«تحلیل ساختاری فعل در زبان سغدی» تألیف بدرالزمان قریب منتشر شد
|۱۲:۵۲,۱۳۹۷/۱۲/۲۷| بازدید : 300 بار

دبا: انتشارات مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهشهای ایرانی و اسلامی) «تحلیل ساختاری فعل در زبان سغدی» تألیف بدرالزمان قریب را منتشر کرد.

 

مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهشهای ایرانی و اسلامی) مفتخر است که پانزدهمین جلد از مجموعۀ پژوهشهای ایران باستان را به جامعۀ علمی کشور و پژوهشگران عرصۀ ایرانشناسی در سراسر جهان تقدیم می کند. آثاری که در این مجموعه به زبانهای مختلف منتشر خواهد شد آخرین دستاوردهای علمی را در همۀ زمینه های مربوط به ایران باستان (تاریخ، باستانشناسی، هنر، ادبیات، اساطیر، ادیان و زبانها، دستنوشته ها، کتیبه ها و...) در اختیار دانش پژوهان قرار خواهد داد و برگ زرین دیگری خواهد بود بر فرهنگ کهن این مرز و بوم.

 

پانزدهمین شماره از مجموعۀ پژوهشهای ایران باستان، «تحلیل ساختاری فعل در زبان سغدی» تألیف استاد گرانمایه دکتر بدرالزمان قریب است. این کتاب رسالۀ دکتری استاد قریب به راهنمایی خاورشناس نامدار پرفسور والتر هنینگ در دانشگاه کالیفرنیا بوده است و در سال 1340 شمسی دفاع شده است. انتشار این شماره سبب افتخار و خرسندی بسیار است. زیرا اثری ارزشمند از ایرانشناسی گرانسنگ برای خوانندگان و پژوهشگران گرامی ارائه می شود. همچنین پاسداشت و بزرگداشت بانویی دانشمند و ایران دوست است برای سالیان دراز همکاری علمی و مسئولانه با این مرکز.

 

دکتر بدرالزمان قریب در 1308ش در تهران در خانوادهای فرهنگی به دنیا آمد. ایشان استاد برجسته دانشگاه تهران، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب پارسی و عضو شورای علمی مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی و دیگر مجامع علمی جهانی است. این دانشمند فرزانه زندگی خود را در خدمت به فرهنگ و زبانهای ایران باستان، به ویژه زبان سغدی و گسترش زبان فارسی گذرانیده است.

 

دکتربدرالزمان قریب به راستی یکی از قلّه های بلند تاریخ و فرهنگ ایران است. نام او در کنار اندیشمندان بزرگ ایرانی جاودان خواهد ماند. دیر زیَد و تندرست و شاد.

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما