برگزاری جایزه ادبی «خواجوی کرمانی»
|۱۲:۲۷,۱۳۹۷/۱۰/۱۷| بازدید : 94 بار

 

مدیر خانه ادبیات استان کرمان از برگزاری جایزه ادبی «خواجوی کرمانی» با همکاری انجمن مفاخر فرهنگی و هنری استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان و دانشگاه‌ها به صورت سالانه در کرمان خبر داد.

حسین شهابی با اعلام این خبر گفت: بدون شک خواجوی کرمانی از جمله مفاخر ملی پهنه ادب ایران‌زمین است. کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود، معروف به «خواجوی کرمانی» سال ۶۸۹ هجری قمری در کرمان به دنیا آمد. او که به نخل‌بند شاعران نیز شهرت دارد در دوران جوانی خود جدا از کسب دانش‌های معمول روزگار مسافرت را نیز پیشه کرد؛ بازدیدهایی از مناطق اصفهان، آذربایجان، شام، ری، عراق و مصر داشت و پس از بازگشت از این سفرهای طولانی در شیراز اقامت گزید. او لقب‌های دیگری مانند خلاق‌المعانی و ملک‌الفضلا نیز داشته است.

مدیر خانه ادبیات استان کرمان با بیان این‌که شعر خواجوی کرمانی شعری عرفانی است اظهار کرد: مضامین عرفانی در غزلیات وی صریحاً بیان می‌شود امّا در این اشعار که بر شاعران بعدی خود مانند حافظ تأثیرگذار هم بوده مبارزه با زهد و ریا و بی‌اعتباری دنیا و مافیها از موارد قابل ذکر است. او در شعر به سبک سنایی غزل‌سرایی می‌کرده و در مثنوی نیز سعی داشته به تقلید از فردوسی حماسه‌سرایی داشته باشد.

شهابی  با اشاره به این‌که از خواجوی کرمانی آثار زیادی بجای مانده است که مضامین و محتوای آن‌ها عموماً متفاوت بوده اما بیشتر این آثار منظوم هستند گفت: ضرورت دارد تا مدیران ارشد استان کرمان، دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی و انجمن‌های ادبی صرفا به نامگذاری یک میدان و خیابان به نام خواجو بسنده نکنند و با همکاری مهدهای کودک، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها نسبت به معرفی و بازشناسی آثار ارزشمند این چهره بزرگ ادبی اقدام کنند.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما