«الموت نامه»
|۱۳:۰,۱۳۹۶/۱۱/۱۴| بازدید : 480 بار

دبا: نخستین دفتر «الموت نامه» مجموعه 29 مقاله از استاد عنایت الله مجیدی در قلمرو سلسله های تاریخی، قلعه ها و استحکامات نظامی، رجال و نام آوران، سکه شناسی، آبادی ها روستاها و دهکده ها، امامزاده ها، سفالینه ها و سنگ قبرها منتشر شد.

سرزمین الموت بخش گسترده ای از شمال و شمال شرقی استان قزوین است که در دامنه کوه های سربه فلک کشیده البرز مرکزی و در کنار دره بزرگ شاهرود واقع است.

نام الموت در طی روزگاران به افسانه ها در پیوسته و آنچه که روند رازناکی الموت و حوادث تاریخی آن را تشدید کرده است، دوری گزیدن از پژوهش های روشمند تاریخی – فرهنگی و تن دادن به شنیده های مشهور ولی نامعتبر در یکصد سال اخیر است.

با ثبت دژ تاریخی حسن صباح در فهرست آثار ملی کشور و چندین فصل پیاپی کاوش های باستان شناسی در عرصه و حریم قلعه، بسیاری از زوایای پنهان آن آشکار و باطل بودن افسانه ها آشکار گشت و زمینه ثبت جهانی "منظر تاریخی – طبیعی دره الموت" فراهم آمد.

همزمان با پژوهش های میدانی، برای تبیین چند و چون تاریخ و فرهنگ الموت، مطالعات اسنادی نیز صورت پذیرفت. استاد فرزانه عنایت الله مجیدی با پایمردی و سختکوشی افزون بر تحقیق و تدوین «کتاب شناسی الموت» که به زودی منتشر خواهد شد، بر اساس شواهد میدانی و مکتوب، با نگارش مقالات ارزنده تحقیقی به روشنگری جنبه های مبهم و کمتر دیده شده الموت پرداخته است.

 

دفتر اول «الموت نامه» مجموعه مقالات عنایت الله مجیدی، در شمارگان 700 نسخه و با قیمت چهل هزار تومان توسط انتشارات سایه چاپ و منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما