یونسکو دارای ظرفیت مناسب برای معرفی خوشنویسی است
|۱۳:۵۵,۱۳۹۷/۳/۱| بازدید : 373 بار

   

 

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: از ظرفیت های یونسکو برای شناسایی، معرفی، تشویق و مطرح کردن جوانان خلاق در حوزه خوشنویسی استفاده شود.

به گزارش ایرنا از کمیسیون ملی یونسکو، حجت الله ایوبی در دیدار با اساتید خوشنویسی ایران با اشاره به ضرورت توجه ویژه به هنر کهن خوشنویسی، اظهار داشت: باید به طور جدی به شناسایی اسناد و میراث بجا مانده از بزرگان خوشنویس ایران و تلاش برای معرفی آنها در داخل و خارج از کشور پرداخت تا این هنر اصیل ایرانی در جایگاه درست خود قرار گیرد.

وی با اشاره به تقویت همکاری ها جهت ثبت ملی و بین المللی میراث ناملموس ایران در عرصه خوشنویسی ادامه داد: لازم است ضمن معرفی پیشکسوتان این هنر و تجلیل از آنها، از ظرفیت های یونسکو برای شناسایی، معرفی، تشویق و مطرح کردن جوانان خلاق در این حوزه استفاده کرد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو برگزاری نمایشگاه هایی با رعایت استانداردهای جهانی در حوزه خوشنویسی، خط و نقاشی را از دیگر راه های شناسایی این هنر در سطح ملی و بین المللی برشمرد.

وی گفت: برپایی چنین نمایشگاه هایی می تواند در قالب برنامه ای مشترک با کمیسیون های ملی کشورهای صاحب این هنر، صورت گیرد تا به این وسیله از سندسازی جعلی برخی از کشورها در تصاحب نام مفاخر ایرانی، جلوگیری شود.

ایوبی با تاکید بر تشکیل شورای سیاستگذاری خط و خوشنویسی اضافه کرد: تشکیل چنین شورایی مرکب از پیشکسوتان و بزرگان این رشته می تواند منشا اقدامات تخصصی و درخور توجه ای در حوزه این هنر شود.

در این نشست اساتید خوشنویسی ایران چون غلامحسین امیرخانی، علی شیرازی، محمد حیدری، یداله کابلی و سید رضا بنی رضی، حضور داشتند.

امیرخانی نیز در این نشست گفت: با پیوستن اهالی هنر و افزوده شدن ظرفیت های هنرمندان کشور به کمیسیون ملی یونسکو، این مرکز نهادی خوشنام و بازویی قدرتمند در اجرای اهداف سازمان جهانی یونسکو خواهد شد.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما