموخت. سپس به درخواست اهل ری بدانجا رفت، پس از عمری تدریس در شهر ری درگذشت و همانجا به خاک سپرده شد. و در حال حاضر آرامگاه وی از زیارتگا ه های مشهور ری وتهران است  وبسیاری از شخصیتهای نام آور تهران در طول یکصد سال اخیر در کنار مزار ایشان به خاک سپرده شده اند.

 

 در مراسم شب شیخ صدوق ایت الله محمد موسوی بجنوردی ، دکتر محمود مهدوی دامغانی ، احمد مسجد جامعی و علیرضا مددی سخنرانی خواهندکرد. و پیام های دکتر احمد مهدوی دامغانی ، ایت الله سید محمد جواد علوی بروجردی و استاد بهالدین خرمشاهی قرائت خواهد شد.

 

 همچنین در شب شیخ صدوق، از کتاب عیون اخبارالرضا (ع) رونمایی خواهد شد. این کتاب  که گلچینی از معارف و فرهنگ شیعه است، مشتمل بر 73 باب است که این ابواب دربردارنده ی مطالبی تاریخی، کلامی، حکمی،تفسیرس، فقهی، اخلاقی و ادبی است .

 

این مراسم در ساعت پنج بعد از ظهر چهارشنبه ۲۲ ابان ۱۳۹۸ در مرکز همایش های بین المللی رایزن واقع در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی : نیاوران ، کاشانک ، نرسیده به آجودانیه، شماره ۲۱۰ برگزار می شود.

 

 

 

 اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما