درفش شاهنشاهان هخامنشی / یحیی ذکاء
|۱۱:۵۶,۱۳۹۷/۱/۲۸| بازدید : 243 بار

 

از موضوع های دلکش و شیرین مربوط به تاریخ و باستان شناسی و هنر ایران، تحقیق در پیرامون درفش های دوره های تاریخی و مطالعۀ خصوصیات و تحولات آنهاست.

دربارۀ درفش های ایران در دوره های گوناگون با اینکه چندین رساله و گفتار سودمند از طرف دانشمندان مبرز و فضلای سرشناس خارجی و ایرانی مانند: لوی، یوستی، اسکارمان، زاره، بارتلمه، آرتور کریستنسن، فیلیس اکرمن، احمد کسروی، مجتبی مینوئی، سعید نفیسی، پورداود، حمید نیر نوری، دکتر ذبیح الله صفا و رومانفسکی نوشته و چاپ شده است هنوز در گفت و گو باز و جای سخن باقی است.

برای نویسندۀ این گفتار، بنا بر وظیفه یی که در چهار سال اخیر در کمیسیون نظام جشن های دو هزار و پانصد ساله بنیاد شاهنشاهی ایران به نمایندگی از هنرهای زیبای کشور به عهده داشته و دارد، در ضمن بررسی و تحقیق در پیرامون البسه و اسلحه و درفشهای دوره های تاریخی ایران، امکاناتی پیش آمد که توانست دو سفر چند روزه به تخت جمشید انجام داده سنگ نگاره ها و بناهای آن را از نزدیک به دقت مورد مطالعه و بررسی قرار دهد.

در ضمن این بررسی ها و مطالعۀ مطالب مربوط به این موضوعات، خوشبختانه موفق گردید در زمینۀ شکل و چگونگی درفش شاهنشاهان هخامنشی از راز مهمی پرده بردارد و مدرک متقن و محکمی بر سایر مدارک این موضوع بیفزاید....

انجمن فرهنگ ایران باستان، دوره اول مهر 1343 شماره 3

 

دریافت مقاله

منبع: پرتال جامع علوم انسانی

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما