سیدحسن خمینی: دوره ولایتی دوره‌ای خوب برای دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود
|۸:۵۳,۱۳۹۵/۱۲/۲۱| بازدید : 496 بار

 

اجلاس هفتادم دانشگاه آزاد اسلامی در حالی برگزار شد که پدر معنوی این دانشگاه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نیز به‌عنوان رئیس هیات‌موسس و هیات‌امنا در این همایش و کمیسیون تخصصی آن حضوری فعال داشت و سخنران مراسم افتتاحیه این اجلاس بود، اما امسال با اتفاق ناگواری که در ماه‌های اخیر رخ داد و دانشگاه آزاد اسلامی اصلی‌ترین ستون خود را از دست داد، سیدحسن خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی و عضو هیات‌موسس و هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی در آیین اختتامیه هفتادویکمین شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی که پیش‌ازظهر دیروز در سالن شهیدمطهری سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد، سخنرانی کرد. سیدحسن خمینی در سخنرانی خود در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی گفت: «نام دانشگاه آزاد اسلامی با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی گره خورده و تاسیس این دانشگاه نشان‌دهنده نوع نگاه ایشان در آن زمان به دانشگاه بود.» نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در ادامه سخنرانی خود به طرح مباحثی درباره حضور مثبت آقای ولایتی به‌عنوان رئیس هیات‌امنا و هیات‌موسس، مدیریت دانشگاه، وضعیت فرهنگی، اهمیت ماندن در مسیر عدالت و اعتدال، حساسیت آیت‌الله هاشمی نسبت به مدیریت دانشگاه و... پرداخت و گفت: «امروزه دانشگاه آزاد اسلامی حدود 40 درصد بار آموزش عالی را برعهده دارد و رتبه علمی‌اش در سطح جهان به 155 رسیده است.»

 حمایت آیت‌الله هاشمی، ولایتی و هیات امنا سرمایه میرزاده است
عضو هیــات‌مـــوسس و هیات‌امنــای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دوره علی‌اکبر ولایتی دوره‌ای خوب برای دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود، گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی آرامش خوبی دارد و جا دارد از آقای ولایتی هم تشکر کنم. ایشان از خانواده دانشگاه بوده و همیشه هم با آیت‌الله هاشمی ارتباط خوبی داشته و هم دانشگاه را بر مدار پیش می‌برد. حضور ایشان را مغتنم می‌شماریم و مطمئنم دوره هیات‌امنا و هیات‌موسس ایشان دوره کارهای بزرگی خواهد بود و بحمدالله در جلسه‌ای که برگزار شد از تیم ریاست دانشگاه آزاد اسلامی تقدیر کرد و این سرمایه بزرگی برای آقای میرزاده است که هم حمایت آیت‌الله هاشمی را داشتند و هم حمایت هیات‌امنا و ولایتی را دارند و من مطمئن هستم که دوره آقای ولایتی دوره‌ای خوب برای دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود.»

 تاکید آیت‌الله هاشمی بر مدیریت میرزاده
فرزند یادگار امام‌خمینی(ره) افزود: «بحمدالله مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی در سال‌های اخیر با حسن تدبیری که آقای هاشمی داشتند، مدیریت خوبی پیدا کرده است. یادم می‌آید شاید تقریبا پنج شش‌ماه پیش بود که ما دوبه‌دو محضر ایشان بودیم، ایشان گفت: واقعا ما چه کسی را می‌توانستیم پیدا کنیم که دانشگاه را از مرز ضرر‌دهی به سوددهی برسانیم؟ آقای هاشمی به‌شدت نسبت به مدیریت آقای میرزاده حساسیت داشتند، اهمیت می‌دادند و تاکید آقای داشتند؛ واقعیت هم این است که دانشگاه در دوره برادر بزرگوارمان، آقای میرزاده رشد بسیار خوبی داشته و کارهای بسیار بزرگی صورت گرفته و مژده هم داده‌اند که تا سه سال آینده ان‌شاءالله رتبه دانشگاه را به زیر 100 بیاورند.» عضو هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی، ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشگاه یکپارچه است که ان‌شاءالله با عظمت خودش به یک رتبه خوب برسد و امیدواریم این دانشگاه بتواند این نقطه را قابل دستیابی کند.» او با اشاره به بحث پژوهش و مباحث مطرح‌شده در این خصوص گفت: «مرتبا گفته می‌شود که باید بودجه پژوهش را بالا ببریم، اما بحث این است که ما در چه حوزه‌هایی باید پژوهش کنیم؟ بزرگان فن گفته‌اند انسان فرهیخته و فرزانه به دنبال سوالاتی که به دردش نمی‌خورد، نمی‌رود. ممکن است ما در برخی حوزه‌ها تحقیق کنیم، اما نتیجه‌ای که به دست می‌آید، فایده‌ای در امروز و فردای ما نداشته باشد.» عضو هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به سوالاتی که بعضا مطرح شده و برخی به دنبال جواب آن هستند، گفت: «مثلا می‌پرسند اگر موش در دریاچه نمک بیفتد، چه می‌شود؟ یا مثلا در قطب شمال و جنوب که 6 ماه شب است و 6 ماه روز، تکلیف نماز و روزه چه می‌شود؟ اینها سوالاتی نیست که افراد فرهیخته و فرزانه به دنبال آن بروند؛ پژوهش باید فرقی به حال ما داشته باشد و بتوان جواب آن را به کار بست. مجموعه دانشگاه‌ها باید به سراغ تحقیقاتی بروند که نخواهد در پستوی دانشگاه خاک بخورد، باید ببینیم که درد جامعه چیست و به دنبال آن برویم؛ طرحی چند سال پیش به نام دکتری پژوهش‌محور آمد که به نتیجه نرسید.»

 وابستگی دانشگاه به شهریه کم شده است
سیدحسن خمینی با بیان اینکه امسال طبق آماری که میرزاده داد، وابستگی دانشگاه به شهریه کم شده و ما 14 درصد به غیرشهریه متکی شده‌ایم و این کار بزرگی است، گفت: «به نظرم امتیاز روسای واحدها دیگر نباید به تعداد دانشجو، درآمد، کار ساختمانی و... باشد، مهم این است که یک رئیس دانشگاه چه مقدار توانسته پژوهش ثمردار انجام دهد.» او افزود: «روسای دانشگاه‌ها باید بگویند که در پایان یک بازه زمانی معین چقدر توانسته‌اند این مهم را در مجموعه خود فراهم کنند. البته کسی از یک دانشگاه کوچک، انتظارات یک دانشگاه جامع را ندارد و من فکر می‌کنم این مهم در روحیه میرزاده بوده و همین ما را امیدوار می‌کند که در سال‌های آینده بتوانیم به درجات بهتری برسیم.»

 مواظب باشیم از مسیر اعتدال خارج نشویم
فرزند یادگار امام راحل با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با سیاست آیت‌الله هاشمی و نوع نگاه ایشان شکل گرفت، گفت: «خلاصه‌کردن شخصیتی مانند آیت‌الله هاشمی کار سختی است، اما اگر ما بخواهیم ایشان را در یک نقطه خلاصه کنیم، عبارت است از اعتدال؛ اعتدال یعنی عدالت‌ورزی و عدالت، یعنی حد وسط بین افراط و تفریط. ما نه باید گرفتار تندروی‌های افراطی شویم و نه گرفتار بازماندگی‌های تفریطی. این‌طور نیست که کسی بتواند همه مردم را در همه ابعاد راضی کند. به هر حال یکی خوشش می‌آید و یکی نه، دل همه انسان‌ها یک‌طور نیست اما باید مواظب باشیم که از مسیر اعتدال خارج نشویم.» او با تاکید بر اینکه نباید زیر بار تحریک‌ها برویم، گفت: «بی‌سیاست‌ترین مدیر کسی است که از فحش می‌ترسد و قیمتش اندازه حرف مفت است. یک‌بار به آیت‌الله هاشمی گفتم فرق الان با گذشته این است که قبلا این حرف‌ها را مردم درباره ما در خانه می‌زدند، حالا یک دکمه اینترت را هم می‌زنند و می‌فرستند روی سایت و ما از آنها باخبر می‌شویم و بالاخره عادت می‌کنیم، کمااینکه عادت هم کرده‌ایم.»

 بعضی برای اینکه بگویند اشرافی نیستند ریا می‌کنند
فرزند یادگار امام راحل با بیان اینکه باید مراقب باشیم از مسیر عدالت و اعتدال خارج نشویم، گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی اگر توفیقی داشته و در آینده هم خواهد داشت به سبب همین بوده که مدیرانش عدالت ورزیده‌اند و با اعتدال رفتار کرده‌اند. البته من نمی‌گویم که کسی عصبانی نمی‌شود، اما زود باید برگردیم.» او با بیان اینکه باید مراقب باشیم که مجموعه گرفتار ورطه افراط و تفریط نشود، گفت: «ما نه باید گرفتار تملق شویم و نه گرفتار بی‌ادبی. بعضی فکر می‌کنند که برای تملق باید فحش دهند، در حالی که می‌شود مودب بود و تملق نکرد؛ نه باید گرفتار ریا شویم و نه اشرافیت، بعضی برای اینکه بگویند اشرافی نیستند، ریا می‌کنند.» عضو هیات‌امنا و هیات‌موسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مجموعه را باید معتدل نگه داریم و رمز موفقیت مجموعه هم همین است، گفت:«انتظار بنده و بسیاری این است که مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر اعتدالی باقی بماند و این باید مدنظر میرزاده قرار بگیرد و ما این موضوع را به‌عنوان یکی از فاکتورهای ابقای مدیریت مدنظر قرار می‌دهیم.»

 شیب حرکت به سمت کمال در دانشگاه آزاد اسلامی مناسب است
سیدحسن خمینی با اشاره به مسائل فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: «دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه‌ای جدا از کشور نیست. ما واقعا باید خودمان و خدای خودمان را محور قرار دهیم و ببینیم آیا کارمان در مجموع درست بوده یا نه و اگر درست نبوده تعصب نورزیم. مجموعه دانشگاه، و حوزه فرهنگی کار بسیار بزرگی دارند و جا دارد من از آقای طه هاشمی تشکر کنم که طی این مدت زحمات زیادی کشیده‌اند. دانشگاه آزاد اسلامی کارهای بزرگی کرده و کارهای بزرگی هم باید بکند. اشکالاتی داشته و دارد و قبلا باید آنها را رفع می‌کرده و الان هم باید رفع شان کند. مهم این است که شیب حرکت به سمت کمال مناسب و در جهت درست باشد و اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، این شیب در دانشگاه وجود دارد. هیچ‌وقت هم نباید مجموعه دانشگاه را به‌عنوان مجموعه‌ای جدا از جامعه بدانیم. باید مقایسه کنیم که اگر از میانگین جامعه بدتریم، باید آن را درست کنیم و اگر بالاتر بود، باید آن را حفظ کرده و بهتر شویم.» فرزند یادگار امام راحل ادامه داد: «بودجه فرهنگی از بودجه‌هایی است که باید عادلانه توزیع شود. دانشگاه آزاد اسلامی اساسنامه روشنی دارد و ارکان آن معلوم است و باید مطابق قانون آنچه نص دانشگاه است، عمل شود و اگر آقای میرزاده براساس آن عمل کند که تا به حال هم عمل کرده‌ است، موفق خواهد بود. سرانه فرهنگی دانشگاه معلوم است و طبیعتا باید مشخص شود و این‌طور نباشد که به گروهی تعلق بگیرد و به گروهی دیگر نه. من به دوستان معاونت فرهنگی عرض می‌کنم که کار بزرگ و سختی دارند و در سختی است که عیار انسان‌ها مشخص می‌شود.» او در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه آدم در تنور دیو می‌تواند رستم شود و باید ده‌ها بار صدای استخوان‌های خود را بشنود تا دیگر چیزی برایش مهم نباشد، تصریح کرد: «درست مثل آقای هاشمی. یکی از ویژگی‌های ممتاز آقای هاشمی در سال‌های آخر این بود که دیگر واکسینه شده بود و فلز وجودی‌اش تبدیل به یک شیء ناب شده بود و البته ما جوان‌ترها باید چکش بخوریم.» فرزند یادگار امام راحل در ادامه  با اشاره به تشکل‌های دانشجویی گفت: «تمام تشکل‌هایی که قانون از آنها حمایت می‌کند، باید حق زندگی داشته باشند؛ اینکه بنده حق صحبت داشته باشم که مهم نیست، خب نوه امام(ره) می‌آید و صحبت می‌کند، البته ممکن است گاهی این گونه هم نشود؛ اما اینکه کسی بدون جایگاه بیاید و حرف بزند و انتقاد کند، مهم است.»

 این دانشگاه سر سفره نفت ننشسته است
سیدحسن خمینی با بیان اینکه فضای دانشگاه متعلق به همه دانشجوهاست، گفت: «به‌خصوص در دانشگاه آزاد اسلامی که سر سفره نفت ننشسته و عظمت این دانشگاه به این است که با پول تک‌تک مردم ایجاد شده؛ اما باید مراقب باشیم ریال به ریال حقوقی که می‌گیریم از همین دانشجوهایی است که آنجا نشسته‌اند و باید مراقب باشیم که حقوق تک‌تک آنها رعایت شود.»
 


منبع: فرهیختگان

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما