شرحی کهن بر مثنوی معنوی منتشر شد
|۱۲:۴۳,۱۳۹۸/۶/۱۱| بازدید : 253 بار

 

شرح اوائل مثنوی، نام شرحی است که علاءالدین علی بن محمّد شاهرودی بسطامی، مشهور به مصنّفک، در سده ۹ق. تصنیف کرده است.

نسب این شارح به امام فخر رازی می‌رسد و از آنجاکه وی در نوجوانی شروع به تألیف کتاب کرده، لقب مصنّفک گرفته است. مصنّفک در ۳۸ سالگی به تدریس در مدرسه شاهرخیه در هرات پرداخته و در ۴۲ سالگی قدم به روم و قونیه گذاشته و بر کرسی تدریس مدرسه قونیه تکیه زده است.

وی سرانجام پس از تألیف حدود چهل اثر در سال ۸۷۵ق. در قسطنطنیه از دنیا رفته و در جوار تربت ابوایوب انصاری به خاک سپرده شده است. همان‌گونه که از نام این اثر بر می‌آید، شرح ابیات آغازین مثنوی مولانا جلال‌الدین بلخی است. مصنّفک شرح اوائل مثنوی را در حدود ۸۴۵ق. آغاز کرده و آن را با عبارات ساده و روان، جملات مسجّع و آهنگین و با استفاده از آیات و احادیث، استشهاد از دیوان شمس و به کارگیری حکایات متنوّع عرفا تألیف کرده است.

تصحیح این رساله مهم، بر اساس تک‌نسخه شناخته شده این اثر ـ که در کتابخانه فاتح در استانبول به شماره ۲۷۰۶ نگهداری می‌شود ـ انجام شده است. قسمتی از این نسخه به خط مؤلف است که با نمونه‌ دستخط‌های دیگر مؤلف که در کتابخانه‌های دیگر به جا مانده‌اند، تطبیق دارد و بر قسمت دوم هم که به خط دیگری است، خود مؤلف یادداشت صحّت گذاشته است. به همین دلیل این نسخه از نهایت اعتبار و اهمیت برخوردار است.

این رساله را زهیر طیب با نمایه‌های متنوع و مفیدی که در انتهای کتاب قرار داده شده، تصحیح کرده‌ و انتشارات دار تراث اسلامی در سال ۱۳۹۸ در قطع رقعی و در ۳۷۶ صفحه به انتشار رسانده است.

منبع: روزنامه اطلاعات

 

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما