دیدار و گفتگو با همایون کاتوزیان
|۱۲:۲۹,۱۳۹۵/۱۲/۲۳| بازدید : 271 بار

 

 پریسا احدیان : صبح روز پنجشنبه، نوزدهم اسفندماه سال یکهزار و سیصد و نود و پنج، هشتاد و دومین نشست کتابفروشی آینده با همراهی بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار و مجلۀ بخارا به دیدار و گفتگو با «دکتر همایون کاتوزیان» اختصاص داشت.

در ابتدا علی دهباشی ضمن خوشامدگویی به میهمانان حاضر در این جلسه گفت:

"مفتخریم به حضور شما در این مجلس. یکی از آرزوهای ما-بخارا و جلساتش- این بوده و هست که شبی از شب های بخارا به تجلیل از جنابعالی و جایگاه علمی، ادبی و فرهنگی شما بپردازیم. امروز به نصف این آرزو دست یافتیم. امیدواریم که استاد دعوت ما را بپذیرند و در سفر بعدی بتوانیم این شب را که بسیاری منتظرش هستند برگزار کنیم.  بارها و بارها در دیدارهای حضوری و پیام ایمیل و مکتوب از ما می خواهند و پرسش می کنند که چرا یک شب از شب های بخارا را به دکتر همایون کاتوزیان اختصاص نمی دهید؟ و پاسخ ما هم روشن است که سفرهای استاد بسیار کوتاه است.

خوشبختانه استاد ما، دکتر کاتوزیان در حوزه ی زبان فارسی یعنی ایران، افغانستان و تاجیکستان بسیار شناخته شده هستند و من در معرفی ایشان که البته صلاحیتش را هم ندارم، معاف هستم. چند ماه پیش در سفر به افغانستان دیدارهایی فرهنگی و ادبی که با نویسندگان، پژوهشگران، دانشجویان و استادان دانشگاه‌های شهرهای کابل و هرات داشتیم، از نزدیک مشاهده کردم که کتاب های استاد در میان جوانان و رجال ادب از پرخواننده ترین کتاب های فارسی است. در کتابفروشی های کابل و هرات نیز در قفسه های معین آثار استاد را جا داده بودند و هنگامی که از فروش و مراجعین صحبت شد، گفتند که مرتب سفارش دارند و از جاهای دورافتادۀ افغانستان همچون قشلاق اندر آب دریامیر و بدخشان و در تاجیکستان هم همینطور آثار استاد با استقبال مواجه شده است. در دنیای انگلیسی زبان هم که وضع ایشان روشن است. بسیاری از آثارشان را که به زبان انگلیسی نوشته اند، توسط معتبرترین ناشران منتشر شده است و خوشبختانه استاد از ترجمه ی آثارشان خوش شانس هستند و مترجمین فاضل و دانشمندی کتاب هایشان را به فارسی ترجمه کرده اند که مکرر تجدید چاپ شده است."

سردبیر مجلۀ بخارا در ادامه دربارۀ وجوه آثار دکتر کاتوزیان بیان داشت:

" دکتر کاتوزیان استادی چند وجهی هستند. معمولا اساتیدی که در چند زمینه کار می کنند در یکی از زمینه ها موفق می شوند و در بقیه زمینه ها درجۀ دوم و سوم می شوند و گاهی انسان نزد خود می گوید که ای کاش استاد مثلا فقط به تدریس می پرداختند یا در فلان موضوع فقط کار می کردند. اما دکتر کاتوزیان در هر زمینه که کتاب و مقاله نوشتند درجه ی اول بوده اند و این نظر بنده نیست که بگویند از سر ارادت شخصی است. قولی است که جملگی برآنند. شما ملاحظه بفرمایید کتابی که استاد در زمینۀ اقتصاد با عنوان «ایدئولوژی و روش در اقتصاد» به زبان انگلیسی نوشته اند چند دهه است که در دانشگاه های معتبر تدریس می شود و خوشبختانه به فارسی ترجمه شده است. یا کتاب «اقتصاد سیاسی ایران» از مشروطیت تا سلسله ی پهلوی استاد که به فارسی هم ترجمه شده است. یا بهتر است بگویم کتاب هایی که درباره ی تاریخ معاصر ایران و نهضت ملی شدن صنعت نفت تألیف کرده اند. امروزه هر دانشجو، استاد و پژوهشگری که بخواهد دربارۀ تاریخ معاصر ایران تحقیق کند، مقاله و کتاب بنویسد، بدون تردید آثار استاد در این زمینه از منابع درجۀ اولش محسوب می شود. صحبت از آثار تاریخی استاد به میان آمد. باید به کتابی که چند سال پیش به زبان انگلیسی تألیف کردند و دانشگاه ییل آن را منتشر کرد و مدتی بعد توسط دکتر حسین شهیدی (که یادش گرامی باد) به فارسی ترجمه شد، اشاره کنیم. کتاب "ایرانیان دوران باستان تا دورۀ معاصر" کتابی است جامع که به تاریخ ایران از آغاز امپراتوری پارسیان تا به امروز می پردازد. این کتاب فقط تاریخ نویسی به شیوه ی گذشتگان و  رسم معمول که می شناسیم نیست. بلکه موضوع این کتاب هم در "چیستی" تاریخ ایران و هم در "چگونگی" و "چرایی" آن است. دکتر کاتوزیان ملاحظاتی تطبیقی نیز میان تاریخ ایران و تاریخ اروپا در این کتاب انجام دادند که از جمله نشان دهند که جامعۀ ایران و تاریخ پر نقش و نگار آن با آنچه که در غرب گذشته تفاوت های مهمی داشته است."

مدیر مجلۀ بخارا در پایان سخنان در مورد حوزۀ هدایت شناسی و ادبیات کلاسیک ایران در تألیفات دکتر کاتوزیان اظهار داشت:

" زمینه های دیگری که استاد سالها ذهن مشغول آن بودند، آثار صادق هدایت است. بدون تردید هدایت شناسی به دو دوره تقسیم می شود. قبل و بعد از پژوهش های دکتر کاتوزیان. اولین کتاب استاد دربارۀ هدایت به زبان انگلیسی منتشر شد، که سال بعد با عنوان فارسی "صادق هدایت از افسانه تا واقعیت" به چاپ رسید. کتاب های "دربارۀ بوف کور" و "هدایت و مرگ نویسنده" و مقالاتی دیگر که امروز مرجع اصل هدایت شناسان است. دکتر کاتوزیان با تسلطی که به نقد ادبی مغرب زمین دارد و مطالعۀ دقیق آثار هدایت ما را به درکی جدید و عمیق به آثار هدایت می رساند.

زمینۀ دیگر ادبیات کلاسیک زبان فارسی است. به‌ویژه سعدی شناسی استاد است. کتاب های «سعدی شاعر عشق و زندگی»، «عاشقی های سعدی» و مقالات دیگر. انتخاب سعدی نیز در دوره ای که ما نیاز به خردورزی داریم مفهومی خاص یافته است.

فرصت پرداختن به زمینه هایی دیگر که استاد درباره اش کار کرده اند، نیست. امایک اشاره هم به شاعری استاد داشته باشم و جلسه را آغاز کنیم. ما در مجلۀ کلک و بخارا افتخار این را داشتیم که اولین شعرهایی که استاد منتشر می کردند را چاپ کنیم. کتاب های «خشت خام» و «گفتندش آن مثنوی تأخیر شد» دو کتابی است که تا کنون در تجربه های شعری استاد منتشر شدند. اما در اینجا از لطفی که استاد در طی بیست و هفت سال گذشته در دورۀ انتشار کلک و بخارا همواره به ما داشتند، بگویم که شک ندارم از جمله اعتباری که ما بدست آوردیم چاپ مقالات استاد بود که همواره بی دریغ در اختیار ما قرار می دادند."

سپس علی دهباشی ضمن گرامیداشت یاد و خاطرۀ زنده یاد ایرج افشار در ششمین سالگرد خاموشی وی، گفت:

"ااین روزها ششمین سالگرد درگذشت ایشان است و هیچگاه ندیدن ایشان را باور نکردیم و نمی کنیم. نام و یاد استاد ایرج افشار در تمام آنچه که مربوط به فرهنگ ایران است و در سراسر دنیا وجود دارد، زنده است. اگر بودند یکی از آرزوهای اشان برگزاری این مجلس برای جناب دکتر کاتوزیان بود. و با توجه به ارادتی که شخصا به ایشان و آثارشان داشتند، قطعا سخنران نخست جلسۀ ما بودند. یادشان گرامی!"

در ادامه علی دهباشی از دکتر همایون کاتوزیان و دکتر صادق زیباکلام دعوت کرد تا در نشستی به گفتگو بپردازند.

*******

علی دهباشی: لطفا از گذشتۀ خود  و از محیط کودکی و نوجوانی و جوانی برایمان بگویید؟

همایون کاتوزیان: به قول آل احمد در مورد مثلا احوالات، من از سنین خیلی پایین به فرهنگ، ادب، علم و هنر علاقۀ مفرطی پیدا کردم. در دبیرستان البرز درس خواندم و در آن زمان باید یکی از سه رشتۀ تخصصی: ریاضی، علوم طبیعی، و ادبی را انتخاب می کردیم. مدرسۀ البرز رشتۀ ادبی نداشت و من هم حاضر نبودم از آن مدرسه انصراف دهم. به رشتۀ طبیعی علاقه داشتم و در آن زمان به فکر این بودم که پزشکی بخوانم. در این رشته درس خواندم و تا قبل از گرفتن دیپلم مسئله‌ای برایم وجود نداشت. خب من تاریخ و ادبیات و آثار کلاسیک فارسی می خواندم و می خواستم به دانشکدۀ پزشکی هم بروم. اما بعد از پایان دوره و پذیرش در دانشگاه تهران به چندین دلیل که مهمترین دلیلش این بود که اگر من بخواهم این رشته را به طور جدی ادامه فرصتی برای پرداختن به مسائل دیگر نخواهد بود، رشتۀ پزشکی را رها کردم. گرچه در خانواده ام دیوانه نامیده شدم. برای اینکه آن زمان راه یافتن به مدرسۀ پزشکی بسیار بسیار مشکل بود و مهمترین توفیق برای نوجوان محسوب می شد. و بسیاری، پشتِ درِ دانشکدۀ پزشکی اشک می ریختند که شاید راهی برای تحصیل در این مکان بیابند. داوطلبانه این رشته را رها کردم و از یک دانشجوی پزشکی که در محافل فرهنگی و روشنفکری درجۀ یک تهران رفت و آمد داشت به دانشجویی تبدیل شدم در لندن که به تحصیل در رشته های علوم اجتماعی و اقتصاد می پرداخت. در کنار این ها ادبیات را با خود حمل می کردم. به علوم اجتماعی علاقه مند بودم اما مردد بودم که از این علوم رشتۀ اقتصاد را بخوانم یا جامعه شناسی. با خود فکر کردم اگر جامعه شناسی بخوانم از اقتصاد بازمی مانم و از آنجا که اقتصاد رشتۀ مشکلی است باید سر کلاس رفت و به طور آکادمیک این رشته را خواند. اقتصاد خواندم. همین شد که اقتصاددان و مشغول تدریس در دانشگاه های گوناگون انگلستان شدم. در این دوره که پست دائمی در دانشگاه کنت داشتم گاهی به عنوان استاد مدعو به دانشگاه های دیگر هم می رفتم. همانند دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس یا مک مستر کانادا و دانشگاه آکسفورد تدریس کردم. سرانجام در طول بیست سال خواندن اقتصاد و تدریس و مطالعه در مورد اقتصاد محض مقاله و کتاب نوشتم. اما این علاقه تلنبار شده بود و فرصت می خواست.

در کنار رشتۀ اقتصاد به تحقیق و تألیف در زندگی و آثار صادق هدایت پرداختم و اول بار به زبان انگلیسی این آثار منتشر شد. همچنین دربارۀ مصدق و نهضت ملی هم تحقیقاتی انجام دادم. این بود که به این نتیجه رسیدم که اقتصاد را طلاق بدهم و این دومین ریسک بزرگ زندگی من بود. با اینکه می توانستم تا بازنشستگی در این پست باقی بمانم، تصمیم گرفتم تمام وقت خود را صرف این رشته ها بکنم. از جمله: ادبیات مدرن و ادبیات کلاسیک فارسی، تاریخ معاصر و تاریخ ایران، اقتصاد سیاسی ایران و دولت و جامعه در  ایران که در این کتاب ها به طور جدی به دنبال تحقیق در دو موضوعی رفتم که در ایران شهرت عام داشتند و من با توجه به اکثریت اسناد موجود انگلیسی و فارسی اثبات کردم که اینگونه نبوده است. به عنوان نمونه موضوع قرارداد 1919 بود که از آن به عنوان قرارداد استعمار ایران یاد می کردند. می خواستم آن را بررسی کنم و واقعیت را دریابم. خب اثبات کردم که اینگونه نبوده است.... دیگری کودتای سوم اسفند 1299 را بررسی کردم. چراکه همه می خواستند اثبات کنند که پادشاهی رضاخان برنامه ریزی دولت انگلستان بود. خب در این راه به این نتیجه رسیدم که کودتا را دولت انگلیس طرح ریزی نکرد بلکه این اتفاق با کمک برخی از دیپلمات های انگلیسی در ایران و افسرهای آن ها انجام شد و حتی دولتشان حیرت زده بود و شروع به بازخواست از کارمندان خود در ایران کرد. به هر حال با ذکر این مورد می خواستم بگویم که این نمونه هایی از مطالبی بود که ذهن مرا به کنجکاوی واداشت و به دنبال مسائلی رفتم که معضلی بودند و به جای اینکه فرض کنم مطالعاتی که در موردشان وجود دارد حقیقت دارد به دنبال بررسی این عناوین رفتم. و خب شنا کردن برخلاف جریان آب در کارهای تحقیق کار آسانی نیست.

 

علی دهباشی: دربارۀ دکتر عنایت و دوران آشناییتان با ایشان برایمان بگویید؟

همایون کاتوزیان: با حمید عنایت دو ماه بعد از سفر به لندن آشنا شدم و با اینکه حمید ده سال از من بزرگتر بود، یک دوستی فوق العاده نزدیکی بین ما پیش آمد. ما از هم نشینی و گفت و گو با هم لذت می بریدم. حمید وقتی دکتری خود را از مدرسۀ سیاسی لندن گرفت به مدت سه سال در رادیو  استخدام شد. من هم گاهی به عنوان نویسندۀ خارجی در این بخش بودم. برخی مقالات را تهیه می کردم و با سرپرستی حمید پخش می کردیم. بعد ایشان به دانشگاه خارطوم در سودان رفت و با وجود قرارداد دوساله اش با این مرکز پس از یک سال به ایران آمد و در دانشگاه تهران پستی به او پیشنهاد شد. در این مدت به صورت مکاتبه ای با هم در ارتباط بودیم تا اینکه در سال 1972 من به آکسفورد دعوت شدم. او هم دعوتی داشت و بعد از سال ها یکدیگر را ملاقات کردیم. چند ماهی با هم بودیم. تا اینکه حمید کتاب معروف خود «اندیشۀ سیاسی در اسلام معاصر» را نوشت. که کتاب معتبری است. اما خب ناگهان درگذشت و از دست ما رفت.

 

علی دهباشی: رسیدن به تز جامعۀ کوتاه مدت ناشی از چه تفکری بوده است؟

همایون کاتوزیان: این یک کار تطبیقی است. یعنی اگر مسئلۀ قیاس با اروپا نبود من به این نتیجه نمی رسیدم. صرف مطالعۀ تاریخ ایران این نتیجه حاصل نمی شد. چون بدیهی است که شخص به برخی اطلاعات تاریخی عادت دارد و تاریخ جامعه را با اطلاعات داده شده همانطور که هست و بوده می پذیرد و قیاس می کند. اما من چون در این مورد در کار مطالعۀ جامعه شناسی تاریخ ایران را در قیاس با جامعۀ اروپایی بررسی کردم، متوجه شدم که اروپا جامعۀ بلند مدت و ایران جامعۀ کوتاه مدتی است. و دلیل اصلی این است که چون در چهارچوب حکومت استبدادی تا مشروطه قانون وجود نداشته، در نتیجه حکومت خودسرانه بوده است. اعم از کسی که پادشاه و در رأس حکومت بود و عده ای زیر دستان بودند. گاهی این ها خودسرانه عمل می کردند و آیندۀ حکومتی و اعمال سران قابل پیش بینی نبود. امنیت و ثبات سیاسی بسیار محدود بود. صد و پنجاه سال پیش یک مردی که صبح از منزل بیرون می آمد، نمی دانست که آخر شب وزیر می شود یا چهار شقّه اش می کنند و به چهار دروازۀ شهر آویزان! هر دو ممکن بود. یا اینکه در جامعۀ ایران یکی یک سال تاجر بود و در سال های بعد وزیر و اما شاید سال های بعد به زندان می افتاد! این ها مثال هایی از کوتاه مدت بودن جامعۀ ایران است! ما در اروپا طبقات بالایی داشتیم که دولت از آن ها ناشی می شد و نسل اندر نسل دارای پدر و پسر و ... حقوق خاصی و شکل کلاسیک فئودالی بودند که بعدها این سیستم ادامه یافت. بنابراین آینده در حدود ممکن برای بشریت قابل پیش بینی بود. اما در ایران طبقات بالا وابسته به دولت بودند و صدراعظم رعیت پادشاه بود. هیچ تفاوتی میان صدراعظم و شاهزاده و یک روستایی نبود. همه رعیت بودند و جان و مالشان در اختیار حاکم بود. که اگر اراده می کرد و قدرتش را داشت حذفشان می کرد. قانونی برای عدم آن وجود نداشت. در نتیجه در جامعه عمومیت پیدا کرد به حدی که در این سیستم افق دید جامعه و افرادش کوتاه است. به طور مثال افرادی که مغازۀ شیرینی پزی باز می کنند  و با شادمانی می گویند که تا دو سال دیگر سود خواهیم کرد! و این یعنی افق سرمایه گذاری امان دو سال است. بعد از آن هر چه شد، شد. ضرب المثلی داریم که سیب را بیندازیم بالا ده تا چرخ می خورد و پایین می آید! و این اصل مطلب جامعۀ کوتاه مدت است. تاریخ ایران تاریخ بلندی بوده است ولی مرکب از این کوتاه مدت های به هم پیوسته است. در حالیکه در اروپا ما شاهد جامعه ای با تاریخ بلند مدت های به هم پیوسته هستیم.

در این بین، دکتر صادق زیبا کلام دربارۀ شخصیت دکتر کاتوزیان و آثار وی گفت:

"من با استاد کاتوزیان در اوایل دهۀ شصت که من هم از فنی گری بریده و وارد حوزۀ علوم انسانی شده بودم آشنا شدم و زمانی که دست اندر کار نوشتن رسالۀ دکتری بودم بیشتر با کارهایشان آشنایی یافتم. اگر بخواهم خیلی خلاصه در مورد ایشان صحبت کنم باید بگویم که به عنوان یک شخص کوچکتر سه ویژگی برای ایشان دارم:

اولین این هست که جناب دکتر تنها در تاریخ و جامعه شناسی سیاسی و شناخت جامعۀ ایران خلاصه نمی شوند؛ بلکه در ادبیات هم دستی بر قلم دارند. و این دست، دستِ آماتور نیست. دست جدی و آکادمیک است. در مورد هدایت هنوز هم پس از گذشت سال ها فکر می کنم جدی ترین مطالبی به قلم ایشان بوده است. امروز هم که در مورد سعدی متمرکز شده اند. ما در ایران کسی را نداریم که مورخ باشد و استاد علوم سیاسی. ولی در عین حال در ادبیات ایران هم شایستگی داشته باشد. ویژگی دوم استاد کاتوزیان این است که نوشته های ایشان هیچ سنخیت و نسبتی با مارکسیسم پیدا نمی کند. به هیچ وجه نخواسته اند که مشروطه و سلسله پهلوی و ... را در چهارچوب انگاره های مارکسیستی تجزیه و تحلیل کنند (کاری که بسیار باب هست).

ویژگی سوم ایشان این است که نوعی جسارت و شهامت دارند که من کمتر در دیگر نویسندگان دیده ام. تسلیم آن چیزی که همه می گویند که درست است، نمی شوند. قرارداد  1919 و کودتای 1299 ه.ش را به خوبی تحت بررسی قرار دادند و به نتایجی جدیدی رسیدند. به نظر من این شهامت آکادمیک بسیار ارزنده است و ما کم داریم کسانی آمده باشند که برخلاف مطالعات موجود که می گوید زمین کروی است بگویند که زمین روی شاخ گاو قرار دارد و با این تفکر پیش رفته باشد و بخواهد این تناقض را ثابت کند. خب علم اینگونه جلو می رود. ممکن است که ما با ایشان در تجزیه و تحلیلشان هم عقیده نباشیم اما یک نکتۀ مهم در مورد تئوری تاریخ ایشان درست است که این وقایع تاریخی ارتباطی به عالم بیرون نداشته است و این استبداد محصول مناسبات تاریخی خود جامعۀ ایران بوده است. باید این مطلب مورد بررسی قرار گیرد. ایشان تلاش می کند که نشان دهد نه کسی دخالت در این مسائل داشته و نه قسمت این بوده است؛ بلکه این محصول مناسبات تاریخی جامعۀ ایران بوده است. حتی ایشان به تحلیل محبوبیت برخی از شخصیت های تاریخی همچون امیرکبیر و ... پرداخته است."

 

علی دهباشی: مرحوم آل احمد ضمن بیان نظر مرحوم اقبال مبتنی بر گذر زمان بر حادثه ای تاریخی و سپس نگارش آن (نوشتن تاریخ یک جامعه بعد از گذشت صد سال از آن) دیدگاه خود را مبنی بر رُجحان نگارش تاریخ در زمان وقوع حوادث مطرح می کند. حال نظر و روش و مبنای شما برای نوشتن و تحلیل تاریخ چیست؟

همایون کاتوزیان: گمان می کنم این نکته در مقالۀ «سرکۀ نقد یا حلوای تاریخ؟» ایشان است. و جالب اینکه این بحث جوابی برای من بود. زمان جوانی در ملاقات با آل احمد بحث هایی داشتیم و قبل انتشار این مقاله را خواندم و در ضمن این بحث، ایرادهایی به برخورد او با تاریخ گرفتم. من معتقدم که طول زمان کمک بزرگی برای روش های نسبتا صحیح تر ما از تاریخ است. یعنی اینکه در گرماگرم حوادث عواملی وجود دارند که سبب عدم اشراف به کل حوادث و متغیرها می شوند. چون شخص خود مسائل را تجربه کرده است و قضاوت های فوری و جاری احساسات بیشتر در این روش دخالت دارد تا در قضاوت هایی که بعد از گذشتن یک زمانی می شود. گرچه این مسائل گاهی ادامه دار است و گاهی دربارۀ اتفاقات چند صد سال پیش هم غیرت افراد را می بینیم. ولی به طور کلی با فاصلۀ بیشتر قضاوت نسبتا صحیح تری در مورد حوادث تاریخی می توان داشت.

 

علی دهباشی: در مورد آثار جمالزاده و ارتباط سالیان سال با ایشان و کتابی که مورد استاد نوشته اید بگویید و اینکه ایشان را چگونه یافتید؟

همایون کاتوزیان: از نظر شخصیت که ایشان بسیار دوست داشتنی و شیرین زبان و مهربان بود و بد کسی را نمی گفت. فروتن و صمیمی و سخت دلبستۀ ایران بود.  یک حالت کشش و گریز نسبت به ایران داشت. و تمام زندگی خود را صرف ایران و ادبیات این کشور می کرد. حتی در هر شماره از مجلۀ سخن (زمان دکتر خانلری) یک نقد ادبی از او منتشر می شد. داستان نویس و محقق در زمینۀ فرهنگ و تاریخ ایران بود. ولی از طرف دیگر نسبت به این کشور حالت گریز داشت. این وحشت ناشی از دو چیز بود: یکی قتل پدرش که زمان اقامت در بیروت خبر قتل پدرش را به او دادند و خود به من گفت که بعد از کشته شدن پدر نامه ای از او دریافت کردم که نوشته بود:"من در زندان بروجرد هستم و راه من را ادامه بده!" این تأثیر بسیاری بر روی او داشت. دوم شکستی که در هرج و مرج انقلاب مشروطه رخ داد. او بچۀ انقلاب مشروطه بود و هر جا که پدرش می رفت او هم همراهش بود. همۀ این نخبگان مشروطه را می شناخت. از تقی زاده که تا آخر عمر با او دوست بودند تا بسیاری دیگر. و این تأثیر نا مطلوبی بر روی او داشت و فکر می کرد کاری از دستمان بر نمی آید جز کار فرهنگی و ادبی!

 

علی دهباشی: دربارۀ کتاب عاشقی های سعدی که به تازگی در ایران منتشر شده است، برایمان بگویید. چاپ انگلیسی این اثر مصور بوده است و اما چاپ فارسی اینگونه نیست. علت خاصی داشته است؟ در مورد ترجمۀ شعر سعدی به انگلیسی چه روشی را انتخاب کردید؟

همایون کاتوزیان: تصاویر مینیاتورهای کتاب را خانم هنرمند برجسته ای که عضو دانشگاه کلمبیا هستند کشیده اند و این مینایاتورها اورجینال هستند. انتشار آن را در انگلستان ترتیب دادیم. به دو مؤسسۀ فرهنگی نیکوکاری ایران رجوع کردم و درخواست نامه فرستادم و گفتم حیف است که بعد سال ها که از سعدی غزل چاپ می شود، به شکل کتاب وزینی منتشر نشود. آن ها موافقت کردند و کمک مالی شد. چرا که ناشر انگلیسی هم نمی توانست این هزینه را پرداخت کند. اما در ایران آقای رمضانی مدیر نشر مرکز گفتند که اگر بخواهیم این کتاب را  به صورت مصور منتشر کنیم، قیمت بالایی خواهد داشت و با توجه به اینکه مخاطب این کتاب دانشجوها هستند تهیه اش برایشان مشکل خواهد بود. بهتر است که تصاویر را نگذاریم. من موافقت کردم.

اما در مورد بخش ترجمه باید بگویم که برگردان شعر در هر زبانی کار دشواری است. و نه فقط تسلط کامل به هر دو زبان لازم است، بلکه تسلط به ادبیات هر دو زبان واجب است. شعر تنها زبان فارسی نیست بلکه دارای محتوای ادبی است. در این کار چند غزل ترجمه شده به زبان انگلیسی از سعدی را جمع آوری کردم که چنگی به دل نمی زد. فقط شخصی سه چهارم این غزل ها را به شکل تحت الفظی ترجمه کرده بود. از دیگر خصوصیات این ترجمه ها این بود که ترتیب معانی را رعایت نمی کردند. آنچه توانستم انجام دهم این بود که که اولا ترجمه ام به گفتۀ شاعر نزدیک باشد و تا حد امکان برخی از ابزار ادبی همچون: وزن و قافیه و ... رعایت گردد. گرچه نتیجه در ترجمۀ شعر همیشه مطلوب نیست. ولی من خیلی کار کردم و گاهی می شد یک غزل را بارها ترجمه می کردم تا راضی شوم.

در بخش دوم این نشست، دکتر همایون کاتوزیان به سؤالات دانشجویان و حاضرین پاسخ گفت:

- در مورد خلیل ملکی و آشنایی با ایشان برایمان بگویید.

همایون کاتوزیان: باید بگویم که در همان دورانی که در دانشکدۀ پزشکی بودم بدون واسطه با ملکی آشنا شدم. تصمیم گرفتم به دیدن او بروم و همان زمان با دکتر کریم سنجابی و دکتر غلامحسین صدیقی در تماس بودم. منتهی از میان این سه تن، ملکی تأثیر بسیاری بر روی من گذاشت. او صفات و خصوصیاتی داشت که کم پیدا می شود. ایشان بعد از مدت کوتاهی از ایران به انگلستان مهاجرت کرد. اما در همان مدت کوتاه رابطۀ ما ادامه داشت و من کارهای او را دنبال می کردم. من و یکی از دوستان آن زمان در دورانی که ملکی در زندان بود توسط جلال آل احمد که به ملاقاتش می رفت به ایشان پیام دادیم که خاطرات خود را بنویسید. ایشان پذیرفت. این خاطرات را نوشت اما به سرانجام نرساند و دلیل این را هم نمی دانم! بعد از آزادی و درگذشت او دست نویس ها را به آل احمد داده بود و ایشان هم چند ماه بعد درگذشت.خانم دانشور این ها را به من دادند و من در آستانۀ انقلاب تصحیح کردم و مقدمه ای طولانی بر روی آن گذاشتم و اسناد و مدارکی را ضمیمه کردم و توسط آقای دهباشی به صورت خاطرات سیاسی خلیل ملکی منتشر شد.

 

- به نظر می رسد که جامعۀ کوتاه مدت ایران محصول نظام سیاسی کوتاه مدت است. نظر شما در مورد این موضوع چیست؟

همایون کاتوزیان: کوتاه بودن از مختصات جامعه است. شما در هر حوزه ای خواه سیاسی و خواه علمی آن را می بینید. ابن سینا سال ها پیش پدید آمده است و تنها کتاب شفا به همانگونه که او نوشته است تکرار می شود و باقی است. یعنی به طوری دیگر مطرح نشده که مطالعاتش گسترش یابد. این است که بخش کوتاه مدتی همیشه وجود داشته است. ولیکن در هر مرحله ای از زمان تداوم نداشته است. حتی مالکیت زمین ها بعد چند نسل تغییر می کند.

 

- تضاد ملت و دولت در ایران بازسازی می شود و گویی ملت هست که دولتی را بوجود می آورد و در واقع ضد خود را بیان می کند؟

همایون کاتوزیان: در مورد تضاد دولت و ملت یکی از نخستین کسانی بودم که این مسئله را مطرح کردم. و آن اینکه برخلاف تصور، ملت خود در عدم حس مسئولیت اجتماعی دخالت دارد. مثلا در رانندگی  و احترام به حقوق یکدیگر درجامعه برخلاف برخورد ما در حوزۀ آشنایان و دوستان که در برابرشان ایثار می کنیم، این گونه نیستیم. این تضاد ناشی از این است که در گذشته های ما بر این بارو بودند که پادشاه را خدا محسوب می کرده و در نتیجه او پاسخگو به هیچکس نبوده است. اگر این صاحب دولت ظلم و می کرد و خداوند خود معزولش می داشت و اما در واقعیت او به اعتراض ملت بود که از میان می رفت. در این دولت ها چون ملت هیچ حقوقی نداشت پس مسئولیتی را نیز حس نمی کرد. شما وقتی احساس مسئولیت می کنید که حقوق مستقلی داشته باشید. ما دو انقلاب بزرگ داشتیم. انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی. در هر دو با وجود تفاوت های زیادی که میانشان بوده است اما در یک چیز مشترک بوده اند و آن قیام ملت بر ضد دولت بوده و قیام یک طبقه بر ضد طبقۀ دیگر نبوده است. همۀ اقشار با هر ایدئولوژی و سطحی در انقلاب شرکت کردند.

 

- شما از شاگردان البرز بودید. در مورد دکتر مجتهدی برایمان بگویید.

همایون کاتوزیان: دکتر مجتهدی نیاز زیادی به توصیف ندارند. آدم بسیار جدی، دلسوز، خدمتگزار و درستکار بودند. از همان درآمد و مخارجی که مدرسۀ البرز داشت، نهایت کوششان را می کردند که در آمد را به بهترین شکل ممکن سامان دهند. شخص زحمتکش و لایقی بودند. اما گاهی یک دندگی هایی هم داشتند که باعث اعتصاب می شد. بین او و گاهی برخی معلمان درگیری هایی پیش می آمد. به یاد دارم که شنیدم مجتهدی با یکی برخورد کرده و معلم قهر کرده بود. و معاون مدرسه میر اسدالله ماکویی که نقش سازنده ای داشت، وساطت کرده بود که این ها با هم آشتی کنند. مجتهدی گفته بود که سوء تفاهم شد و شخص مقابل پاسخ داده بود که خیر سوء فهم شد.

 

- کتاب طنز در مورد صادق هدایت است که آن هم جدیدا منتشر شد و خیلی دیر این کتاب به دست مخاطبان ایرانی رسید آیا مطابق با متن اصلی شماست؟

همایون کاتوزیان: بیست و پنج سال پیش کتاب را نوشتم. این را به آقای رمضانی، نشر مرکز فرستادم و پس از کارهای اولیه مجوز نگرفت. این ماند تا سال  2003 که در سدۀ تولد هدایت، یک کنفرانس بین المللی در دانشگاه آکسفورد با عنوان نقد و بررسی و زندگی و آثارش ترتیب دادم. در آن زمان یک ناشر ایرانی به نام آرش در سوئد از جایی خبر دار شده بود که من چنین دست نوشته ای دارم. به من پیشنهاد چاپ داد. من هم این کار را دادم و او منتشر کرد. ولی تنها چاپ شد و به طور عمومی پخش نشد. خواننده های بسیار محدودی داشت. تا اینکه در کتاب ایران نامه که در تورنتو این کار را چاپ کردیم. ناشر ایرانی کتاب به دستش رسید و تماس گرفت و خواست این را منتشر کند و برای مجوز هم چندین مورد ممیزی داشتیم که موارد کم اهمیتی بودند و چندان در محتوی و ترکیب کتاب تأثیر منفی نداشتند.

 

- دربارۀ مجلۀ “IRANIAN STAUDIES” و سردبیری این بخش بگویید؟

همایون کاتوزیان: این مجله در حدود پنجاه سال پیش شروع به انتشار کرد. در سال 2003 من به سردبیری این مجله انتخاب شدم. یکی از مشکلات آن این بود که انتشار مرتبی نداشت. من که سردبیر شدم، تصمیم گرفتم زمان انتشار آن را منظم کنم. دو سه سالی که گذشت به صورت فصلنامه بود و چند سال بعد از آن به صورت دو ماهنامه چاپ می شد. و در این فاصله مجله عضو آی. اس. آی شد. و بعد هم قرار داد خوبی با ناشر در سال 2011 بستیم که دغدغه های مالی ما را از بین برد. تا در حدود دو ماه پیش من نشریه را به آقای دکتر علی قیصری واگذار کردم.

 

- ما فرهنگ بلند مدتی در ایران داریم و این فرهنگ در جامعه ادامه دارد. پس تعریفی که شما در مورد جامعۀ کوتاه مدت مطرح می سازید ما نسبت به فرهنگ بلند مدت ما دچار تناقض نیست؟

همایون کاتوزیان: در این تعریف معمولا اشخاص دچار سوء تفاهم می شوند. بله شعر گفته می شود و تابلو کشیده شده و هر روز حکومتی بوده است. اگر منظور شما از تداوم این است بله البته که بوده و خواهد بود. اما تعریف من از جامعۀ کوتاه مدت این است که ما دوره های بلند مدتی از نظر سیاسی و اجتماعی نداشتیم. یک چیزی معادل دورۀ رنسانس یا معادل دورۀ فئودالی نداریم. معادل قرن ها انباشت سرمایۀ بلند مدت که یکی از اصول توسعه در غرب می باشد. منظور من از این تز این ها است نه عدم تداوم فرهنگی.

در واپسین لحظات این نشست، آخرین اثر منتشر شدۀ انتشارات بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار به میهمان این نشست کتابفروشی آینده اهدا شد.

پایان این مجلس، به جلسۀ امضای کتاب با حضور دکتر همایون کاتوزیان و جمعی از دوست داران آثار ایشان اختصاص یافت.

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما