علوم اجتماعی مایل به اندیشیدن، نقد و روشنگری است
|۷:۱۹,۱۳۹۷/۱۱/۲۷| بازدید : 253 بار

 

مقصود فراستخواه گفت: علوم اجتماعی مایل به اندیشیدن، نقد و روشنگری است و نسل‌های جدید علمی هم در راهند.

مقصود فراستخواه جامعه‌شناس ایرانی و عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در ارزیابی خود از وضعیت کمی و کیفی علوم اجتماعی پس از انقلاب اسلامی عنوان کرد: علوم اجتماعی می‌شود گفت با چنگ و دندان تلاش کرده و خیلی زمینه خوبی برایش فراهم نبوده است.

 

وی ادامه داد: طی این چهار دهه دیدگاه‌هایی مطرح شد که ایدئولوژی بر علم حاکم شد و ایدئولوژی دولتی دچار یک وضعیت و هژمونی شد که سبب شد بیشترین لطمه را علوم انسانی و علوم اجتماعی ببیند و با دیدگاه‌هایی مثل بومی‌سازی، آزادی فکری متفکران علوم انسانی و امکان های معرفت شناختی سلب شد.

 

به گفته فراستخواه، البته این باز نشان دهنده زمینه‌ها و ظرفیت‌ها و قابلیت‌های تمدنی این جامعه است. ظرفیت‌های فرهنگی جامعه به رغم همه محدودیت‌ها و کمبودهایی که می‌بینیم به گونه‌ای است که علوم اجتماعی همچنان نفس می‌کشد.

 

وی تاکید کرد: علوم اجتماعی مایل به اندیشیدن، نقد و روشنگری است و نسل‌های جدید علمی هم در راهند و اگر این امکان فراهم شود مسلم می‌تواند برای سرزمین و محافظت و آینده این سرزمین بسیار موثر باشد.

 

این استاد جامعه‌شناسی در پاسخ به این سوال که آیا کارنامه نشر علوم اجتماعی قابل دفاع است؟ عنوان کرد: متاسفانه به دلیل محدودیت‌ها و زمینه‌های نامساعد و سیاست‌های غیر حمایتی که وجود داشته و از سوی دیگر سیاست‌های کنترلی و مداخله‌ای موجب شده علوم اجتماعی کتاب‌های جدی منتشر نکند. بنابراین برخی محدودیت‌ها مانع شکوفایی علوم انسانی و اجتماعی شده و من معتقدم ظرفیت‌هایی برای این جامعه است که می‌تواند بار علوم اجتماعی را به دوش بکشند.

 منبع: ایبنا

 

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما