دکتر مجتبایی: حفظ فرهنگ و زبان ملی نیازمند هزینه است
|۷:۱۸,۱۳۹۸/۴/۱۵| بازدید : 131 بار

 

دکتر فتح الله مجتبایی در هفدهمین جشنواره قلم زرین، ضمن تاکید به خرج هزینه در راه حفظ و بزرگداشت فرهنگ و زبان ملی، گفت: از ایرادهایی که من به فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌گیرم این است که آن طور که باید به مساله هزینه کردن برای حفظ کردن زبان فارسی توجه نمی‌کند. در صورتی که باید برای فرهنگ ایرانی خرج کرد. خیلی‌ها عمرشان را پای این کار گذاشتند، خود من ۸۰ سال از عمرم را خرج زبان و ادبیات فارسی کردم.

 

در آستانه روز قلم، هفدهمین جشنواره قلم زرین، در مراسمی با حضور شاعران، نویسندگان و اهالی قلم و فرهنگ عصر روز پنج‌شنبه (۱۳ تیرماه) در پردیس سینمایی باغ کتاب به کار خود پایان داد.

 

آئین اختتامیه هفدهمین جشنواره قلم زرین که از طرف انجمن قلم و با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار ‌شد، با بزرگداشت غلامعلی حدادعادل به عنوان چهره پیشکسوت فرهنگی و عضو انجمن قلم و همچنین اعلام برگزیدگان و شایستگان تقدیر این دوره از جشنواره همراه بود.

 

محسن پرویز، رئیس انجمن قلم ایران، به عنوان اولین سخنران این مراسم ضمن تبریک به برگزیدگان هفدهمین جایزه قلم زرین و ابراز خرسندی از اینکه این جشنواره تاکنون-به جز یک سال- بدون وقفه برگزار شده؛ عنوان کرد: انجمن قلم از گذشته‌های دور دو برنامه تجلیل از پیشکسوتان اهل قلم و جشنواره قلم زرین در طول سال تدارک دیده بود؛ که جشنواره قلم زرین تقریبا بی‌وقفه برگزار شد. رئیس انجمن قلم ایران در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به فعالیت‌های مربوط به تقدیر از پیشکسوت اهل قلم و عضو انجمن قلم، تقدیر از حداد‌عادل به عنوان برگزیده ادبی سال را یک اشتباه رسانه‌ای خواند و افزود: انتخاب و تقدیر از برگزیده ادبی سال، به عهده حوزه هنری است و انجمن قلم در حقیقت از پیشکسوتان حوزه قلم که عضو انجمن هستند، تقدیر می‌کند. این ماجرا با تجلیل از حمید سبزواری شروع شد و در سال‌های گذشته در این بخش، ازنصرالله مردانی و محمد سرشار و…تقدیر شده است.

 

در ادامه این برنامه پس از قرائت بیانیه آئین اختتامیه هفدهمین جشنواره قلم زرین توسط رحیم مخدومی(دبیر این دوره از جشنواره) با حضور نیکنام‌حسینی‌پور(مدیر عامل موسسه خانه کتاب)، محمدرضا سرشار (مدیر مسئول انتشارات انجمن قلم) و راضیه تجار، دبیر انجمن قلم)، ناشران برگزیده، نویسندگان و شاعران برگزیده و شایسته تقدیر در پنج بخش داستان و شعر بزرگسال، داستان و شعر کودک و نوجوان و پژوهش و نقد ادبی در این دوره اعلام و تقدیر شدند.

 

ادامه برنامه که به تقدیر از حدادعادل به عنوان پیشکسوت حوزه قلم و عضو انجمن قلم اختصاص داشت، با پخش نماهنگی برای پاسداشت وی همراه بود و پس از آن فتح‌الله مجتبایی، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

مجتبایی ضمن بیان اینکه قلم و کتاب و کلام برای ما قداست تنزیلی دارد، ابراز امیدواری کرد که انجمن قلم بتواند این قداست تنزیلی را حفظ کند و به کمال برساند و افزود: بنیاد فرهنگ ما، تاریخ و زبان ما است. این بنیاد را باید محترم دانست و برای حفظ بنیاد فرهنگ و ادب و زبان فارسی، باید هزینه کرد، چون فرهنگ و زبان چیزی نیست که برای ما درآمد بیاورد. زبان و فرهنگ هویت و تاریخ ماست، که در دنیا ما را با این عنوان می‌شناسند.

 

وی ضمن بیان اینکه ایران در گذشته‌های دور، در جهان، دارای حرمت و اهمیت فرهنگی بوده و بر فرهنگ دنیا تاثیر داشته است، اظهار کرد: دنیا مدیون فرهنگ ماست. مثلا افلاطون یونانی، با آن عظمت، در بسیاری از جنبه‌های فکری و فلسفی خود، به فرهنگ، فکر و فلسفه ایران نظر داشته است. این است که باید قدر این تاریخ و هویت ملی را بدانیم و در نگهداشت و بزرگداشت آن کوشش کنیم.

 

مجتبایی در بخش دیگری از سخنانش، خود را شاگردی ۹۰ ساله دانست که هرچه بیشتر جلو می‌رود، به ندانسته‌های خود بیشتر واقف می‌شود، عنوان کرد: برنامه‌های این‌چنینی باید به جوان‌ها میدان دهد و تمام نسل جوان ما را دربرگیرد. باید کوشش شود که با جوان‌ها نیز همفکری و همکاری شود، چون جوان‌های این مملکت، سرمایه کشور هستند. هر انقلابی دو دوره دارد؛ یکی دوره تخریب و پاکسازی آنچه که پیش از آن بوده و دیگری، دوره آبادانی است؛ که ما در دوره دوم، یعنی دوره ایجاد و نوسازی انقلاب هستیم، بنابراین باید در این راستا جوانان را جذب کنیم نه دفع و با آن‌ها گفت‌وگو داشته باشیم.

 

وی در ادامه ضمن اشاره به سابقه ۵۰ ساله دوستی خود با حدادعادل و روایت خاطره‌هایی از اوایل آشنایی و همکاری با او، از برگزاری مراسم بزرگداشت برای حدادعادل ابراز خوشحالی کرد و گفت: انسانیت ایشان همیشه برای من دوست داشتنی بوده و از همان اول که او را در ساحت فرهنگی، ادبی و قلم شناختم؛ همیشه از فروتنی ایشان متعجب بودم. این اخلاق خاص امروز او نیست و در جوانی هم رگه عمیقی از انسانیت عمیق در وجودش بود.

 

آخرین سخنران این مراسم غلامعلی حدادعادل بود که ضمن بیان اینکه قلبا به برگزاری این بزرگداشت رضایت نداشته، از انجمن قلم ایران به خاطر این برنامه ، از معلمان و استادان و خانواده خود تشکر کرد و گفت: من ذوق و قریحه شعری‌ام را از پدرم دارم. پدر من تحصیلات دانشگاهی و حتی دبیرستانی نداشت، شغل او هم به غایت دور از ادبیات بود، اما از انوری، فردوسی، سعدی، سنایی شعر حفظ داشت، تا پروین اعتصامی و شاعران معاصر.

 

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: کار اصلی من فلسفه است. من هیچ‌گاه در دانشگاه معلم رسمی زبان و ادبیات فارسی نبوده‌ام، اما در زندگی عشق من زبان فارسی است. من معتقدم ما علاوه بر زیست‌بوم طبیعی،یک زیست‌بوم فرهنگی هم داریم، که باید حفظ شود، این زیست بوم فرهنگی یکی دین است و دیگری زبان فارسی، که زبان فارسی، زبان دوم عالم اسلام است.

 

این برنامه با تقدیر از غلامعلی حدادعادل از طرف نهادهای مختلف دولتی و فرهنگی و امضای تصویریادبود این بزرگداشت، به پایان رسید.

منبع: ایبنا

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما