خانه پدری استاد باستانی‌‌پاریزی به موزه تبدیل می‌شود
|۱۰:۱۴,۱۳۹۵/۱۰/۱۳| بازدید : 565 بار

 جایزه تصویرگری برای نویسنده «از پاریز تا پاریس»
 


 
 
پیروز ارجمند، مشاور فرهنگی و گردشگری اتاق بازرگانی ایران از تاسیس موزه استاد محمدابراهیم باستانی پاریزی و جایزه‌ تصویرگری باستانی‌‌پاریزی با همکاری مس سرچشمه و دانشگاه تهران خبر داد و گفت: امیدوارم با راه‌اندازی این موزه آثار استاد به موزه باستانی‌‌پاریزی انتقال پیدا کند.

 پیروز ارجمند، مشاور فرهنگی و گردشگری اتاق بازرگانی ایران در مراسم افتتاح نمایشگاه «آینه‌دار دوران» در شهر سرچشمه که 11 دی‌ماه برگزار شد، خبر از تاسیس موزه باستانی‌پاریزی داد.

وی با اشاره به این‌که استاد باستانی پاریزی یک شخصیت ملی است، گفت: با همکاری خانواده زنده‌یاد باستانی پاریزی و حمایت مسئولان، موزه باستانی پاریزی در پاریز راه‌اندازی می‌شود.

وی افزود: از یک سال پیش طرح‌هایی را درباره استاد باستانی‌ پاریزی آغاز کردیم و توفیقی است که برای این استاد خدمت کنیم. در گام نخست این پروژه، برگزاری نمایشگاه «آینه‌دار دوران» کار گروهی هنرمندان تصویرساز را داریم و بعد از این درصدد هستیم که با همکاری مس سرچشمه و دانشگاه تهران جایزه‌ تصویرگری باستانی‌ پاریزی را برگزار کنیم.

مشاور فرهنگی و گردشگری اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: کارهای اولیه این جایزه انجام شده و منتظر امضای نهایی تفاهم‌نامه هستیم که به زودی انجام خواهد گرفت.

ارجمند با بیان این‌که خانه پدری استاد باستانی‌‌پاریزی در پاریز به موزه استاد تبدیل می‌شود، اظهار کرد: این خانه حدود یک قرن قدمت دارد. بخشی از این خانه نیز به خانه فرهنگ و هنر پاریز تبدیل می‌شود و احیاگر فرهنگ استاد پاریزی خواهد بود.

این پژوهشگر عنوان کرد: موزه چهار استاد بنا می‌شود که استادان روح‌الله خالقی، روح‌الامینی، باستانی‌ پاریزی و هوشنگ مرادی‌ کرمانی هستند.

وی همچنین گفت: پاریز صنایعی از جمله گلیم، نمدمالی و طرح فرش خاص خود را دارد که ایجاد خانه فرهنگ در پاریز می‌تواند این شهر را به یک دوره پست‌مدرن تبدیل کند و محل آموزش‌های هنری برای جوانان و نوجوانان و نیز موزه مردم‌شناسی شود.

ارجمند با بیان این‌که بنای یادبودی نیز به مسابقه گذاشته می‌شود که به یاد دو بزرگ پاریز شهید الله‌دادی و استاد باستانی‌‌پاریزی است، ادامه داد: امیدواریم با تاسیس موزه، آثار استاد به موزه باستانی‌‌پاریزی انتقال پیدا کند.

وی ثبت‌‌نام استاد باستانی‌پاریزی در دایره‌المعارف بزرگ اسلامی و طرح تاسیس بنیاد استاد باستانی پاریزی را از دیگر اقدام‌های پیش‌بینی‌شده برشمرد.

منبع: ایبنا

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما