همایش زبان و هویت فردا با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شیراز برگزار می شود
|۱۱:۵۲,۱۳۹۵/۱۰/۲۲| بازدید : 172 بار


«همایش ملی زبان و هویت پنجشنبه با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شیراز برگزار می شود.
دبیر اجرایی همایش ملی زبان و هویت از حضور سید رضا صالحی امیری در مراسم افتتاحیه این همایش خبر داد و گفت: این همایش فردا از ساعت ٩ تا ١١ در شیراز کار خود را آغاز می کند.
بهزاد مریدی با بیان اینکه همایش ملی زبان و هویت به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار می شود، اظهار داشت: بنیاد سعدی، دانشگاه شیراز، پایگاه استنادی جهان اسلام و دانشگاه پیام نور از دیگر نهادهایی هستند که در برپایی این همایش همکاری دارند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بابیان اینکه، زبان و فرهنگ حوزه گسست ناپذیری است و همیشه جز دغدغه های سیاست گذاران حوزه فرهنگی بوده، افزود: این حوزه یکی از مهمترین مواردی است که مورد بحث و بررسی در مدیریت عالیه نظام است.
مریدی ادامه داد: این همایش بواسطه اندیشه ها و دغدغه های بزرگان شکل گرفته و از سه سال پیش این مبحث به شکل جدی مطرح است و در همین ارتباط زبان شناسان مجله ای را تحت همین عنوان در دانشگاه پیام نور به ثبت رسانده اند تا بتواند درجه پژوهشی و علمی را با خود به همراه داشته باشد و همین امر باعث شد تا برگزاری این کنفرانس را در خواست کنیم.
دبیر اجرایی همایش ملی زبان و هویت با یادآوری این مطلب که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی این همایش بحث توسعه زبان فارسی را به شکل جدی مد نظر دارد، گفت: امیدواریم این رخداد ارزشمند ملی، فتح بابی به حساب آید تا فارس به عنوان رنگین کمان اقوام و شاید پرگویش ترین مناطق ایران زمین بتواند ترسیم کننده سیاست گذاری فرهنگی باشد.
وی دغدغه مهم امروز بزرگان نظام را زبان دانست و گفت: بسیار ساده انگارانه است که خیال کنیم زبان بی حوزه فرهنگ معنا دارد و باید دانست که زبان و فرهنگ در کنار هم تکمیل کننده و راهگشا هستند. ما نمی توانیم متصور شویم که زبان یا گویش جایی را داشته باشیم بدون آنکه حوزه فرهنگ را دریابیم، ملتی موفق است که بتواند اشتباهات را انجام نداده و اجازه ندهد تا دیگر فرهنگ ها در فرهنگ آنان رسوخ پیدا کند و زبانش را به عنوان یک ابزار حفظ کند تا این امکان به وجود آید تا زبان های متعدد را در خود داشته باشد.
این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری مراسم بزرگداشت استاد عبدالعلی دستغیب اشاره و خاطرنشان کرد: آیین مورد اشاره به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری انجمن مفاخر استان همزمان با همایش ملی زبان و هویت برگزار می شود.
به گفته مریدی، صبح پنجشنبه از ساعت ٩:٣٠ تا ١١:٣٠ آیین همایش ملی زبان و هویت در هتل هما در قالب مراسمی رسمی آغاز می شود و متعاقب آن از ساعت ١٥ تا ١٦:٣٠ بعدازظهر مراسم بزرگداشت استاد عبدالعلی دستغیب به اجرا در می آید.
تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز از ساعت ١٤ همان روز ٢٠ نشست علمی را با حضور اساتید دانشگاه با محورهایی چون، «همایش ملی زبان و هویت نظریه ها و دیدگاه ها در زبان و هویت»، «تحول جامعه و تأثیر آن بر زبان و هویت»، «ویژگی­ها و کارکردهای زبان و هویت در جامعه»، «مختصات فرهنگی اجتماعی زبان و هویت» و «رابطه زبان با هویت خرد ملی و کلان جهانی» را در بخش اول برپا می دارد.
همچنین، در ادامه و بخش دوم مباحثی از قبیل «چگونگی­ آموزش زبان فارسی، جهت تقویت زبان و هویت ایرانی اسلامی در جهان»، «زبان و سطوح هویت (هویت جهانی، منطقه ای، ایران فرهنگی، ملی و محلی)»، «زبان و خودبیگانگی فرهنگی هویتی»، «آسیب شناسی مباحث هویت ایرانی اسلامی در ارتباط با زبان»، «راهبردها و سیاست های تقویت هویت ایرانی اسلامی از طریق زبان»، «چگونگی کاربرد زبان ها و گویش های ایرانی در تقویت زبان و هویت ملی» و سایر موضوعات مرتبط به بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

منبع: ایرنا

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما