زبیده جهانگیری دار فانی را وداع گفت
|۱۳:۲,۱۳۹۸/۴/۳۱| بازدید : 601 بار

 

 

دبا: زبیده جهانگیری(شبنم) شاعر، بازیگر، نویسنده، ویراستار، عضو هیئت تحریریه خواندنیها روز شنبه 29 تیر 1398 دار فانی را وداع گفت.

زبیده جهانگیری (شبنم) در ۱۳۲۰ش در تهران دیده به جهان گشود. وی اصالتاً بختیاری است. از نوجوانی، ضمن اشتغال به تحصیل، کار در تأتر را آغاز کرد. در جوانی به مجلۀ خواندنیها پیوست و در کنار نویسندگانی چون خسرو شاهانی و ذبیح‌الله منصوری، ابراهیم باستانی پاریزی و ... فعال بود. جهانگیری از انگشت شمار نویسندگان خواندنیها است که تا واپسین شمارۀ مجله در مردادماه سال ۱۳۵۸ش در خواندنیها حضور داشت. سالها عضو تحریریۀ خواندنی‌ها بود. مدتی عضو مقدم تحریریه و چند سالی عملاً به عنوان مسئول هیئت تحریریۀ همان مجله روزگار گذراند. از 1358ش و با تعطیلی مجله به کار تصحیح و ویرایش پرداخت. در جوانی مدتی هم به بازیگری در سینما و تئاتر مشغول بود و به همین سبب پس از افتتاح تلویزیون ملی ایران، به عنوان نخستین زن بازیگر تلویزیون به همراه چند هنرمند دیگر، به اجرای تئاتر در تلویزیون پرداخت. نخستین نمایشی که او در آن بازی کرد، نمایش «هزار و یک شب» بود و همبازی شدن با محسن فرید، ایرج ناظریان، رقیه چهره‌آزاد، علی محزون، عزت‌الله مقبلی و محبوبه همسر عزت الله مقبلی.

 

جهانگیری همسر محمد قاضی اسداللهی (نگارگر و مجسمه‌ساز) است. وی همچنین از کودکی تا پایان عمر قمرالملوک وزیری، همراه او بود و دخترخواندۀ او شناخته می‌شود.

وی ویرایش و تصحیح بیش از صد و بیست جلد کتاب فارسی و عربی را بر عهده داشته است. از تألیفات او می‌توان به کتاب قمری که خورشید شد و دفترهای شعر پرواز را فریاد کن و آسمان باران گریست اشاره کرد. کتاب قمری که خورشید شد حاصل خاطرات و پژوهش‌های جهانگیری دربارۀ زندگی و احوال قمرالملوک وزیری است. همچنین او تاریخچۀ همکاری خود با خواندنیها و نویسندگان آن را در کتاب امیرانی در آیینۀ خواندنیها نوشته است

 

***

 

خانم زبیده جهانگیری در 1393ش بخشی ازکتابهای خود را به مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی اهدا کرد. در این مجموعه 1520 جلد کتاب و 119 عنوان مجله موجود است. علاوه بر کتابهای با ارزش این مجموعه، در میان مجلات نیز دوره کامل مجله خواندنیها وجود دارد.

برگرفته از کتاب زیر چاپ "مجموعه‌ها و کتابخانه‌های اهدایی به مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی"، تألیف فرشته مجیدی، زیر نظر سید علی آل داود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما