وزیر ارشاد از تصویب ثبت زادروز زرتشت در تقویم رسمی کشور خبر داد
|۹:۴۸,۱۳۹۸/۷/۲۴| بازدید : 193 بار

 

 

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیروز، در دیدار با رئیس انجمن زرتشتیان استان تهران با اشاره به تنوع جغرافیایی و طبیعی ایران گفت: ایران تنوع دینی و قومی دارد و به عنوان رنگین کمان ادیان و اقوام به شمار می‌آید.

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی با بیان این مطلب افزود: ادیان توحیدی در ایران جایگاه با اهمیتی دارند و دین زرتشت نیزبه دلیل این‌که در این کشور متولد شده از جایگاه ویژه‌تری برخوردار است.

 

وی با اشاره به پیگیری شورای فرهنگ عمومی برای ثبت زادروز زرتشت در تقویم رسمی کشور ادامه داد: این موضوع در شورای فرهنگ عمومی مطرح و تصویب شده و در حال پیگیری و بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

 

وی در عین حال تصریح کرد: تقویم رسمی کشور از لحاظ عناوین، تورم پیدا کرده است و به سختی هر عنوانی در آن به تصویب می‌رسد ولی در بین بسیاری از عناوین مطرح شده وقتی بررسی ثبت زادروز زرتشت مورد قبول قرار می‌گیرد نشان دهنده این است که می‌توان از ظرفیت فرهنگ ادیان استفاده برد و فرهنگ اقوام و ادیان را حفظ کرد.

 

صالحی با اشاره به بررسی کتاب‌های مربوط به دین زرتشت هم گفت: در هیأت نظارت بر چاپ کتاب تلاش شده تا بر ادیان توحیدی و مقدسات و اشخاص آنها بی‌احترامی نشود. وی تأکید کرد: انتصاب‌هایی که خلاف واقعیت نیز بر مقدسات ادیان توحیدی نسبت داده می‌شود نیز تلاش می‌شود پیگیری و بررسی شود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برگزاری جشن‌های زرتشتی هم گفت: برخی از جشن‌ها مانند عید نوروز و شب یلدا به عنوان جشن ملی به شمار می‌آیند و مردم آن را برگزار می‌کنند و لازم است برخی دیگر از این گونه جشن‌ها که ادامه دهنده میراث ایرانیان است به صورت ملی برگزار شوند.

 

در بخشی از این دیدار افشین نمیرانیان، رئیس انجمن زرتشتیان استان تهران گفت: مردم ایران علاقه دارند تا در جشن‌های زرتشتی شرکت کنند ولی به دلیل این‌که ما امکانات لازم را نداریم لازم است نهاد یا سازمانی مانند شهرداری متولی برگزاری این گونه جشن‌ها شود. وی افزود: امیدواریم جشن‌ها و آیین‌های ایران باستان در تقویم رسمی کشور ثبت شوند و در کتاب‌های درسی هم به آنها پرداخته شود.

 

نمیرانیان ادامه داد: توجه به مقدسات و موضوعات مربوط به دین زرتشت در کتاب‌هایی که مجوز می‌گیرند ضروری است و لازم است از متخصصان این حوزه بیش از پیش بهره برد. همچنین انجمن زرتشتیان در حال پیگیری راه‌اندازی موزه زرتشتیان، خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان و … است.

 

در این دیدار محسن جوادی، معاون امور فرهنگی و علی غیاثی مدیرکل استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.

منبع: روزنامه اطلاعات

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما