روایت نهان تا عیان مشروطیت در موزه کتاب
|۱۳:۵۲,۱۳۹۷/۵/۱۴| بازدید : 277 بار

 

به مناسبت چهاردهم مرداد ماه سالروز صدور فرمان مشروطه نمایشگاهی با عنوان «مشروطیت از نهان تا عیان» در موزه کتاب و میراث مستند ایران برپا شد.

رئیس اداره موزه و یادمان های روسای جمهور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: در این نمایشگاه تعداد 20 برگ سند یا پرونده و 10 عکس خاص که مرتبط با حوادث انقلاب مشروطه و حضور شخصیتها و روحانیون و تحصن ها و اعتراضات آن برهه تاریخی است، به نمایش گذاشته شده است.

بهروز خرم افزود: علاقه مند بودیم که نشریات دوره قاجار نیز که به نوعی بازتاب دهنده این جریان بودند، را نیز در این نمایشگاه داشته باشیم و البته احتمال اضافه شدن نشریات مرتبط ، طی روزهای برگزاری نمایشگاه در این رویداد فرهنگی هنری هست.

وی به برخی از اسناد این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: متن تلگراف فرمان ابلاغی مشروطه از کاخ صاحبقرانیه به حکومت کردستان، دستخط محمدعلی شاه قاجار مبنی بر حمایت از مشروطه و قانون اساسی و تاکید بر انتخاب نمایندگان، تصاویری از به دار آویخته شدن عده ای از مردم و انقلابیون تبریز به دست عمال و نیروهای نظامی روسیه از جمله این اسناد است.

به گفته خرم، متن یک مقاله سیاسی که بر اساس اسناد توسط روزنامه حبل المتین به چاپ رسیده و حاوی نگرانی از حکومت های ملوک الطوایفی و نقد این جریان است و تصاویری از تجمع روحانیون و اصناف در سفارت عثمانی که بیشتر شخصیت های روحانی و مذهبی جامعه را در آن تصویر معرفی می کند، نیز از دیگر اسنادی ارائه شده در این نمایشگاه است.

وی گفت: اسنادی که راوی گزارش های ناامنی و اغتشاش در تهران و بستن دکان ها و مغازه ها، کشته شدن سردار افخم و اتفاقات اجتماعی که در آن بحبوحه و به دلیل تحرکات سیاسی و اجتماعی دوران مشروطه به ویژه در تهران اتفاق افتاده، موضوع اسناد دیگر نمایشگاه است.

رئیس اداره موزه و یادمان های روسای جمهور کتابخانه ملی با اشاره به برگزاری این نمایشگاه در سالهای گذشته با کمیت و کیفیت های متفاوت، افزود: امسال سعی شده نمایشگاه با نگاه متفاوتی به بحث مشروطه برگزار شود.

خرم یادآور شد: برگزاری نشست های تخصصی با حضور سخنرانان و اساتید حوزه تاریخ و سیاست دانشگاه ها جهت بررسی تبعات سیاسی و اجتماعی انقلاب مشروطه طی روزهای آتی از برنامه های جانبی این نمایشگاه است.

نمایشگاه «مشروطیت از نهان تا عیان» از امروز 14 مردادماه تا 10 شهریور، از ساعت 8 تا 16 در موزه کتاب و میراث مستند ایران واقع در ساختمان کتابخانه ملی برای بازدید علاقه مندان برپاست.

منبع: ایرنا

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما